У НЕМАЧКОЈ СКУПЉА ХРАНА, БРИТАНЦИ ГАСЕ ФАБРИКЕ: Велика криза, узрокована наглим скоком цена енергената, тресе Европу и свет

В. Н.

09. 10. 2021. у 23:15

СВЕТ ову зиму дочекује у великој неизвесности. Енергија, рекло би се, свима недостаје. Цена гаса се упетостручила у односу на почетак лета. Британски произвођачи најављјују паузе у раду. У Немачкој произвођачи најављују поскупљење прехрамбених производа и до 25 одсто.

У НЕМАЧКОЈ СКУПЉА ХРАНА, БРИТАНЦИ ГАСЕ ФАБРИКЕ: Велика криза, узрокована наглим скоком цена енергената, тресе Европу и свет

Испражњени рафови у Британији

Грађани индијске престонице стрепе од искључења струје. У Србији је, засад, ситуација стабилна. Надлежни обећавају стабилно снадбевање, па и ценовнике. И то захваљујући повољном гасном аранжману са Руском Федерацијом, одакле стижу најаве да ћемо имати најповољнију цену, и гасовод "Балкански ток".

Вртоглави раст вредности гаса погурао је глобални опоравак индустрије, па тиме и његове потрошње, с једне стране, и празна складишта са друге стране. На берзама је у јулу 1.000 кубних метара гаса могло да се обезбеди за 260 долара, а ових дана је достизао и - 1.900 долара. До краја године гас би требало да прође и "Северним током 2", немачко-руским гасоводом, који би донекле могао да смири ситуацију у Европи.

У међувремену највећи британски произвођачи, како извештава Ројтерс, упозоравају владу да су присиљени да обуставе производњу. Реч је произвођачима челика, стакла, керамике и папира. Притиснути су ценом гаса.

Велепродајне цене гаса порасле су ове године у Европи за 400 одсто, делимично због ниских залиха и велике потражње из Азије, што је извршило посебан притисак на енергетски интензивне индустрије. Како наводи Ројтерс, шефови индустрије разговарали су у петак с министром привреде Квасијем Квартенгом, али до решења нису дошли.

- Ако влада не предузме ништа, у основи оно што ћемо видети у сектору челика су све веће паузе у производњи у одређено доба дана, и те паузе ће бити све дуже - рекао је Гарет Стејк, генерални директор UK Steelа за ITV News.

Ендрју Ларџ, генерални директор Конфедерације папирне индустрије, истој телевизији је казао да не може искључити обуставу производње због повећаних трошкова енергије. Из Британског удружења произвођача стакла поручују да су неке компаније неколико дана удаљене од обуставе производње.

Министарство је након састанка саопштило да су решили да обезбеде конкурентну будућност британским енергетски интензивним индустријама. Наставиће да сарађују са компанијама како би се ублажио утицај повећања трошкова.

У Немачкој енергетска криза директно "удара" на рафове трговина. Потрошачима прети и за четвртину скупља храна, али и кућна хемија. Произвођачи попут "Нестле" и "Хенкела" тренутно преговарају с великим трговинским ланцима о драстичном повећању цена. Портал Lebensmittelzeitung, пише како и произвођачи тестенине планирају поскупљење.

Разлог је скок цена шећера, житарица и других састојака који су у последњих годину дана порасли 40 одсто. Велике трговине и даље покушавају да се боре против планираног повећања цена, али би то могло да изазове и несташице неких производа. Пракса немачких ланаца је да не наручују одређене производе и тако "притисну" произвођаче како би одустали од корекција цена.

Чују се разни предлози како осигурати стабилност цена. Из удружења потрошача поручују да би требало укинути ПДВ на воће и поврће, како би здрава храна остала приступачна. Политичари такође апелују да се обузда инфлација, па тако Јоханес Штајнигер из ЦДУ, на пример, предлаже укидање намета за зелену електричну енергију.

Истовремено, Њу Делхију прете рестрикције струје. Без електричне нергије би могао да остане град од 20 милиона људи и то због несташице угља.

Главни министар за Њу Делхи, Арвинд Кејривал, рекао је, како преноси Ројтерс, да је позвао савезну владу премијера Нарендре Модија да додели више угља и гаса електранама које снабдевају главни град. Већ током недеље многе од њих нису имале довољно залиха угља да потрају један дан.

У Индији, више од половине од 135 електрана је на угаљ и оне обезбеђују око 70 одсто електричне енергије у земљи. Тренутне залихе горива ће трајати мање од три дана. Несташице угља трају већ три месеца, а ни електране на гас немају довољно горива. Савезна влада је, међутим, уверавала јавност да у земљи постоји довољна количина електричне енергије.

ЛИБАНСКА МРЕЖА УГАШЕНА

ДРАМА је и у Либану. Електроенергетска мрежа је скроз угашена, пошто су две главне електране остале без горива.

Електране "Демир Амар" и "Ал Захрани" престале су да раде након што су нестале залихе дизела. Надлежни су поручили да ће покушати да искористе гориво од војске за привремено покретање електрана, али да се то неће десити ускоро.

НЕПРЕДВИДИВО И У КИНИ, ЈАПАНУ, ПАКИСТАНУ И БРАЗИЛУ

Кинеске фабрике које се боре са распрострањеним недостатком струје могу учинити да глобалне цене челика и алуминијума скоче, анализира Блумберг енерџи, дододајући да се велика земља у овом тренутку бори и са недостатком угља.

l Комунална предузећа у Јапану и Јужној Кореји углавном су заштићена дугорочним уговорима о ЛНГ-у који су индексирани за нафту. Ипак, Корија електрик пауер је 23. септембра рекла да ће повећати цене електричне енергије први пут у скоро осам година. Изненадно захладњење могло би присилити више електроенергетских компанија да зароне на спот тржиште како би купиле залихе плина за хитне случајеве по рекордно високим ценама - каже енергетски портал.

l Трошкови обезбеђења залиха ЛНГ-а изазвали су политичку контроверзу у Пакистану, при чему су опозициони политичари захтевали истрагу о куповини државног увозника.

l У Бразилу, најнижи водостај у сливу реке Паране у сто година смањили су производњу хидроенергије и приморали комунална предузећа да се у већој мери ослањају на гас. Земља је у јулу повећала увоз гаса на историјски максимум, а рачуни за струју расту. С инфлацијом која се већ повећава, то би могло наштетити шансама председника Жаира Болсонара на изборима следеће године, каже се у анализи. (Е. Р.)

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

ЗАЈЕДНО ПРОТИВ НАСИЉА НАД ЖЕНАМА: Фондација Меридиан и српски клубови послали снажну поруку (ВИДЕО)