ДРАГИН ИКОНОСТАС ЗАМЕЊЕН МЕРМЕРНИМ: После рестаураторских радова у Храму Свете Тројице у Куманову

ДРВЕНИ иконостас Храма Свете Тројице у Куманову, који је овој светињи, 1901, даровала краљица Драга Обреновић, замењен је новим - мермерним. Зашто је то урађено, нико од надлежних није саопштио, а рестаураторски радови, започети на Спасовдан, 2. јуна ове године, обављани су под велом тајне.

ДРАГИН ИКОНОСТАС ЗАМЕЊЕН МЕРМЕРНИМ: После рестаураторских радова у Храму Свете Тројице у Куманову

Фото: СПОНА

Тако су се, нажалост, обистиниле слутње верника и Српског културно-инфрмативног центра СПОНА у Скопљу да ће иноватораским захватима бити трајно уклоњено културно благо и сведочанство српског задужбинарства у данашњој Северној Македонији (РСМ).

На та страховања, још док су радови трајали, а двери храма биле затворене за вернике јер није било богослужења, реаговала је управо СПОНА, упутивши отворени апел многобројним надлежним институцијама РСМ и Митрополији кумановско-осоговској Македонске православне цркве Охридске архиепископије (МПЦ ОА). Одговор је стигао само из Министарства културе, а у њему се указује да иконостас у Цркви Свете Тројице у Куманову (још) није на листи заштићене културне баштине и да о томе одговор треба тражити од Националног центра за конзервацију. Митрополија је пак запретила - тужбом. Од епископа кумановско-осоговског МПЦ ОА Григорија, како су "Новости" објавиле, стигао је оштро интонирани акт са опоменом пред тужбу. У њему је тада наведено да "према одлуци надлежни органи епархије предузимају активности за одстрањивање дотрајалих елемената и нефункционалности при извршавању богослужбених и литургијских радњи у самој цркви", а као разлог за могућу тужбу наведено је, наводно, мешање СПОНА у унутрашње ствари и управљање имовином у власништву МПЦ ОА.

СРПСКИ ВЛАДАРИ НА ИКОНАМА

УКЛОЊЕНИ иконостас био је вредан и веома богат. У време када је израђиван у Цариграду, његова вредност била је 1.500 турских лира, или данашњих око 500.000 евра. На његовим иконама, уз осликане Богородицу и Исуса Христа, биле су веома вредне иконе Светог Саве, Светог Јоаникија (првог српског патријарха), кнеза Лазара и кнегиње Милице, као и Стефана Првовенчаног у раскошној одежди са круном. На јужном делу је била и икона Светог Симеона Мироточивог са круном.

Након што је недавно постало јасно да је вредан иконостас рађен у Цариграду замењен мермерним, СПОНА је објавила ново реаговање у којем се наводи да је "под окриљем ноћи, иза закључаних врата и ограда још од Спасовдана ове године, без табле, обавештења и информације за вернике или институције, сатрвен још један печат српског задужбинарства и дара Српском народу и Српској црквеној општини у Куманову."

Подизање Цркве Свете Тројице са објектом нове школе, према пројекту руских архитеката, трајало је од 1899. до 1902. Храм је освештан 21. септембра 1903, на Малу Госпојину. Највећи дародавац за изградњу био је српски владарски пар Обреновића - краљ Александар и краљица Драга. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АЗОВ НА КОЛЕНИМА ТРАЖИ ПОМОЋ СТРАНАЦА: Украјински нацистички батаљон пуца по шавовима