СИТУАЦИЈА ЋЕ ПОСТАТИ ЈОШ ГОРА: Екстремне временске непогоде последица су климатских промена (ВИДЕО)

10. 08. 2021. у 14:15

УКОЛИКО што пре не смањимо емисије гасова који изазивају ефекат стаклене баште, ситуација у свету са екстремним временским условима ће постати још гора. Историјски топлотни таласи су, према оценама стручњака, узроковани нашим деловањем, па их истраживачи сада могу лако повезати са климатским променама.

СИТУАЦИЈА ЋЕ ПОСТАТИ ЈОШ ГОРА: Екстремне временске непогоде последица су климатских промена (ВИДЕО)

Фото: Julian Stratenschulte/dpa via AP/Sebastian Schmitt/dpa via AP/Marius Becker/dpa via AP

У јуну је невиђени топлотни талас на северозападу Пацифика убио стотине људи и срушио рекорде у Орегону, Вашингтону и Ајдаху.

Канада је забележила нови национални рекорд када је један град у Британској Колумбији скочио на 49,6 степени Целзијуса.

Широм света, емисије гасова који изазивају ефекат стаклене баште већ су изазвале интензивније и учесталије температурне скокове, наводи се у Извештају Међувладиног панела о климатским променама.

Екстремни временски услови ће се дешавати чак и ако на голобалном нивоу постигнемо пораст температуре од минималних 1,5 степени Целзијуса, што свет може постићи само са веома ниским будућим емисијама гасова који изазивају ефекат стаклене баште. Ако загревање пређе то мерило, екстремни топлотни догађаји постаће много интензивнији и учесталији.

Топлија планета значи екстремније топлотне догађаје. Како глобална температура расте, шансе да се доживи један догађај у 50 година повећавају се са 2 процента годишње на скоро 80 ​​процената годишње. Догађај у 50 година је када температура пређе ниво виђен само једном током 50-годишњег основног периода од 1850-1900.

Свега степен или два атмосферског отопљења значи топлије време за целу планету, а самим тим и повећан ризик од суша и пожара.

Климатске промене довеле су до екстремних суша. Више од 95 процената западне Америке имала је период суше овог лета, што је довело и до несташица воде у том подручју. Велика хидроелектрана у Калифорнији била је угашена прошле недеље када је водостај језера Оровил опао до нивоа који није виђен још од када је резервоар напуњен, 1960-их година.

Усред немилосрдне суше и рекордних врућина, сезоне пожара сада су дуже и резултирају разорнијим пожарима. У Извештају Међувладиног панела о климатским променама напомиње се да се време које погодује пожарима може пратити људским утицајем.

- Видимо заиста застрашујуће "понашање" пожара, не знам како то да довољно назначим - рекао је Крис Карлтон, државни надзорник шума Плумас.

- Имамо много ватрогасаца ветерана који су служили 20, 30 година и никада нису видели овакво нешто, посебно дан за даном, и услове у којима се налазимо. Тако да смо заиста на непознатој територији око неких од ових екстрема, великих пожара и ситуација које видимо -  додао је Карлтон.

Падавине над копном постале су интензивније од 1980 -их, а аутори Извештаја кажу да је људски утицај главни покретач.

Ураган Харви на крају је избацио више од 150 центиметара кише у неким деловима Тексаса у августу 2017. године, због чега је Национална метеоролошка служба додала две боје на скалу на својим мапама падавина: љубичасту за 50-75 центиметара и ружичасту за више од 75 центиметара.

То се дешава зато што топлији ваздух може задржати више воде. Олује попут урагана Харви, који је 2017. погодио Тексас, и урагана Лејн који је 2018. поплавио Хаваје, не само да обрушавају обалу олујним ударима и штетним ветровима, већ узрокују и интензивније поплаве у унутрашњости због глобалног загревања.

За сваки степен Целзијуса атмосфера се загрева и може задржати 7% више водене паре која би могла пасти као киша. На пример, научници кажу да су климатске промене погоршале поплаве изазване ураганом Харви повећањем количине падавина које би олуја могла произвести.

Очекује се да ће монсунске кише у наредним годинама бити разорне, посебно у јужној и југоисточној Азији, источној Азији и западној Африци.

Оне ће такође постати и непредвидиве: екстремно влажне године са честим поплавама могу заменити веома сушне године са екстремним врућинама.

"Временски удари" ће постајати све учесталији како климатске промене интензивирају глобални циклус воде. Аутори Извештаја кажу да се повећање интензитета тропских олуја у последњих 40 година не може објаснити само природним узроцима - и да су људи фактор који доприноси глобалном загревању.

Научници предвиђају да ће се ове олује погоршати како се свет загрева. Урагани тајфуни и циклони постаће интензивнији, највеће брзине ветра ће се повећати и, због пораста нивоа мора - обалне поплаве биће све веће.

(ЦНН)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)