У ХРВАТСКОЈ ЦЕНЕ РАСТУ ИЗ САТА У САТ: Купујте пре подне, по подне је скупље

Ј. Кеблер, од сталног дописника Загреб

09. 06. 2022. у 22:59

У ХРВАТСКОЈ цене више не расту месечно или недељно, него букално из часа у час. У великим маркетима мењају се и два пута дневно, а мало ко уопште може да их прати.

У ХРВАТСКОЈ ЦЕНЕ РАСТУ ИЗ САТА У САТ: Купујте пре подне, по подне је скупље

Фото ЕПА

Бензин је прешао два евра по литру, а тренд поскупљења ће се наставити, па неки предвиђају да није немогуће да ускоро цена супера, или дизела буде три, па и више евра.

Раст цена најавила су и предузећа која греју станове, а само је питање дана када ће поново поскупети струја и гас. Ускоро следе и више цене за регистрацију аутомобила и мобилне услуге. Поскупљења најављују и туристички радници, који су цене за хотеле калкулисали на претпоставци да ће инфлација ове године бити два до три одсто.

Проблем је што ће те, више цене, плаћати искључиво индивидуални гости који долазе у свом аранжману, јер су агенције склопиле уговоре и скока цена ту не може да буде. Како је Хрватска све скупља туристичка дестинација, где ноћење на Јадрану у сезони у хотелима кошта најмање 200 евра, питање је и ко ће моћи да поднесе још више цене, поготово што су поскупљења најавили и ресторани.

Како до више пара, размишља и здравствени систем који бележи енормне губитке, па се предлажу обавезни систематски и бесплатни прегледи за све грађане, а они који се не одазову плаћали би скупље здравствене услуге. И цене грађевинског материјала знатно су отишле, па се поставља питање да ли ће обнова Баније од последица земљотреса, уопште почети. Оно мало кућа које су обновљене, очито због штедње на грађевинском материјалу, урађено је лоше и прокишњавају.

За удар цена "крив" је и град који је у северној Хрватској уништио пољопривредне површине, што се одмах одразило на воће и поврће. Многи ове године неће моћи да припреме и зимницу, јер се на јесен очекују нова поскупљења, иако и сада за килограм трешања треба издвојити шест до седам евра. То што је хрватска влада смањила ПДВ на храну, грађани не само да нису осетили, већ су цене много више него што су најавила најпесимистичнија предвиђања.

Влада и даље страх да ће прелазак на евро додатно осиромашити људе, јер ће многи трговци, упркос упозорењима, искористити да "заокруже" цене. Контроле неће бити, јер нема довољно људи да их спроводе, па се позивају и грађани да пријаве оне који користе прелазак са куне на европску монету.

Аустрија

ЦЕНЕ намирница у Аустрији драстично су скочиле протеклих месеци, а посебно је уочљив скок цена јефтиније робе. Како показује истраживање Радничке коморе, повољније сунцокретово уље је, у поређењу са прошлом годином, поскупело за чак 125 одсто, а пене-тестенина за 79 процената. Тако је литар повољнијег сунцокретовог уља у јуну прошле године коштао 1,19 евра, а сада је 2,68 евра. Домаћинства са нижим примањима сада у просеку троше 16,6 одсто кућног буџета на храну.

* * * * * * * *

У Француској за пун резервоар 100 евра, све мање возача, а све више бициклиста

ТЕК што је уведен, шести пакет санкција против Русије, који садржи и значајно смањење увоза нафте, експресно се одразио на ситуацију на бензинским пумпама у Француској.
Власти су недавно увеле помоћ од 15 до 18 центи по сваком купљеном литру бензина, да би се цена спустила испод два евра. Цене су се одржавале на овој ивици до увођења шестог пакета, а сада су, и поред дотације, поново скочиле, понекад и изнад 2,3 евра.
Пуњење резервоара сада кошта и до 100 евра, што многе потрошаче доводи и врло тешку ситуацију. Грађани све више користе бицикле и градски превоз. Проблем је, међутим, с онима који то не могу да учине, као што су становници руралних крајева, или припадници служби које зависе од аутомобила, као што су патронажне сестре. Држава разматра могућност да од септембра пружи додатну помоћ најугроженијим слојевима за набавку горива. Поскупљења се тек најављују.
Додатни проблем за плаћање прескупих енергената лежи у чињеници да домаћинства имају све мање новца, због појачане инфлације, која тренутно износи више од пет одсто на годишњем нивоу. Уз бензин, поскупљују и брашно, уље, пасте за зубе, пилетина... Као пример у обрнутом смеру, истичу се залеђени хамбургери, чија цена иде наниже, а да статистичари не умеју да објасне због чега.  Г. ЧВОРОВИЋ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (2)

ОПТИЧКА ВАРКА: Душан Влаховић се офарбао пред меч одлуке (ФОТО)