КАКО ЈЕ ПУТИН ДОШАО НА ВЛАСТ Све је било унапред испланирано: "Изабрао сам га међу 20 кандидата!"

Новости онлајн

25. 11. 2021. у 11:40

РЕДИТЕЉ Виталиј Мански био је сведок кључних тренутака при доласку Владимира Путина на власт. Његова улога је почела онда када је снимао филм који је требало да послужи у сврхе Путинове изборне кампање.

КАКО ЈЕ ПУТИН ДОШАО НА ВЛАСТ Све је било унапред испланирано: Изабрао сам га међу 20 кандидата!

Фото: Принтсцреен

Како каже сам Мански - Путин је већ као в. д. председника државе јасно дефинисао оно због чега ће га неки обожавати, а други проклињати.

- Наш главни циљ је убедити људе да верују у све што кажемо. Да је наша позиција искрена, вођена само и искључиво у складу са националним интересима. Само то. То је кључ успеха. Ако људи у то поверују... то је најважније - рекао је тада Путин.

Но, вратимо се на то како је све почело. А почело је за многе изненада и изненађујуће. Заиста неочекивано. У новогодишњој ноћи 31. децембра 1999. тадашњи председник Русије Борис Јељцин саопштио је нацији да се повлачи. Председничка овлашћења пренео је на тадашњег премијера Владимира Владимировича Путина. Председнички избори ће се одржати три месеца касније.

Мански каже како је Путинова изборна кампања била у пуном јеку.

- Мада Путин јавно није објавио никакву кампању. Он је само био масовно присутан на свим ТВ каналима. Његови људи су вешто изменили представу о њему – од “чврсте руке” у човека који се радо рукује - прича Мански.

- Ставите јакну преко рамена, затворите на трен очи и онда ме погледајте љубазно, што љубазније можете - говори Путину фотограф. 

Све треба да делује спонтано, колико је то могуће.

- Основни елеменат кампање био је ослањање на војску и претње по сигурност Русије. Стога Путин проводи Дан бранилаца домовине у Волгограду у разговору са ветеранима Стаљинградске битке. А онда се пред камерама свих ТВ станица окреће херојима новог победоносног рата у Чеченији. У току два и по месеца непостојеће кампање Путин је успео да посети готово све регионалне државе. Тако је за 8. март стигао у град плетиња, у Иваново. ТВ екипе су свуда са њим - сведочи Мански.

- Да ли ћете учествовати у ТВ дебатама? - било је једно од новинарских питања.

- Моје је мишљење да људи укључени у практичне активности, било у Парламенту било у владиним институцијама, требају да докажу своју компетентност на практичним делима пре него на ТВ спотовима или било којим другим промотивним активностима или видовима рекламирања. Такозване ТВ дебате су једне од тих. Према томе, ја то нећу радити - рекао је Путин.

Путин се није бавио ТВ спотовима и ТВ дебатама

Други су дебатовали наглашавајући избор Путина. Очигледно је то био један од главних трикова изборне кампање.

- Мој тим је прецизно документовао председничког кандидата у његовој истрајној тежњи за добробит народа. У ранијем филму који сам снимао о њему била су сведочења његових пријатеља из детињства, школе као и комшија. За мене најемотивније су биле успомене његове учитељице. Очигледно, она је имала посебан утицај на развој његове личности. Зато сам предложио Путину да посети своју учитељицу. Ускоро је Путин одлетео у Санкт Петербург на сахрану свог бившег шефа. Тада смо обавештени да ће он посетитит и Веру Димитријевну, своју учитељицу. Отишли смо у њен стан да га сачекамо - сећа се Мански.

Незабележене мере обезбеђења

Медији извештавају да су мере обезбеђења до сада незабележене и приметно другачије од стандарних. Дан раније тајна служба је извештавала о покушају атентата. Представник Федералне службе рекао је да иза тога стоје чеченски одметници. Први пут су тајне службе јавно говориле о томе.

Долазак председничког обезбеђења је покварило изненађење. Тог дана се Путин вратио у Москву, а да није посетио своју учитељицу. Само недељу дана после се вратио у Петербург да би се видео са британским премијером Тонијем Блером. Свратили су на премијеру представе у позориште. Први пут седео је у царској ложи као шеф државе. 

Овога пута је дошао да посети и своју учитељицу. Била је то последња епизода филма о изборној кампањи који сам снимио и који је приказан на државној телевизији. Ова епизода коју сам смислио, а Путин одобрио, приказивала је хероја на најпозитивнији начин у очима руског изборног тела.

