КАО ДА КАМИЛЕ ДОВОЗЕ ЦИГЛЕ НА БАНИЈУ: Спорна обнова у Хрватској и три године после земљотреса
Од свеобухватне обнове након катастрофалних земљотресе неће бити ништа. Овај месец биће три године од земљотреса у Загребу и више од две године на Банији, а ближи се јун и рок који је дала Европска комисија да се из фондова повуче новац.
Радови касне или се још увек припремају, шаљу се са сваким новим министром звучна обећања, а људи стрпљиво чекају да виде да се нешто и ради. На Банији се довршава неколико стамбених зграде чија је изградња већ пре почела, а све се даље врти око празних обећања.
На Банији је до сада, више од две године после земљотреса, изграђено свега 11 кућа, а у плану је изградња још 95 кућа и 17 зграда. Срушено је и уклоњено 860 објеката, али још увек многе рушевне куће нису срушене. Европа је дала милијарду евра за санацију штета, а осигурано је додатних 800 милиона евра, али трошење новца иде споро. Да није приватних донатора не би се ни толико направило, а Банијци већ две године живе у блату, нека српска села су без јавне расвете, а људи умиру у контејнерима.
”Обнова иде толико споро као да се девама доноси грађевински материјал из подножја планине Атлас”, тврди један грађевински подузетник који је сам, брзо и ефикасно организовао изградњу неколико кућа. Банијци већ две године живе у блату, нека српска села су без јавне расвете, а људи умиру у контејнерима.
Мали су помаци и у Загребу, а журба је резултирала многим пропустима, као што је урушавање две зграде које су страдале у земљотресу. Пре два дана тако се за време радова на обнови срушила зграда у Илици, у самом центру града и на срећу нико није страдао. Покренути су радови на обнови болница и музеја, али крај се не види. Загрепчани подсећају да је град, који је земљотрес разорио пре више од сто година, обновљен за годину дана, а данас то иде невероватно споро.
Влада је ставила у хитну процедуру измену важних закона који би требали убрзати обнову и скратити добијање разних дозвола, али све се и даље врти око параграфа и различитог читања закона, док на терену нема много новости. Једни упиру прсте у друге, држава у грађевинске фирме, грађани у све могуће фондове који су процедуру максимално закомпликовали. Сада се спас у последњи час тражи у самообнови, а градоначелница Петриње Магдалена Комес каже да је интерес грађана велик.
”Отворено морамо рећи да то неће ићи глатко”, поручује и даје наслутити да ће се опет све вртити између несрећних људк који су остали без крова над главом, бирократије и скупих грађевинара који повисује цене дословно преко ноћи. На Банији је права јагма за инжењерима који би израдили пројекте, а мало их је који знају радити елаборате и прилагодити их ситуацији на терену.
На Банији је до сада, више од две године после земљотреса, изграђено свега 11 кућа, а у плану је изградња још 95 кућа и 17 зграда. Срушено је и уклоњено 860 објеката, али још увек многе рушевне куће нису срушене. Европа је дала милијарду евра за санацију штета, а осигурано је додатних 800 милиона евра, али трошење новца иде споро. Ако се европске паре не потроше до лета, неће их ни бити.
Препоручујемо
ХРВАТСКА ПОКАЗАЛА КОЛИКО ЈЕ НЕСПОСОБНА: Црна рупа ЕУ огољена потресним фотографијама
05. 02. 2022. у 17:53
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (2)