КИСИНЏЕР (98) ДЕЛИ САВЕТЕ: "Америко, зближи се поново са Кином!"
МАДА су у Пекингу организовали конференцију поводом 50-огодишњице од нормализације односа са САД, никоме не пада на памет да квари односе са суседном Русијом.
Рецепт бившег америчког секретара Хенрија Кисинџера који је коришћен пре 50 година за почетак нормализације односа САД и Кине није употребљив јер садашња америчка политичка елита сматра да се променила геополитичка ситуација у свету. У новим околностима за САД већу претњу представља Кина од Русије. Због тога конференција која је организована у Пекингу поводом 50 годишњице тајне мисије Хенрија Кисинџера у Кини није имала одјека у Вашингтону, али ни у Москви.
Циљ посете Кисинџера Пекингу пре 50 година био је да Америка побољша односе са Кином како би повећала антагонизам те земље према СССР-у. Деветог јула 1971 Кисинџер је уз посредовање Пакистана који је имао добре односе и са Кином и САД допутовао у Пекинг. Други пут је Кисинџер дошао у Кину у новемрбу 1971 и сусрео се са кинеским премијером. Он је припремао посету председника Никсона која је требала бити доказ нормализације односа две земље. Кисинџер је тада говорио својој политичкој елити да у случају војног сукоба Сједињене Државе истовремено не могу да ратују и против СССР-а и Кине па их зато треба завадити.
Али, треба се подсетити да је исте године Кисинџер посетио и Москву са којом је припреман споразум о ограничењу наоружања познатији као САЛТ 1 .
Остарели Хенри Кисинџер који данас има 98 година свестан је да Вашингтон сада не може да завади руководства у Пекингу и Москви јер имају најбоље односе до сада и одличну економску и војно-техничку сарадњу. Али Кисинџер мисли да би руководству у Вашингтону било мудрије да побољша односе са Пекингом јер би увођење санкција Кини само зближује Пекинг и Москву.
Заменик председника Кине Ван Цишан подржао је предлог Кисинџера да се побољша политички дијалог Вашингтона и Пекинга. Неоспорно је једно да је Хенри Кисинџер у праву кад је ових дана казао да би рат између Америке и Кине био неописива катастрофа. У Пекингу се слажу да су односи лоши и да се могу нормализовати дијалогом и тражењем заједничких интереса.
Александар Лукин руководиоц Одела међународних односа на Вишој школи економике у Москви каже да су седамдесетих година прошлог века односи између Кине и СССР-а билии лоши па је зато Кисинџер могао да привуче на америчку страну руководство у Пекингу. Што се тиче садашње ситуације добро је што Кисинџер понавља да Сједињене државе морају да поштују и снагу других држава.
За разлику од Кисинџера који је сада свестан да Вашингтон не може да поквари добре односе Пекинга и Москве један број америчких "јастребова" мисли да је због своје војне моћи Русија и даље главна опасност. Бивши амерички амбасадор у Москви Мајкл Макфол сматра да Вашингтон треба да обједињује земље против Русије па би било добро да дође до зближавања САД са Кином. Међутим већина америчких експерата сматра да је сада главни противник Америке Кина. На то их пре свега наводи бојазан због растуће кинеске економске експанзије.
Очигледно је да Кисинџера више желе да слушају на истоку него у Америци. У Вашингтону не умањују његово политичко искуство и академско знање али сада су у моди млађи и агресивнији саветници. Амерички председник Џозеф Бајден верује да сталним притисцима и увођењем санкција може да дисциплинијује Русију и Кину а са њима намерава да сарађује онолико колико је Америци потребно. Наравно да истовремено Русија и Кина шире своју сарадњу и тако превазилазе економске и друге препреке које им прави Вашингтон.
Препоручујемо
НАЈСТАВЉАЈУ ПО СТАРОМ: Америка увела нове санкције против руских држављана и компанија
09. 07. 2021. у 16:36
ТРАЖЕ ПОМОЋ ОД РУСИЈЕ, ИНДИЈЕ И КИНЕ: Авганистан тоне у хаос, талибани напредују
10. 07. 2021. у 07:06
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)