НЕВЕРОВАТНА ПРЕВАРА ТРЕСЕ АЛБАНИЈУ: Лажна унука Едија Раме дигла на ноге и амбасаду САД-а

Бојан Милић

24. 07. 2024. у 21:49

АЛБАНСКА полиција ухапсила је младића који има 20 година, осумњиченог да је, представљајући се као унука албанског премијера покренуо превару у коју је увукао Министарство просвете и друге образовне установе широм Албаније, а због свега је морала да реагује и амбасада САД

НЕВЕРОВАТНА ПРЕВАРА ТРЕСЕ АЛБАНИЈУ: Лажна унука Едија Раме дигла на ноге и амбасаду САД-а

Фото: Новости

Лажна унука Едија Раме, која чак и није женско, ухваћена је у невероватној превари, која је целу државу, али и америчку амбасаду дигла на ноге!

Полиција у Албанији ухапсила је младића (20), због сумње да је био део невероватне преварантске шеме, у којој су се на удару нашле образовне установе широм земље. Суд у Тирани одредио је притвор младићу који се сумњичи да је починио кривична дела рачунарска превара и фалсификовање исправа.

Медији јављају да је ухапшен Ермес Хоџали, који је, представљајући се као унука албанског премијера покренуо превару у коју је увукао Министарство просвете и друге образовне установе широм Албаније.

Наиме, стотине ученика, наставника и радника у образовању широм Албаније учествовали су у лажном програму, које је ученицима давало лажну наду да ће бесплатно отићи у САД и тамо наставити школовање.

Медији пишу да је створен лажни пројекат назива "Хајде да причамо о САД 2023", преко којег су средњошколци лажно уверавани да ће као учесници пројекта моћи бесплатно да отпутују у Америку.

Ова превара трајала је месецима све док, након завршене истраге тужилаштва у Тирани, ове седмице није ухапшена "Клеа Рама", односно Ермес Хоџали, који се сумњичи да се лажно представљао као Рамина унука!

Све је почело у мају 2023. године, када је виртуелна особа по имену Клеа Рама издала 19 сертификата студентима школе "Али Деми" у Валони за учешће у пројекту "Хајде да причамо о САД 2023", а на сертификатима је стајао потпис Аманде Р., службенице америчке амбасаде у Тирани.

После извесног времена, вест о овоме стигла је до амбасаде, а дипломата негирала је пред тужиоцем да је била укључена у овај пројекат. Вештачењем је утврђено и да њен потпис уопште не одговара потпису који се нашао на сертификатима.

Читав случај захтевао је даљу истрагу, а онда је откривено да је Клеа Рама, која се представља као унука премијера Албаније Едија Раме, успела да успостави комуникацију са високо позиционираним званичницима у Министарству просвете, али је нико од њих никад уживо није срео, пише Vox News

Заменица минитра Нина Гуга, директорка Агенције за предуниверзитетско образовање Резарта Ала и други челници Министарства нашли су се на листи комуникација лажне Рамине унуке.

У јуну 2024. Клеа Рама, која се увек представља као премијерова унука, ступа у контакт са образовном директорком Љешу, Валентином Шутом.

У комуникацији, Клеа тражи од званичника Љеша да помогну њеном пријатељу Ермесу Хоџалију да спроведе пројекат за омладинска позоришта. У преписци Клеа даје Хоџалијеве податке и обавештава директорку да је он студент Академије уметности.

Тада директорка Клеи саветује да контактира првог човека за културу у градској скупштини, али Клеа одговара да не може директно да се обрати јер "деда Рама не дозвољава да прича за званичницима, пошто би био проблем да се за то сазна".

Ово је био први "аларм" и уједно и прва грешка коју је направила "Клеа Рама", која је до тада успевала да постоји само виртуелно. Тада је тужилаштво, које је покушало да установи ко се крије иза лика Клее Рама, почело да сумња да је стварни преварант уствари Ермес Хоџали.

Хоџали је испитан, са намером да се сазна ко је његова пријатељица Клеа, а тада је откривена и цела превара.

