ПРИЗНАЊЕ БОРБИ ЗА СЛОБОДУ ИЗРАЖАВАЊА: Ко су добитници овогодишње Нобелове награде за мир

ЗА "храбру борбу за слободу изражавања на Филипинима и у Русији" Нобелову награду за мир деле двоје новинара.

ПРИЗНАЊЕ БОРБИ ЗА СЛОБОДУ ИЗРАЖАВАЊА: Ко су добитници овогодишње Нобелове награде за мир

Марија Реша, Фото АП

Филипинка Марија Реша и Рус Дмитриј Андрејевич Муратов су лауреати због, како је рекла председница Норвешког Нобеловог комитета Берит Рајс-Андерсен, "учињених напора да обезбеде слободу изражавања, која је предуслов демократије и трајног мира и да су они "истовремено представници свих новинара који се залажу за те идеале у свету у којем се демократија и слобода медија суочавају са све неповољнијим условима". У трци за награду је било 329 кандидата. Награду, која ће бити уручена 10. децембра у Ослу, прате златна медаља и нешто више од 1,1 милион долара. Ову суму поделиће Реша и Муратов.

Дмитриј Муратов, Фото АП

 

* * * * * * * * *

Анализама стекла милионе пратилаца

Филипинка Марија Реша је 2012. године била суоснивач "Раплера", компаније за дигиталне медије за истраживачко новинарство, коју и данас води. Као новинар и извршни директор фирме, показала се као "неустрашиви бранитељ слободе изражавања".

"Раплер" је један од неколицине филипинских медијских кућа које отворено критикује председника Родрига Дутертеа и његову политику. Популистички лидер нашао се на мети Рашиних "стрелица" због своје контроверзне кампање против наркотика, али и кршења људских права и корупције.

Реша и "Раплер" су, такође, документовали како се друштвени медији користе за ширење лажних вести, узнемиравање противника и манипулацију јавном политичком сценом.

У изјави за јавност, "раплеровци" поручују да су почаствовани, али и изненађени чињеницом да је њиховој шефици додељено ово признање:

- Оно није могло доћи у боље време, него у ово кад су новинари и истина нападнути и потцењени - каже се у изјави запослених у Решиној компанији.

"Раплер" је, у међувремену, достигао чак 4,5 милиона пратилаца на "Фејсбуку", и светску славу захваљујући својим интелигентним и прецизним анализама које "погађају право у мету". 

Фото Танјуг

* * * * * * * * *

Критичару власти честитке из кремља

Главни уредник московског опозиционог листа "Нова газета" Дмитриј Муратов (59) трећи је грађанин Русије добитник Нобелове награде за мир. У совјетско време добио ју је 1975. године дисидент Андреј Сахаров, а 1990. "отац перестројке" Михаил Горбачов.

Нобелов комитет сматра "Нову газету" најнезависнијим руским издањем, али нема сумње да је на одлуку жирија утицало што је у марту 2014. Муратов потписао "Обраћање против политике руских власти на Криму", а септембра 2020. писмо подршке протестима у Белорусији.

Муратову су честитали из Кремља, а портпарол Дмитриј Песков је казао да је награду добио талентовани и смели новинар који доследно ради у складу са својом идеалима.

Муратов је родом из Самаре, а завршио је Филозофски факултет у Кујбишеву. Радио је прво у "Комсомолској правди", а деведесетих година био један од оснивача "Нове газете", а од 1995. и главни уредник. За време његовог уредничког мандата, лист је објавио много текстова који су имали велики одјек. Радио је и као ТВ водитељ на НТВ. Својевремено је био члан опозиционе партије Јаблоко.

- Сматрам да је ово признање за заслуге свих оних сарадника "Нове газете" који су погинули за слободу говора. То су Игор Домников, Јуриј Шћехочихин, Ана Политковска, Настја Бабурова, Наташа Естемирова и Стас Маркелов - казао је Муратов и обећао да ће део новца који добије од награде поклонити фонду "Круг добра". 

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЈАНИК СИНЕР ПОВУКАО ДРАСТИЧАН ПОТЕЗ: Дан после Аустралијан опена - одрекао се АТП бодова