СОФИЈА (13) ОД ОКТОБРА ЖИВИ СА КОВИД ПРСТИМА: Не може да хода и носи ципеле, последњих девет месеци њен живот је пакао (ВИДЕО)
СОФИЈА (13) је девојчица из Шкотске и није била позитивна на Ковид 19, али од октобра прошле године суочава се са нечим што стручњаци зову "ковид прсти".

Фото: ББЦ принскрин
Због овог стања, девојчица тешко хода и не може да носи ципеле, преноси ББЦ.
- Моја стопала отичу и по њима добијем пликове који се од розих веома брзо претворе у пурпрне. Имам и кврге на стопалима па ми је бваш тешко да устанем и да стојим дуго. Јединно могу да носим јапанке - каже Софија.
Она живи у једном градићу у Шкотској, не може да иде у школу и за дуже шетње се ослања на колица.
- Пре тога, певала сам, играла и јурцала свуда. Сада то не могу и баш је изазов - каже.
Њен случај је један од тежих.
- Нила је код дерматолога и била је на стероидима - каже мајка Геби.
- Урадили су све тестове, пробали све лекове, креме на њеним стопалима и остали су без идеја јер ништа не помаже - кажуу родитељи, али и наглашавају да ће се борити за своју ћерку. Већ имају неке планове, али до тада Софија учи како да "плива" у новој животној ситуацији.
- Стављам стопала у топле купке са миришљавим солима и то ми помаже, али страшно је јер не знам шта се дешава - каже Софија.

Фото: ББЦ принскрин
Шта су ковид прсти
На сајту Краљевског колеџа подијатрије постоје студије о Ковид прстима и такав назив добијају на прстима после инфекције Ковидом 19. Сматра се да многи случајеви прођу неопажено, што отежава праћење овог стања и самим тим обимнију студију.
Ковид прсти представљају неке врсте промрзлина или осипа карактеристичних за корону. Јављају се чешче код деце и млађих људи и касније током болести, али то није правило. Промене могу да буду болне, а најчешће не изазивају свраб. Када почне да се повлачи, горњи слојеви могу да се ољуште, пише Хуфф Пост где се могу видети и фотографије Ковид прстију.
Познато је да бројне вирусне инфекције могу да изазову кожне промене, а како се зна да ковид утиче на цео организам, сазнање да делује и на кожу није изненађење.У студији објављеној у Британском часопису дерматологије наводи се да је корона пронађена у биопсији коже деце са ковид прстима иако су она била негативна на тесту на корону. Вирус је пронађен у ендотелним ћелијама и знојним жлездама.
Такође, постоји и светска студија о ковиду где се могу видети подаци о свим случајевима у свету, као и предвиђања научника.
(Србија данас)
Препоручујемо

ВЛАСТИ ГРЧКЕ ОДЛУЧИЛЕ: Учестала тестирања невакцинисаних радника у туристичком сектору
15. 07. 2021. у 23:07

МИНИСТРИ ГРУПЕ Г20 УПОЗОРАВАЈУ: Нови сојеви вируса корона угрожавају глобални опоравак
10. 07. 2021. у 22:11

БЕГУНАЦ ИЗ ЗАТВОРА УХВАЋЕН ПОСЛЕ 40 ГОДИНА: Одала га једна информација (ФОТО)
МУШКАРАЦ који је побегао из затвора у Порторику пре скоро 40 година ухапшен је у Флориди, саопштила је полиција округа Ли.
09. 03. 2025. у 16:04

ВУЧИЋ ОТКРИО ВЕЗЕ УСАИД-А И ЦРТЕ: Организација "Да смрадови оду" добијала 190.000 евра, биће још много изненађења наредних дана
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обишао је у Ковину завршне радове на градском купалишту ''Шљункара'' и том приликом открио да је организација УСАИД плаћала 190 хиљада евра преко ЦРТЕ организацији која се зове "Да смрадови оду".
09. 03. 2025. у 11:56 >> 13:15

НИСУ ЗДРАВЕ ЗА СВЕ: Ко не би смео да једе сардине
НУТРИЦИОНИСТИ наглашавају колико је сардина корисна за здравље и да би било добро да се барем 2 пута недељно нађе на трпези.
11. 03. 2025. у 13:33
Коментари (0)