Како је откривен прави идентитет "Рамине унуке"

Ермес Хоџали је изјавио да је први пут комуницирао са "Клеом" 2021. године, када је био завршен пројекат у једној средњој школи. Причао је и како су поново успоставили контакт 2023. те да га је "Клеа убедила да има  јаке везе у влади и америчкој амбасади".

Ермеси је пред тужиоцем изјавио да "Клеа има мејл адресу Стејт департмента и познаје министра за омладину Бору Мужаћија, који јој је честитао рођендан посвећеним видео снимком на друштвеним мрежама". На саслушању је тврдио да је, након што је видео ове податке био заинтересован да са "Клеом прича о својој будућности, иако се никада нису срели".

Даље је Ермеси тврдио да га је Клеа "упослила" да изради графичка решења за сертификате за пројекат "Хајде да причамо о САД 2023-2024", али и друга слична документа.

Ипак, тужилаштво није "прогутало" ову причу.

Два телефона која је имао код себе су му одузети, а приликом провере телефона, установљено је да је Ермес Хоџали уствари Клеа Рама.

У његовом телефону пронађена је и-мејл адреса коју користи Клеа Рама, програми за сређивање фотографија, сертификати, логои Стејт Департмента, кабинета премијера Албаније и Министарства просвете, али и других компанија.

У фолдерима су, између осталог, пронађене и фотографије америчке певачице Грејси Абрамс, које је лажна Рамина унука користила као профилне фотографије на друштвеним мрежама.

Након свеобухватне истраге тужилаштво је за Ермеса тражило одређивање притвора због сумње да је извршио кривична дела рачунарска превара и фалсификовање докумената.

Како је истрага почела

Неименована матуранткиња средње школе у једном граду на југу Албаније сањала је како ће за неколико месеци отпочети студије медицине на универзитету у Њујорку и то потпуно бесплатно. Међутим, вести које су недавно освануле у албанским медијима, срушиле су јој снове.

Америчка амбасада у Тирани је 6. јуна објавила саопштење у којем наводи да пројекат познат као "Хајде да разговарамо о САД '24“ обмањује тврдњом да га финансира америчка влада, јер нема никакве везе са Амбасадом САД и Стејт Департментом.

- Позивамо грађане Албаније да буду опрезни са преварама у којима се гарантује бесплатно путовање у САД, као и бесплатне америчке визе. Такође, позивамо људе да контактирају амбасаду САД уколико сумњају да им се нека особа или организација лажно представила као сарадник амбасаде - навели су у саопштењу.

Истог дана је полиција објавила да спроводи истрагу за тужилаштвом и званичницима америчке амбасаде у Тирани, а након што је откривено да је вероватно организована превара у којој се лажно ученицима нуде могућности за школовање у Америци.

Полиција је претресла стан Валентине Ламајт, наставнице енглеског језика у школи "Кемал Стафа" у Тирани, која је, како се наводи на званичном сајту лажног пројекта, уједно и носилац и извршни руководилац иницијативе. Под истрагом је и директор ове школе.

У телефонском разговору са Фактоје.ал, службеник правосудне полиције који је укључен у истрагу рекао је рекао да је "Истрага у току и да не може дати више информација", додајући да нема мера безбедности за двоје наставника и да су они на слободи.

Али шта је Фактоје сазнао о овој шеми коју амбасада и полиција називају лажном? Приче укључених ученика показују да је овај пројекат школа представљала од октобра прошле године.

Пројекат је имао веб страницу https://vvv.lttausa.com/ на којој је лого Министарства просвете и Стејт департмента и на којој се наводи да је пројекат "Хајде да причамо заједно о САД“ подржан од америчког Стејт департмента у сарадњи са Министарством просвете и спорта...“

Они су објавили и списак са учесницима, на којем су били школски наставници, а у свакој публикацији је забележено коришћење логотипа америчког Стејт департмента и Министарства просвете.

Наставници и ученици укључени у овај пројекат рекли су Фактоју да им је обећана стипендија и бесплатан пут у САД, али да су за то морали да учествују на конкурсу на националном нивоу, такмичећи се са најбољим пројектима.

Од октобра до маја, 126 ученика са просечном оценом изнад 9, учествовало је у такмичењима и након три круга евалуације, изабрано је 44 финалиста.

