КО ЈЕ РЕЖИРАО ВЕЛИКИ ХАОС У ЈУЖНОЈ АФРИЦИ: Успешна проба "новог оружја"
НАСИЉЕ у Јужноафричкој републици изазвано хапшењем бившег председника Џејкоба Зуме, организовала је група његових сарадника преко друштвених мрежа, кажу јужноафричке власти.
Ради се о стручњацима у вођењу тајних операција, изјавио је заменик министра државне безбедности Зизи Кодва.
На десетине убијених, колапс транспорта, затворени тржни центри и продавнице, претећа несташица хране, биланс су немира који трају већ неколико дана без изгледа да буду умирени у скорије време, иако је влада на улице послала 25.000 војника.
Од када су протести почели, владини званичници говорили су о томе да су добро организовани од стране функционера и обавештајаца блиско повезаних са бившим председником Џејкобом Зумом, а угледни јужноафрички веб магазин „Дејли Маверик“ пише да се ради о дванаесторо високих обавештајних, политичких и функционера Афричког националног конгреса, странке која Јужном Африком влада од пада режима апартхејда 1994.
Међу онима који су, како владини званичници кажу, уз помоћ "новог оружја" - друштвених мрежа, Вотсапа, Телеграма и Твитера организовали насиље на улицама јужноафричких радова је и блиски Зумин сарадник, обавештајац и бивши јужноафрички амбасадор у Јапану Тулани Дломо. Међу дванаесторо осумњичених коловођа налази се и једна од његових кћери (Зума има двадесеторо деце), као и функционери фондације која носи Зумино име.
НАСИЉЕ У ЈАР - МОЋ ДРУШТВЕНИХ МРЕЖА НА ДЕЛУ
Друштвене мреже постале су, очигледно платформа помоћу које је могуће организовати и управљати побуном, поготово у афричким земљама, где су друштвене мреже, како каже стручњак за политичка питања Африке и докторанд на београдском Факултету политичких наука Данило Бабић, веома популарне.
Јужна Африка, чија популација броји 59,67 милиона људи, има око 100 милиона мобилних телефона, с обзиром да једна особа поседује већи број СИМ картица, док према подацима јужноафричких власти из јуна месеца, корисника Интернета у тој земљи има 38,19 милиона, а активних корисника друштвених мрежа 25 милиона.
-Африка обилује младом популацијом и њима је то најатрактивнији начин да дођу до садржаја и да се организују. Протести су организовани, пре свега, путем платформе Телеграм, да би се касније проширили на Твитер и Фејсбук и ту додатно појачавали. Један од разлога зашто су протести успели да се распламсају је то што у Јужној Африци не постоје гашења интернета, што је карактеристично за неке друге афричке државе. У Уганди, врло често и у Етиопији, камеруну или неком другим државама, власти једноставно угасе интернет, једноставно га нема на три, четири дана, док не прође нека ризична ситуација, објашњава Бабић.
За разлику од других афричких држава, за Јужну Африку важи да се ради о најразвијенијој демократији на афричком континенту и гашење Интернета не узима се у обзир, додаје наш саговорник.
Због тога је могуће, као и у другим демократским државама, само пријавити некога компанијама које су власници друштвених мрежа. Тако је, на пример, са Твитера на 12 сати суспендован налог лидера партије Борци за економске слободе Јулиуса Малеме, који је осудио излазак војске на улице, наводећи да се ради о објави рата цивилима.
ОД ОСВАЈАЊА РАДИО СТАНИЦА ДО ОРГАНИЗОВАЊА ПРЕКО ДРУШТВЕНИХ МРЕЖА
На почетку разговора о моћи друштвених мрежа у освајању власти, ИТ консултант Војислав Родић присећа се како су изгледали државни удари у постколонијалној Африци у XX веку – група подофицира би освајала радио-станицу, прочитала проглас, ухапсила председника и друге државне руководиоце и све би било завршено за један дан. Радио је био главни медиј помоћу кога је организован геноцид у Руанди деведесетих година, додаје наш саговорник.
Први пут друштвене мреже почињу да играју улогу у повезивању и организацији демонстраната током „арапског пролећа“ које је почелу на афричком тлу, у Тунису и Египту и Либији, наводи Родић.
