ШТА ЋЕ СВЕ МОЋИ С-550: Руски корак у заштити од напада и из свемира (ВИДЕО)
РУСКА војска може добити нови систем противракетне одбране С-550, саопштио је Министар одбране Русије Сергеј Шојгу.
Експерти верују да ће нови систем бити опремљен са више ракета него С-500 и да ће бити намењен за одбијање масовних војних удара.
Министар одбране Русије је на састанку са руководством Оружаних снага Русије у Националном центру управе одбране Русије подсетио на серију састанака које је почетком новембра председник Русије Владимир Путин одржао у Сочију са командом армије и представницима одбрамбено-индустријских грана.
-Током састанака су размотрене мере како би се адекватно реаговало на нове догађаје на граници Русије. Велика пажња је посвећена усавршавању система ваздушно-космичке одбране земље. Председник Русије је посебан акценат ставио и на важност развоја домаћих система противваздухопловне (ПВО) и противракетне одбране (ПРО), као и на снабдевање оружаних снага системима С-350, С-500, С-550, рекао је Шојгу.
Министар није навео детаље. Како наводе експерти ово је прво јавно помињање ПРО система С-550.
Подсетимо, противавионски ракетни комплекс С-500 „Прометеј“, који је, такође, споменуо Министар одбране Русије, већ је уврштен у наоружање руске војске. То је у септембру 2021. године саопштио потпредседник руске владе Јуриј Борисов.
Производња ПРО С-500 је почела 2019. године. Комплекс представља нову генерацију противавионских ракетних комплекса и може да уништи сва постојећа и перспективна средства ваздушног и космичког напада.
Притом, кључни задатак С-500 ће бити како уништавање балистичких ракета средњег домета, тако и интерконтиненталних балистичких ракета у последњој фази лета. Комплекс је способан и да уништи дронове и авијацију противника.
Како је раније саопштио начелник противваздушних ракетних снага и ваздушно-космичких снага Русије генерал-мајор Сергеј Бабаков, карактеристике противваздухопловног система С-500 омогућавају уништавање аеродинамичких и балистичких циљева, као и хиперсоничног оружја свих модификација, укључујући и у блиском свемиру.
С-500 могу да погоде циљ на удаљености 600 километара и на висини од 200 километра. Притом, може да формира јединствену информативну мрежу са другим ПРО средствима, распоређујући међу њима циљеве у аутоматском режиму.
Што се тиче противваздухопловних ракетних система С-350 „Витез“ које је спомињао Сергеј Шојгу, они су почели да се производе 1990-их година како би заменили појединачне модификације комплекса С-300. Први радни прототип система је показан јавности 2013. године у фабрици „Обухово“ у Санкт Петербургу. Државна испитивања С-350 су завршена током лета 2019. године, након чега је Министарство одбране потписало уговор за испоруку нових система војсци.
Специјализован за одбијање масовних ваздушних напада
Према мишљењу експерата, тешко да ће ПРО С-550 бити наставак истоименог совјетског пројекта који се развијао 1980-их година.
Тада је било речи о производњи мобилних система ПРО за блиско пресретање који могу да униште балистичке ракете. Рад на комплексу је 1981. године почео концерн „Алмаз“ у сарадњи са компанијом за пројектовање ракета „Новатор“.
Већ током 1985. године је почела производња ПРО компоненти, тестирања са С-550 су била планирана 1990. године. Како би се придржавали потписаног уговора између СССР-а и САД 1972. године, којим се ограничава систем противракетне одбране, требало је да се тестира стационарна варијанта ПРО. Ипак, није дошло до реализације плана и 1988. године пројекат је био обустављен.
Према мишљењу војног експерта и пуковника у пензији Виктора Литовкина, модерни комплекси ПРО настављају техничку традицију која има темеље у прошлом веку, али су далеко отишли од својих претходника. Самим тим не би требало ни да се праве паралеле међу совјетским С-550 и савременим системима.