У овом пројекту ангажована су 64 наставника као евалуатори или координатори. Ниједан аутсајдер није улазио у школе, а процес је вођен на пирамидални начин, где је свака конкурентска школа бирала наставника за координатора.

- Од 44 финалиста узет је сваки могући податак, подаци са личне карте, извод из банке, извод из матичне књиге, матични број, потпис, сведочанства из школе, све су то приложили верујући да аплицирају за програм који ће им омогућити даље школовање у иностранству. Студенти су ранкирани по поенима и објављена је листа 25 ученика са највише поена, који је требало да иду у Америку и који је требало да сачеку одговор на апликацију од страних универзитета - рекао је један од ученика за Фактоје.

Једна од наставница, која је прекасно схватила да је на превару увучена у овај пројекат, рекла је да јој ниједан једини динар није исплаћен за овај посао, те да су састанци за евалуацију обављани путем Зоом-а.

- Наставници математике су радили око 12 дана од 8 до 20 часова и нико их није питао да ли је субота или недеља. Свака наредба како треба поступити долазила је Одељења за предуниверзитетско образовање па даље - до директора школа, од директора до наставника и ученика. Дакле, цело Министарство је укључено - наводи наставница.

Она каже да заједно са ученицима осећа страх због свих личних података које су дали, "поред обмане која нам је учињена и умора кроз који смо прошли".

- Коме да се жалимо, када је деловало да је Министарство било укључено, а америчка амбасада каже да са тим нема везе. Наставницима је стигао само један мејл, а то је да обуставимо пројекат - прича наставница.

Клеа Рама, енигма у шеми

Према свим чињеницама и сведочењима, на врху ове пирамиде се налази особа која се представљала као Клеа Рама, унука премијера, и за комуникацију користи амерички број мобилног телефона. На званичном сајту пројекта Клеа Рама је представљена као шеф пројекта за Албанију и декларисана као "представник америчког Стејт департмента".

Укључени ученици и наставници комуницирали су са Клеом преко Whatsapp групе, где су добијали упутства о пројекту и водили разне разговоре.

- Рекла нам је да је матуранткиња као и ми, да је живела у Њујорку и да је одатле водила пројекат. Често је одбацивана као рођака премијера. Давала је упутства нама и осталим наставницима, а менаџмент је извршавао Клеина наређења или нам се обраћао у њено име - рекао је један од ученика Фактоју.

У једној од преписки са учеником из Валоне, Клеа је написала: "Овако је то кад ти је деда премијер".

Из кабинета Едија Раме су негирали да су на било који начин умешани или да су били упознати са овим случајем.

- Девојка за коју питате нема никакве везе са премијером Едијем Рамом, а кабинет нема никаква сазнања о овој особи, нити о пројекту који помињете- навели су из кабинета премијера Албаније.

Према наводима албанских медија, особа која се представљала као Клеа наставила је да комуницира са студентима о пројекту чак и након што је амбасада издала саопштење да је реч о превари. А онда је од‌једном искључила мобилни телефон и нестала са свих налога на друштвеним мрежама.

"Полиција лаже"

Након што су се огласили полиција и амбасада, ученици су напали Клеу на Whatsapp групи, али она је наставила да тврди да је у питању пројекат Министарства просвете и да су саопштења безвезе.

Када су је питали да ли има иједан документ да докаже да је пројекат стваран, Клеа је одговарала: - Само опуштено! Не брините се!

Студенти су истицали како нису "негде на улици" чули за пројекат, већ да су у школи информисани о истом.

Клеа је одговарала да ће им "све објаснити када истрага буде завршена".

Ученици су и даље захтеали објашњења, па је Клеа наводно послала неко уверење да иза свега стоји Министарство. Ипак, саговорници су приметили да нема печата и потписа.

- Не ради се о парама јер ништа нисмо плаћали, али смо месецима учили, полагали испите, давали документа - писали су ученици, на шта је Клеа одмах имала спреман одговор.

- Ја сам исто ваших година. Верујем да знате да ниједан пројекат не може да буде одобрен без министартва - написала је Клеа.

Наставило се препуцавање, а на крају је Клеа од саговорника тражила да пишу тужиоцу и наведу да нису давали никакав новац за пројекат.