- Почетак Путинове изборне кампање почео је много пре него што је постављен за в. д. председника државе. Зна се и тачан датум, сат, па чак и минут. Било је то 8. септембра 1999. у 23.59 када је у успаваном предграђу Москве напуњена врећама експлозива стамбена зграда заједно са станарима дигнута у ваздух. Пет дана касније још једна кућа је експлодирала. А онда су се експлозије прошириле на целу земљу. Путин је постављен за премијера 22 дана пре прве експлозије. Постао је шести премијер Јељцинове владе, тако да је његов рејтинг био раван нули. Експлозије су изгледа допринеле његовом рејтингу који је током наредних 7 месеци скочио на 50 посто. До краја дана Путин је прихватио нашу понуду да одемо до првог блока станова дигнутих у ваздух. Само да буде јасно, ни онда ни сад нисам могао веровати да је Путин лично био умешан у експлозије у том блоку станова. Али је чињеница да је случајно постао познат један покушај тајне службе да подметне сличне вреће са експлозивом у подруму блока станова у Рјазану. Овај догађај омогућио је да се поставе озбиљна питања властима - рекао је Мански.

- Не могу да схватим овако нешто. То је нељудска суровост да ви дигнете у ваздух зграду у којој су људи. Томе се можемо одупрети само силом, иначе нећемо сачувати нашу државу и заштитити наше људе - рекао је Путин.

Дошао је дан за гласање

Увече Борис Николајевич Јељцин са породицом чека прве резултате избора.

- Нестао је притисак. Проблеми притискају, одлуке се морају доносити, хиљаде папира стално на потписивање. Паклен посао. Али терета више нема. Сада је тај терет на Путину. Дао сам му шест месеци форе да кад буде изабран може да користи искуство које је стекао као в. д. председника државе. Његов рејтинг је скочио са 2 на 50 посто. Све због његовог рада. Одлуку коју сам донео није било лако донети. Али сам се после тога осећао боље. Када сам му предложио да пренесем власт на њега, није одмах пристао. Изабрао сам га међу 20 кандидата у року од четири месеца - рекао је тада Јељцин.

Путин однео победу у првом кругу

Формално Путинов изборни штаб је водио Дмитриј Медведев који је тада био мало познат. Први резултати показују да је Путин однео победу у првом кругу.

- Тата, јеси ли срећан? - упитала је ћерка Јељцина.

- Ово је моја победа - каже он смешећи се.

- Чудно је како је прва особа са којом је Јељцин разговарао телефоном био Валентин Јумачев. Он је био шеф његове администрације - констатује Мански у филму "Путинови сведоци".

Предложили су Јељцину да позове Путина. Позвао га је. Његови људи су рекли Јељцину да Путин није ту, али да ће му се јавити. Ни после сат и по Путин му се није јавио.

И за крај требало би напоменути ко је све те ноћи био у Путиновом штабу када су се окупили најважнији учесници кампање.

Чланови штаба

1. Михаил Лесин – министар за штампу Русије и власник највеће маркетиншке агенције у земљи. Његово министарство је надзирало, директно и индиректно све ТВ станице у Русији, главни медијски инструмент садашње владе.

2. Глеб Павловски – бивши совјетски дисидент, водећи политички саветник Кремља од 2000. У 12. години Путинове владавине прешао је у опозицију.

3. Ксенија Пономарјова – бивша шефица првог Канала 1 Русија, заменица шефа изборног штаба. Недуго након избора Путина прешла је у опозицију.

4. Михаил Касјанов, премијер Русије у време првог Путиновог мандата. Касније је прешао у опозицију. Био је прогањан и јавно политички понижаван након што је на телевизији пуштен тајни снимак из приватног живота.

5. Владислав Сурков – заузимао је високе позиције од 2000. до 2013. Био је главни идеолог Кремља. Био је озбиљно потиснут у време Путиновог трећег мандата.

6. Валентин Јумашев – бивши шеф Јељцинове администрације. У 2002. оженио се са Јељциновом ћерком Татјаном.

7. Анатолиј Чубаис – један од оних који су проводили економске реформе у Русији. Вођа парламентарне демократске десне фракције. Сарадник Бориса Немцова. После првог Путиновог мандата демократе више никада нису ушле у парламент Русије и отишли су у опозицију.

- Већина оних који су били део Путиновог тријумфа и раме уз раме са њим у тренуцима његовог избора данас су или у опозицији или су одбачени - констатовао је Мански.

(Мондо)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИЖУ ПРВИ РЕЗУЛТАТИ ИЗЛАЗНИХ АНКЕТА: Трамп се хитно огласио о изборној крађи у кључној држави за победу на америчким изборима

СТИЖУ ПРВИ РЕЗУЛТАТИ ИЗЛАЗНИХ АНКЕТА: Трамп се хитно огласио о изборној крађи у кључној држави за победу на америчким изборима

ОЧИ целог света упрте су у Америку, где ће бити изабран нови председник, али и чланови Конгреса. Камала Харис или Доналд Трамп, ко ће бити нови председник Сједињених Америчких Држава и утицати на политику целог света... Пратите америчке изборе уживо на порталу "Новости". Како тече изборни дан, као и прве резултате гласања, наши новинари пратиће из минута у минут, тако да обавезно останите уз наш портал.

05. 11. 2024. у 08:19 >> 00:06

Коментари (0)

ТРАДИЦИЈА СЕ НАСТАВЉА: Фондација Меридиан вредним стипендијама по пети пут наградила најбоље академце у земљи