Од пре пет година, када је мобилни телефон био на првом месту када је реч о коришћењу Интернета, дошли смо до тога да највећи број људи нема ни један други уређај осим мобилног телефона.
„Друштвене мреже, које своје сервисе нуде бесплатно, идеалан су начин да се преко њих повезују и координишу групе оних који протестују. А ко их повезује и координише? То су увек неке снаге из сенке. За посматрача на друштвеној мрежи све то изгледа као спонтани процес, догађање народа, како се некада говорило, а у ствари, у позадини је увек неко ко управља тим процесом“, каже Родић.
Друштвене мреже одиграле су улогу у иницирању протеста у Јужној Африци и у координацији оних који учествују у њима.
-Не морају сви да имају мобилне телефоне, довољно је да неко ко ће за собом да поведе неколико десетина, стотина или хиљада људи, буде добро повезан, да прима упутства, да добија информације о томе где је полиција направила кордон… То је ниво комуникације какав имају и професионалне јединице које имају затворене системе комуникације. Друштвене мреже су отворене и приступачне свима и кључ је у брзини преношења информације, наводи Родић.
НЕМИРИ СУ ИЗАЗВАНИ БОРБОМ ФРАКЦИЈА У СТРАНЦИ КОЈА ЈЕ ЈУЖНОЈ АФРИЦИ ДОНЕЛА СЛОБОДУ
Немири изазвани налогом Уставног суда Јужне Африке да бивши председник буде приведен због и затворен на 15 месеци затвора због непоштовања ове институције за сада су однели 72 живота, док је 1200 људи ухапшено. Насиље је највише маха узело у две провинције – Ква Зулу Натал, провинције из које је Зума потекао и Гаутенг у којој се налазе финансијски центар Јуханезбург и престоница Преторија.
Због насиља затворени су важна лука у земљи, Дурбан, као и највећа рафинерија нафте, Сапреф, а циљаним саботажама, паљењем камиона, демонстранти су изазвали блокаду најважнијих саобраћајница. Такође је затворена већина тржних центара и радњи, па становницима прети несташица хране.
Јужноафричка валута Ранд пала је за три одсто у односу на долар у само неколико дана, као и вредност акција највећих трговинских ланаца. Међутим, индекс јужноафричке берзе остао је стабилан и чак је порастао за 1,6 одсто.
Говорећи о природи сукоба у Јужној Африци, Бабић напомиње да се ради о сукобу различитих фракција у оквиру Афричког националног конгреса (АНК), политичке организације која је Јужној Африци донела слободу од расистичког уређења познатог као апартхејд.
-Делује да бивши сарадници Џејкоба Зуме оркестрирају ове протесте. Мислим да је избором садашњег председника Сирила Рамампосе АНК желео да се ребрендира, да направи отклон од корупционашких афера које су красиле Зумин мандат и да тако остане на власти. Они су у томе успели, међутим, изгледа да прерасподеле колача унутар странке и тајни договори нису испоштовани и да Зумина фракција није задовољна колачем који је добила. Зумино хапшење, које заправо није суштинско био је окидач који је покренуо незадовољство, али и даље мислим да је то само повод, а не прави узрок протеста, каже Бабић.
Прави узроци незадовољства, додаје наш саговорник, налазе се у сиромаштву и неједнакости великог броја становника која се одражава у стопи незапослености од око 32 одсто. Већина незапослених је до пандемије ковида радила у сивој економској зони, која је због закључавања нестала, а Зумино хапшење само је прилика да се незадовољство искаже, закључује Бабић.
Зума је на петнаестомесечну казну затвора осуђен зато што се од јула 2019. није појавио пред такозваном Зондо комисијом –специјалном комисијом који истражује корупцију током његове владе од 2009. до 2018. По шеснаест тачака оптужнице, Зума је осумњичен за корупцију, рекетирање, превару и прање новца, а процене су да су те активности, које је бивши председник спроводио у сарадњи са моћном јужноафричком породицом Гупта, његову државу коштало трећине БДП-а.
rs.sputniknews.com
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)