ВУЛКАНСКЕ ЕРУПЦИЈЕ НИСУ ИЗАЗВАЛЕ ИЗУМИРАЊЕ ДИНОСАУРУСА: Нова студија потврдила прави узрок
ПРЕ око 66 милиона година, метеорит је ударио земљу у близини данашњег полуострва Јакутан, али скоро истовремено интензивна ерупција вулкана прекрио је подручје индијског потконтинента са преко 2 километра дебелим токовима лаве.
Научници су дуго расправљали о томе да ли је утицај или суперерупција вулкана иза изумирања 75 одсто свих врста које су живеле у то време, укључујући диносаурусе који нису птичи, или комбинацију оба.
На основу нове студије, научници са Универзитета у Утрехту и Универзитета у Манчестеру показују да, иако је ерупција изазвала привремену климатску промену, ефекти су већ нестали хиљадама година пре него што је метеорит ударио и већина врста је преживела ово прво захлађење.
Научници стога закључују да је удар метеорита био крајњи узрок масовног изумирања на крају периода креде који иза себе оставља дебео слој прашине и чађи који блокира сунце и хлади површину.
Вулканске ерупције ослобађају огромне количине угљен-диоксида, прашине и сумпора, чиме значајно мењају хемију атмосфере и мењају климу на Земљи, али на различите начине и у различитим временским размацима до удара метеорита.
Анализом фосилних молекула у седиментима депонованим пре око 65 до 66 милиона година у унутрашњости северноамеричког континента, научни тим је реконструисао температуре ваздуха за цео временски период, преноси Форбс.
Анализирани примерци садрже специфичне молекуле које производе бактерије, а структура ових молекула се мења у зависности од температуре средине у којој су бактерије некада живеле.
Анализом састава ових молекула у слојевима седимента који се таложе сваке године, научници су успели да реконструишу климатску криву која покрива и време вулканског ерупције и удар метеорита.
- Ове вулканске ерупције и повезано ослобађање угљен-диоксида и сумпора би имале драстичне последице по живот на Земљи. Али ови догађаји су се десили миленијумима пре удара метеорита и вероватно су играли само малу улогу у изумирању диносауруса - објашњава ауторка студије Лорен О Конор, геохемичар на Универзитету Утрехт.
Научници су такође открили да су се око 20.000 година пре удара температура на Земљи већ стабилизовала и да се вратила на сличне температуре пре него што су почеле вулканске ерупције.
Брзи опоравак је вероватно био потпомогнут вулканским емисијама које делују као гасови стаклене баште што брзо загрева планету.
Пошто су ефекти ерупција практично искључени, ово би оставило удар метеорита у Јукатану као примарни узрок каснијег масовног изумирања.
- Поређења ради, удар астероида је изазвао низ катастрофа, укључујући пожаре, земљотресе, цунамије и 'ударну зиму' која је блокирала сунчеву светлост и девастирала екосистеме. Верујемо да је астероид који је на крају задао фатални ударац - закључује Родри Џерет , геолог са Универзитета у Манчестеру.
Препоручујемо
НЕОБИЧНО ОТКРИЋЕ У ХОЛАНДИЈИ: Археолози пронашли под направљен од костију (ФОТО)
23. 12. 2024. у 20:46
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ТРАМП: Зеленски је требало да се преда Русима! Они су ВЕЋ МРТВИ, градови су рушевине, а Бајден је сам себи требало да потпише ПОМИЛОВАЊЕ
"ТО СУ људска бића, на милионе масакрирају на том бојишту. Они су већ мртви, а градови, ти градови су попут рушевина."
24. 01. 2025. у 16:53 >> 16:53
Коментари (0)