НАУЧНИЦИ ОДГОВОРИЛИ НА ЧУВЕНО ПИТАЊЕ: Шта је старије - кокошка или јаје?

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

25. 03. 2025. у 21:55

ИСТРАЖИВАЊЕ које су спровели научници са Универзитета у Варкафу и Универзитета у Шефилду нуди делимичан одговор на вековно питање „Шта је старије - кокошка или јаје?“.

НАУЧНИЦИ ОДГОВОРИЛИ НА ЧУВЕНО ПИТАЊЕ: Шта је старије - кокошка или јаје?

Фото Shutterstock

Према њиховим сазнањима, одговор је - кокошка, тачније, одређени протеин који се налази у јајету.

Истраживачи су открили да протеин из јаја, овоцлеидин-17 (ОC-17), игра кључну улогу у формирању љуске јајета. Овај протеин делује као катализатор, помажући у процесу формирања кристала калцита који чине тврду спољашњу љуску јајета. На основу овог открића, научници сугеришу да је прво морао постојати протеин из кокошке како би се омогућила формација јаја, што имплицира да је кокошка била прва.

Иако је дуго било познато да протеин овоцлеидин-17 (ОC-17) игра значајну улогу у формирању љуске јајета, научници нису знали како тачно делује. Испоставило се да ОC-17 има кључну улогу у процесу кристализације калцита, који је основни материјал из којег се формира тврда љуска јајета. Овај протеин се везује за аморфни калцијум карбонат на површини јаја, користећи две групације аргининских остатака које делују као хемијски "чељусти", држећи наночестице калцијум-карбоната на месту. Када се кристали почну формирати, ОC-17 делује као катализатор, помажући у стварању малих кристалића који даље расту.

Дакле, иако је питање о томе шта је старије, кокошка или јаје, још увек остаје отворено из филозофске перспективе, научници су усмерили пажњу на кључни протеин који омогућава формирање јајета и који би могао бити одговор на ово старо питање — прво је морао постојати протеин кокошке да би настало јаје.

Ипак, да ли то сигурно значи да је кокошка старија? Можда не, јер је један од научника укључених у истраживање признао да су постојале друге врсте јаја које су претходиле кокошкама, и да те врсте нису нужно производиле своја јаја на исти начин. Само зато што је кокошка потребна да би се створило кокошје јаје, не значи да јаје диносаура није могло постојати без тираносауруса. Поред тога, теорија еволуције је одавно учинила дилему о кокошци и јајету нечим што више није мистерија: када у једначину уврстимо прилагођавање врста, прилично је једноставно увидети како би нова врста која полаже јаја могла настати.

Иако чињеница да је загонетка, схваћена дословно, у ствари тривијална, заправо није од великог значаја, јер је њено право значење одувек било више метафоричко него научно. Као што су то схватили древни филозофи који су је први поставили, она је била начин указивања на мистерију првих узрока – шта је створило универзум и како је та ствар створена. Ова загонетка остаје корисна и данас као скраћеница за било коју ситуацију у животу у којој узроци не могу бити раздвојени.

(sputnikportal.rs)

BONUS VIDEO - UZNEMIRUJUĆE: Opozicija i blokaderi tuku žene

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ СЕ СПРЕМАЈУ ЗА ВЕЛИКУ ОФАНЗИВУ: Напашће дуж целе линије фронта од 1.000 км, ево колико ће акција трајати

РУСИ СЕ СПРЕМАЈУ ЗА ВЕЛИКУ ОФАНЗИВУ: Напашће дуж целе линије фронта од 1.000 км, ево колико ће акција трајати

РУСКЕ трупе припремају се за нову офанзиву у наредним недељама како би појачале притисак на Украјину и ојачале позицију Кремља у евентуалним преговорима о прекиду ватре. Према тврдњама агенције АП, аналитичари сматрају да би нова офанзива могла да траје од шест до девет месеци.

29. 03. 2025. у 18:11

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери убице циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери "убице" циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)

Сједињене Државе су распоредиле стелт бомбардере Б-2 Спирит у војну базу Дијего Гарсија у Индијском океану, потез који би наводно могао бити повезан са припремама за потенцијални напад на иранску нуклеарну инфраструктуру.

29. 03. 2025. у 19:25

Коментари (0)

ЏЕЈЛИ НА НАСТУПУ ПОЛОМИЛИ ЗУБ: Тај бол не могу да опишем