"Тражим да сви именом и презименом напишете да нико од организатора није од вас тражио новац, кључне податке или било шта друго у замену за америчку визу или било шта друго", написала је Клеа, али је навела лажно име тужиоца и дала број инспектора који је укључен у истрагу... Након тога је нестала са свих мрежа.

Једино је једном ученику послала поруку на Снепчету, у којој наводи да "пренесе осталима да ће их тужити ако њихове преписке испливају у јавност".

Шта је са Министарством просвете?

Највећа енигма о овој шеми јесте како су 9 месеци ученици и наставници били укључени у пројекат за који се тврдило да има подршку владе САД, када такво партнерство није постојало.

Сви наставници и руководиоци школа које је Фактоје контактирао рекли су да се осећају угрожено да би јавно говорили, али да су се у овај посао укључили након што су "добили званичне мејлове од просветних управа".

Један од руководилаца школе, који је такође саслушан, рекао је Фактоју: Сви пројекти долазе уз одобрење МАС-а, ми их само спроводимо, то је законски познато. Имејлови имају тежину… Школа не сертификује пројекте. Знам само да смо ми жртве ако је то тачно… Заправо, шокирани смо... Посао је започет и завршава се, ко га је уговорио, зашто... Нама када доделе задатак радимо га са великом посвећеношћу -  навео је директор.

Још један наставник, укључен у прикупљања документације ученика, рекао је Фактоју да није ни знао да је у питању превара.

"Одувек сам био ангажован на пројектима у својој школи и знао сам да радим на задатку који ми је наложен од стране Министарства просвете. Све је било званично”, тврди он.

Нико од контактираних наставника и директора школа није дао Фактоју никакав документ којим би доказује комуникацију са надређенима.

Фактоје је контактирао директорку Канцеларије за образовање у Тирани, Ерјету Алхису, јер су тренутно под истрагом двоје наставника школе "Кемал Стафа" који су били под њеним надзором. Директорка је признала да су "као и за сваки други пројекат, спровели наредбе и упутства која су нам стизала мејлом и писмима оснивача".

"Ништа нисмо урадили без званичног обавештења и за овај случај постоји налог. Ми не радимо пројекте, они су одобрени од стране Министарства", навела је.

Упитали су и Министарство да ли је било икакво учешћа или партнерства са пројектом "Хајде да причамо у САД '24", и тражили увид у документацију. Међутим, наводе да нису добили одговор како је један лажан пројекат могао тако да се прошири по школама у земљи.

"Министарство просвете и спорта појашњава да блиско сарађује са институцијама за спровођење закона на истрази и расветљавању овог случаја. МАС се залаже да пружи пуну подршку и све потребне податке да помогне надлежним органима у расветљавању овог случаја“, навели су у саопштењу.

Директори школа рекли су за Фактоје да су, након званичног саопштења америчке амбасаде, мејлом добили наредбу да обуставе пројекат.

- У складу са мејлом који је послала госпођа Сефа, за пројекат "Хајде да причамо о САД ’24“, а по налогу претпостављених, обавештавамо вас да се имплементација овог пројекта одмах прекида. Обавестите све подређене и сваког ко је укључен у овај пројекат.

Шта је била сврха ова преваре?

Из прикупљених чињеница и сведочења произилази да је до сада превара тврдња да је овај пројекат подржао амерички Стејт департмент и да је Клеа Рама представљала америчку администрацију, те да је студентима лажно обећавано бесплатно путовање у САД и стипендије.

Међутим, студенти признају да до ове фазе од њих није тражен новац, што потврђује и транскрибовани разговор између њих и Клее Раме.

Шта је могао бити крајњи циљ?
Експерт за криминалистику Ервин Карамучо рекао је за Фактоје да -није искључено да био новац био тражен у некој другој фази, када би студенти осетили да су близу америчког сна. Такође је могуће да су ова деца и њихови родитељи укључени у ову шему у политичке сврхе и да је Министарство злоупотребљено.

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО: ШПАНСКИ ПРЕМИЈЕР ПОНОВИО У ТИРАНИ: Независно Косово је кршење међународно права

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НЕОЧЕКИВАНО: Алкараз се одлучио на несвакидашњи потез пред Аустралијан опен (ФОТО)