СТИЖЕ ГЛОБАЛНА ЗИМА: Научници упозоравају - Свет није спреман
У ОВОМ веку свет би могло да задеси глобално захлађење – по мишљењу вулканолога, постоји велика вероватноћа да дође до вулканске ерупције сличне оној из 1815. године, само што би данас последице могле бити много теже, пише „Лајф“.
Климатолози су објавили мапу на којој су приказали колико је 1816. година била хладнија у Европи него иначе. Тада је отприлико исто задесило и Северну Америку. То време је ушло у историју као „година без лета“ или „година сиромаштва“. Људи су у јуну носили зимску одећу, грејали куће, а у сред лета је падао снег.
Читав век касније практично нико није могао да схвати зашто се то догодило. Тек 1920. године климатолози су дошли до закључка да се 1815. године у Индонезији догодила једна од највећих вулканских ерупација у историји човечанства – вулкан Тамбора избацио је у атмосферу 150 милијарди кубних метара лаве и дима.
Оно што се догодило годину дана касније у САД и Европи није ништа друго до „вулканска зима“ – огромна маса материје која је избачена из утробе земље доспела је у стратосферу, где се брзо проширила и створила „вео“ који је делимично блокирао сунчеву светлост.
Према грубим проценама, просечне глобалне температуре тада су пале за један степен. То само делује као благо захлађење, а заправо је са собом донело пропадање усева и глад.
Свет је 1991. године видео блажу верзију тог догађаја: вулкан Пинатубо на Филипинима избацио је 15 милиона тона пепела и гаса, а то је било довољно да се планета привремено охлади за пола степена.
Недавно су амерички вулканолози изнели алармантне претпоставке: сада, два века након ерупције вулкана Тамбора, постоји добар разлог да се очекује да се та катастрофа понови у овом веку. Према њиховим проценама, ова вероватноћа је један према шест.
Нико не може тачно да каже када би то тачно могло да се очекује, али научници су јасни: свет није спреман за такав преокрет. Професор са Универзитета у Женеви Маркус Штофел рекао је да би следећа тако јака ерупција изазвала прави „климатски хаос“.
Научници истичу да би за савремени свет последице таквог догађаја биле још горе: због глобалног загревања, у атмосфери се све шири брже и интензивније, због чега би захлађење било још озбиљније. Према мишљењу стручњака, највеће земље произвођачи хране – САД, Кина и Русија могле би да претрпе велику штету због тога. Научници истичу да је неопходно развити алгоритме деловања у случају такве катастрофе – не само планове евакуације, већ и начине да се испоручи храна гладнима.
(Спутњик)
Препоручујемо
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)