ИСПРАВКА: ВАКЦИНУ ПРОТИВ КОРОНЕ НЕЋЕ ОДБИТИ ЧАК 50 ОДСТО ЛЕКАРА У ХРВАТСКОЈ

Портал Новости је 15. децембра пустио текст у којем се погрешно тврди да ће половина лекара у Хрватској одбити вакцинисање против коронавируса.

ИСПРАВКА: ВАКЦИНУ ПРОТИВ КОРОНЕ НЕЋЕ ОДБИТИ ЧАК 50 ОДСТО ЛЕКАРА У ХРВАТСКОЈ

Фото ЕПА

Бројни портали у региону су такође погрешно известили да је анкета спроведена у здравственим установама у Хрватској показала да половина лекара не жели да се вакцинише. Лекари су се, заправо, изјашњавали да ли су заинтересовани да се вакцинишу првим доступним дозама вакцине.

"Препустио бих у овом тренутку своју вакцину другима. Има времена за цијепљење!" Ових дана је управо ова реченица одговор лекара на анкету о томе да ли желе да се вакцинишу против коронавируса која је почела у здравственим установама, а коначни резултати би требало да буду познати данас.

Хрватски завод за јавно здравље у плану вакцинације предвиђа да ће се први вакцинисати управо штићеници и запослени домова за старе као и здравствени радници, а како је вакцинација необавезна, потребно је знати број оних који пристају на вакцинацију како би се што боље организовало време, начин, место и број вакцинатора.

Због тога од прошле недеље у болницама траје анкетирање свих запослених о вакцинацији.

Анкета показује да ће у процес вакцинације бити укључен 721 лекар, и то оних који се и иначе брину о штићеницима домова за старе, али и да ће требати још око 90 додатних лекара.

Наиме, Пфизерова вакцина која ће прва стићи у Хрватску је врло компликована за припрему па ће сасвим сигурно, кажу стручњаци, у имунизацију бити укључено више особа него што је то уобичајено као код рецимо вакцине против грипа.

У чланцима које је више портала објавило се наводи да “подаци анкетирања запослених о вакцинисању, које од прошле седмице траје у болницама, засад говоре да се мање од половине хрватских доктора намерава вакцинисати”. Нити у једном чланку се не спомиње ријеч “одбијање” нити се наводе подаци о томе колико доктора је наводно “одбило” вакцинацију, како се тврди у насловима.

Шта су чињенице?

У анализи објављеној 15.12.2020. године Фактограф је навео да је Јутарњи “непрецизним и сензационалистичким насловом криво извијестио о нарави изјашњавања лекара о цепљењу”. Како се наводи, у тексту Јутарњег се не помиње ријеч “одбијање”, већ је у питању проценат испитаника који није одговорио на упит Хрватског завода за јавно здравство, што су медији погрешно протумачили као “одбијање вакцинације”.

“Одбијање” се не спомиње у тексту. То произлази из чињенице да лекари на упит ХЗЈЗ-а нису експлицитно одбили вакцину, већ се нису пријавили за прве дозе првог цепива, што је битна разлика.

Тих 50 посто лијечника или 40 посто сестара напросто се није огласило након упита Хрватског завода за јавно здравство, односно директора установе и на тај се начин није пријавило за прву фазу цепљења.

Према Фактографовим информацијама, сврха анкете Хрватског завода за јавно здравство је била прикупити податке о броју здравствених радника у болничким установама који ће се вакцинисати с првом испоруком вакцине, те ко ће провести вакцинацију у првој фази.

ХЗЈП је занимао број осталих радника у здравству, особа старијих од 65 година и хроничних болесника који ће се вакцинисати с првим доступним количинама у другој фази или у првој фази уколико број заинтересираних здравствених радника и особа у домовима буде мањи од достављене количине.

Из Коморе медицинских сестара (ХКМС) потврдили су за Фактограф да је оваква “формулација” стизала медицинским радницима на е-маил, те да није ријеч о класичној анкети.

“Знамо из разговора с наших чланицама да је ХЗЈЗ послао такав маил на здравствене институције и друге институције те да је маил просљеђиван уобичајеним путем унутар установа на медицинске сестре и лијечнике. Колико је нама познато, није провођена никаква класична анкета, него овакав позивни маил, па није било нити могуће да медицинске сестре одговоре да одбијају цијепљење, као што то неточно тврде неки масовни медији”, наводи у одговору на наш упит предсједник Коморе Марио Газић. У овој кризи, додаје, “сасвим је логично да многе сестре можда нису нити добиле ту информацију, да нису стигле отворити маил или нису стигле одговорити на њега”. Рок за одговор је био доста кратак, појашњава, негђе неколико сати, а негђе један дан.

Хрватска лијечничка комора у одговору за Фактограф такође је навела да се не ради о класичном анкетирању у којем су лијечници могли одговорити желе ли се цијепити или не.

“Дакле, према нашим информацијама не ради се о класичном анкетирању у којем су лијечници могли одговорити желе ли се или не желе цијепити, него о оваквом маил позиву за исказивање интереса. Зато сматрамо да тумачење неких медија око резултата овог позива да сви они лијечници који нису одговорили на маил (а разлози за то заиста могу бити разнолики) и нису се одмах пријавили на цијепљење заправо одбијају цијепљење није прихватљиво. Једино што је јасно и сигурно је да се за цијепљење у првој фази пријавио одређени постотак лијечника и медицинских сестара. Очекујемо да ће у сљедећим тједнима, а нарочито кад крене само цијепљење, тај број бити значајно већи”, наводи у одговору Хрватска лијечничка комора.

Ивана Шмит из Хрватске удруге болничких лијечника у изјави за Фактограф је потврдила да подаци нису коначни, јер се још увијек прикупљају. У Хрватском заводу за јавно здравство такође су слично одговорили.

“Сви маилови још нису пристигли. Тек када овај тједан прикупимо све податке можемо причати о одазиву”, наводи ХЗЈЗ. Водитељ Службе за епидемиологију заразних болести ХЗЈЗ-а Бернард Каић за Фактограф такођер наводи да Завод још увијек нема податке о заинтересиранима за цепљење те да не зна одакле Јутарњем ти подаци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

НИКОЛА ЈОКИЋ ИГРА НАЈБОЉУ СЕЗОНУ У НБА: Ове бројке доказују да је бољи чак и од Мајкла Џордана (ФОТО)