ЛУКАШЕНКО ТРАЖИ РЕШЕЊЕ НА ИСТОКУ: Санкције ће Минск коштати пет милијарди долара

ЗЕМЉЕ Европске уније и САД ће већ у јуну почети да економски "даве" Белорусију.

ЛУКАШЕНКО ТРАЖИ РЕШЕЊЕ НА ИСТОКУ: Санкције ће Минск коштати пет милијарди долара

Фото Архива

Главни удар ће бити санкције против белоруских рафинерија и хемијске индустрије, а очекује се и бојкот друге робе. Минск не може да рачуна ни на нове кредите, па ће морати да се ослони на Русију и њене могућности.

Министар спољних послова Литваније Габриелус Ландсбергис сматра да би ЕУ требало да престане што пре да купује нафтне деривате из Белорусије. Осим тога, намера је да се игнорише продаја белоруског вештачког ђубрива. Предлаже се и забрана продаје високих технологија Белорусији.

Знатно пре инцидента са присилним спуштањем авиона, САД су објавиле санкције против Белорусије које треба да ступе на снагу почетком јуна, јер је био одређен "прелазни период" од 45 дана. На америчком црном списку су највеће белоруске нафтне и хемијске компаније "Нафтан", "Белнафтехим" и "Гродно Азот".

Фото: Кремлин.ру

Највећи извоз нафтних деривата из Белорусије 2019. године био је у Велику Британију и износио је око 2,2 милијарде долара, а у остале европске земље још око две милијарде. Што се тиче извоза вештачког ђубрива, 14 одсто иде у земље ЕУ, а у САД четири одсто. Иначе, највећи извоз белоруског вештачког ђубрива је у Бразил (18 одсто), Кину и Индију.

Срећна околност за Минск је да се трећина белоруских машина извози у Русију, отприлике онолико колико се продаје у свим европским земљама.

Проблем за ЕУ је већ настао када је у питању авио-саобраћај, јер је Брисел позвао авио-компаније својих чланица да избегавају ваздушни простор и територију Белорусије. А јуче је белоруска национална авио-компанија "Белавиа" саопштила да је приморана да откаже летове до осам земаља у периоду од 27. маја до 30. октобра због забране летова ка тим земљама.

Економисти кажу да би нове санкције могле да направе проблеме и створе "рупу" у белоруском буџету од најмање пет милијарди долара.

Због незавидне ситуације у којој се тренутно нашла Белорусија, велике наде се полажу у помоћ суседне Русије. На данашњем састанку са Владимиром Путином, Лукашенко ће разговарати о економским односима две земље, али и о најновијим западним санкцијама. Уз то, према јучерашњој изјави портпарола Кремља Дмитрија Пескова, Путин ће покренути и питање руске држављанке Софије Сапеге, партнерке белоруског опозиционара Романа Проташевича, која је с њим ухапшена у Минску.

Фото: Илустрација

Tekst potpisa

ПРОТАШЕВИЧУ УЛИЦА У БУКУРЕШТУ?

ЈЕДНА улица у Букурешту, и то она у којој се налази Амбасада Белорусије, могла би бити преименована у част новинара дисидента Романа Проташевича (на слици), као гест солидарности након његовог драматичног хапшења, изјавила је јуче градоначелница тог округа. Уколико се улица преименује, преписке и визит-карте белоруске амбасаде носиле би име Проташевича, који је већ годинама оштар критичар Лукашенка.

ПОЗНАНСТВО СА ДОЧЕКА 2021.

РОДИТЕЉИ ухапшене Софије Сапеге, иначе руске држављанке, кажу да се она са опозиционим блогером и особом због које је приземљен авион у Минску - Романом Проташевичем, упознала у Вилњусу на Дочеку 2021 године. Проташевич је претходно побегао из Минска и у Вилњусу је живео од новембра прошле године. Сада је белоруске власти оптужују да је она правила "Црну књигу Белорусије" у којој су лични подаци војних и полицијских официра који су лојални Лукашенку и учествовали су у растеривању и хапшењу демонстраната.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МЕРИДИАН ФОНДАЦИЈА – ОД СРЦА СА ЉУБАВЉУ ЗА ЗДРАВСТВЕНЕ УСТАНОВЕ У СРБИЈИ