ДА ЛИ ВАНЗЕМАЉЦИ ЖИВЕ У "ПОДМАРСОВЉУ“: Научници изнели нову тезу
НАУЧНИЦИ наводе да у потрази за животом на Марсу не треба ићи даље од „подмарсовља“, подручја које тренутно истражује ровер „Перзерванс“ уз помоћ хеликоптера „Ингенуити“.
Да ли ванземаљски живот постоји и да ли је успео да преживи до данашњих дана још увек је горућа тема, а сада се чини да уобичајену перцепцију ванземаљских врста на земљи или у свемиру треба оставити по страни.
Најновија студија на ту тему објављена је у часопису „Џурнал оф астробајолоџи“.
Испитиван је хемијски састав метеорита Марса који су се одвојили са површине Црвене планете и завршили на Земљи, и закључак је да су ти фрагменти по свом саставу слични стенама на Земљи.
- Не знамо да ли је живот икад започео испод површине Марса, али ако јесте, мислимо да тамо има довољно енергије да се одржи до данас - рекао је истраживач Џеси Тарнас из НАСА лабораторије за млазни погон.
Нагласио је да свуда где на Црвеној планети постоји подземна вода, постоји и велика вероватноћа да има довољно хемијске енергије да се одржи подземни микробиолошки живот.
Што се тиче дубине планете Земље, научници су последњих година открили да је она дом огромној популацији јединствених подземних бића.
Због озбиљног недостатка сунчеве светлости, врста преживљава захваљујући хемијском процесу познатом као радиолиза, који се дешава када хемијске реакције дају нуспроизводе радиоактивних елемената унутар стене, док долазе у контакт са водом у порама стена. Исто тако је на Марсу: утврђено је да марсовски метеорити имају исту колекцију елемената потребних за радиолизу, док су такође лако пропусни за воду.
Ово је било посебно типично за метеорите настале од стена старих више од 3,6 милијарди година, за које се чинило да имају највећи потенцијал за живот.
За разлику од Земље, Марс нема тектонски систем плоча који би повремено претумбао стене, та се древни терени углавном држе непомично, па су погодни за савремене анализе.
Живот испод стеновите коре Црвене планете: Када ћемо то сигурно знати?
Истраживачи кажу да би нови закључци могли да поставе темеље за накнадне студије о знаковима живота у подземљу Марса.
На пример, претходна истраживања већ су дошла до доказа о постојању активног систему подземних вода на Марсу у прошлости, што је навело научнике да верују да би подземне воде могле постојати и данас. Недавна студија, на пример, тврдила је да постоји подземно језеро скривено у дубини јужне ледене капе Црвене планете. Сада су нове информације повезале постојање подземних вода са енергијом која би могла да одржи живот.
Тарнас и његове колеге рекли су да, иако постоје одређене техничке потешкоће у истраживању подземља, оне нису толико критичне као што се на први поглед чини.
За операцију бушења не би била потребна „нафтна платформа величине Тексаса“, док би недавни напредак малих сонди могао убрзо учинити марсовске дубине доступним за даље студије.
(Спутњик)
Препоручујемо
НИЈЕ НИ РУСИЈА, НИ АМЕРИКА: Ово је земља са највише временских зона на свету
23. 04. 2021. у 22:17
ГУГЛ УВЕО НОВУ ФУНКЦИЈУ: Преко временске линије моћи ћемо да пратимо климатске промене
16. 04. 2021. у 22:33
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)