УКРАЈИНА О ЧЛАНСТВУ У НАТО-у: Ћутање је највећа грешка Запада
ЋУТАЊЕ западних држава по питању чланства Украјине у НАТО-у представља "највећу грешку“ Алијансе, изјавила је украјинска вицепремијерка Олга Стефанишина, преноси украјински лист "Европска правда“.
Према њеним речима, после НАТО самита у Букурешту 2008. године Кијев чека „историјске одговоре“.
- Историјски одговор ће бити то да очекујемо да ћемо видети не само оно што ће бити у позадини предстојећег самита, већ желимо да видимо одговор и дан када ће Украјина бити примљена у НАТО-у - рекла је Стефанишина.
Како је изјавила украјинска вицепремијерка, реч је о „обавезама савезника“ које су преузели пре 13 година.
- И после 13 година ћутања Украјинци и лидери Украјине схватају да се ћутањем не добија одговор друге стране. То је највећа грешка коју су могли савезници да направе – да не дају одговор Украјини и Грузији о позицији која је већ била фиксирана на самиту у Букурешту - пожалила се она.
Стефанишина је додала да Украјина већ доприноси колективној одбрани и политици безбедности НАТО-а и да "фактички учвршћује јужни бок" Алијансе.
Државе чланице НАТО-а су на самиту у Букурешту 2008. године потврдиле да Грузија и Украјина имају право на чланство у Алијансу и притом су то питање одложиле на неодређено време.
У последњих неколико месеци украјински председник Владимир Зеленски је још једном покренуо питање чланства државе у НАТО-у. Према његовим речима то је једини пут окончања сукоба у Донбасу. Кремљ је на ово одговорио да би такви кораци само погоршали унутрашње проблеме Украјине, а за становнике самопроглашених република придруживање Алијанси је апсолутно неприхватљива перспектива.
Одбијање несврстаног статуса
Парламент Украјине је у децембру 2014. године унео измене закона и одбио несврстани статус. Током лета 2016. године су усвојени додатни амандмани који су приступање НАТО-у дефинисали као циљ спољне политике државе. Украјинска Рада је у фебруару 2019. године усвојила амандмане на устав, обезбеђујући курс земље ка Европској унији и Северноатлантском савезу.
Украјина је постала шеста држава која је добила статус НАТО партнера са проширеним могућностима. Према речима заменика генералног секретара Алијансе Мирча Џоана, НАТО ће увек подржавати своје партнере у Грузији и Украјини како би „помогао да се издржи огроман притисак Русије“. Стручњаци верују да Кијев неће моћи да претендује на чланство у НАТО-у у наредних 20 година.
(Спутњик)
Препоручујемо
ЧУЈУ ОНО ШТО ЖЕЛЕ ДА ЧУЈУ: Како су Украјинци погрешно протумачили Бајденове речи
08. 06. 2021. у 09:13
СЕВЕРНИ ТОК 2 ЈЕ ОРУЖЈЕ У РУКАМА РУСИЈЕ: Зеленски - "О томе отворено говорим!"
07. 06. 2021. у 09:00
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)