„У периоду када су се производили први системи С-550 није било таквих материјала који данас постоје, није било радара који би могли да пронађу циљеве на великим растојањима. За пар десетина година је постигнут велики прогрес не само у изградњи система, већ и у науци о металима и материјалима. Такође, дошло је до развоја у производњи горива, опреме и тако даље“, појаснио је експерт.
За сада није познато какав ће бити комплекс С-550, који је најавио министар одбране, али се може направити паралела развоја система С-300 у С-350, навео је Литовкин.
-С-300 и С-350 се разликују у томе што се у лансеру новог комплекса налази два пута више ракета. Не искључујем да С-550 може да се на исти начин разликује од С-500. Ракете ПРО С-500 могу да делују у космосу, али не треба заборавити да је систем предвиђен за гађање ваздушних и суперсоничних циљева и да оператер може да бира ракету у зависности од циља. Мислим да ће С-550 имати различите ракете на лансеру, додао је експерт.
Слично мишљење има и војни експерт Алексеј Леонков. Он је у разговору за РТ појаснио да су током развоја ПРО С-500 могле да се појаве додатне конструкторске идеје и технологије и вероватно је да ће оне бити реализоване на новом систему С-550.
-Наравно, сада о С-550 нема никаквих података, али можемо претпоставити да ће муниција тог комплекса бити увећана минимум неколико пута, на пример, ако поредимо са С-400. Највероватније је да ће се комплекс користити за одбијање масовног удара бомбардера, крстарећих ракета ваздушне и копнене базе. Могу да претпостави да ће се нови комплекси специјализовати за одбијање масовних ваздушних напада, сматра експерт.
Уништава било које ваздушне циљеве
Претходник противавионском ракетном систему С-500 је био комплекс С-400 „Тријумф“ који је у војсци почео да се користи 2007. године. Систем је предвиђен за гађање било којих ваздушних циљева у условима интензивне и радио-електронске борбе. Домет овог комплекса за аеродинамичке циљеве је до 250 километара, за тактичке балистичке циљеве – до 60 километара, док комплекс може да погоди циљеве на висини до 27 километара.
Комплекс С-400 „Тријумф“ је интересантан страним купцима. Раније је Турска купила С-400 од Русије, што је био повод за озбиљне несугласице Анкаре и Вашингтона. Подсетимо, уговор о испоруци Турској прве партије С-400 Русија и Турска су потписале 2017. године. У 2020. години стране су склопиле уговор о наставку испоруке.
Како је навео експерт, предност руских ПРО система је њихова универзалност у поређењу, на пример, са сличним америчким системима.
-Ови системи су универзални, јер могу да гађају било које циљеве, а такође, ракете лансирају на горе. Поређења ради, амерички системи гађају под углом и како би покрили целокупну околину морају да распореде неколико лансера у круг, што је и скупље и мање ефикасно, приметио је Виктор Литовкин.
Експерт је додао да то не смањује потребу Русије да стално проширује арсенал домаћих ПРО система. Изградња новог система С-550 могла би бити део те стратегије.
-Нови системи се производе, јер се истовремено развијају средства за напад – авијација и балистичке ракете. И да бисмо били спремни да пресретнемо било коју ракету потребни су нови комплекси, закључио је експерт.
rs.sputniknews.com
БОНУС ВИДЕО: КАКО ПРОВЕРИТИ РАДНИ СТАЖ: Јелица Тимотијевић из ПИО фонда у новој епизоди Фт1П
Препоручујемо
АМЕРИКАНЦИ О СОВЈЕТСКИМ ЛОВЦИМА: Како је МиГ-25 надмудрио израелски ПВО
14. 11. 2021. у 13:33
УКРАЈИНСКИ РАКЕТНИ НАПАД НА МОСКВУ? Да ли та прича Кијева има реалне основе? (ВИДЕО)
13. 11. 2021. у 16:53
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Крах Обаминог брака и афера с Џенифер Анистон - Мишел се више не појављује с њим (ФОТО)
У АМЕРИЧКИМ медијима се све више шушка о наводној љубавној афери бившег америчког председника Барака Обаме и холивудске глумице Џенифер Анистон.
25. 01. 2025. у 20:22
Коментари (0)