И ПАС ХОЋЕ ДА ЗНА КО МУ ЈЕ ОТАЦ: У Србији све чешћа ДНК тестирања животиња, посебно кућних љубимаца
РИО, морамо да разговарамо... Изгледа да твој тата није Рекс, већ онај шармантни комшијски мешанац! Овако изгледа када власник, са пуно такта, свом псу саопштава резултате ДНК теста.
А, некада су ствари биле једноставне: керуша би се окотила и легло преслатких штенаца било би ту. Данас, међутим, када и код нас постоје ДНК тестови за утврђивање очинства и мајчинства и за животиње, ситуација је постала замршенија. Пси су друштвене животиње, па није неуобичајено да се током игре у парку догоди мала забуна у избору партнера. Тако се у једном леглу могу наћи генетске комбинације које могу да изненаде и најискусније генетичаре. Ко би рекао да се у најбољим четвороножним пријатељима крију велики заводници и заводнице, да се рађају љубави, без обзира на расу и порекло, чак и против воље - власника?! Захваљујући њиховој разузданој природи, није реткост да штенад из истог легла имају различите очеве. То нам је потврдио и ветеринар Стеван Токин, из Футога, који се дуго бави генетиком животиња.
- ДНК тестирање паса се најчешће ради због верификације родовника. Одгајивачи и власници расних паса хоће да буду сигурни да је њихово куче од родитеља из родовника - каже Токин. - Дешава се да су власници пса уверени да знају ко су му родитељи, а ДНК тест покаже да је неки мешанац оплодио његову мајку. Тако се догодило да су од седморо штенади из једног легла, само три била од познатог оца. Свако штене у леглу може да буде од различитих очева, јер куја у терању може више пута да се пари. Слична је ситуација и са мачкама, а подаци о родитељима се проверају најчешће за сијамске и персијске. Утврђивање очинства и материнства може да се ради и код крава и оваца.
Осим за очинство и болести, генетика може да утврди и предиспозиције за будућа "занимања" животиња.
- Немачки овчари и малиное имају генетске предиспозиције да буду службени пси, а раде се и анализе за голубове писмоноше, да ли имају генетске предиспозиције да лете више од 100 километара - каже Токин.
ДНК тестови за животиње су развијени пре свега као превентивна мера, за детектовање гена који узрокују болести. У Србији се ради око 400 различитих тестирања.
- Модерна наука нам дозвољава да смањимо или уклонимо шансе за пренос наследних болести, које скраћују животни век и нарушавају квалитет живота животиња - наводи ветеринар из Футога. - Одговорност је на свима да покушамо да их спречимо. Болести попут дисплазије кукова, многе очне болести, преносе се путем гена од оба родитеља. Неке болести су карактеристичне за одређене расе паса - код добермана је то кардиомиопатија, лагота јувелирна епилепсија, код немачких овчара - дегенеративна миалопатија, а код кане корса - поремећај у развоју зуба. Истражујемо предиспозиције за кардиолошке и неуролошке болести, а усавршавамо и неке методе за малигна обољења.
ДНК тестови за животиње су развијени пре свега као превентивна мера, за детектовање гена који узрокују болести. У Србији се ради око 400 различитих тестирања.
- Модерна наука нам дозвољава да смањимо или уклонимо шансе за пренос наследних болести, које скраћују животни век и нарушавају квалитет живота животиња - наводи наш саговорник. - Одговорност је на свима да покушамо да их спречимо. Болести попут дисплазије кукова, многе очне болести, преносе се путем гена од оба родитеља. Неке болести су карактеристичне за одређене расе паса - код добермана је то кардиомиопатија, лагота јувелирна епилепсија, код немачких овчара - дегенеративна миалопатија, а код кане корса - поремећај у развоју зуба. Истражујемо предиспозиције за кардиолошке и неуролошке болести, а усавршавамо и неке методе за малигна обољења.
Важно да држава има базу гена
НАШ циљ је да омогућимо Србији да има једну стабилну и широку базу гена, и то смо понудили ресорном министарству - каже Токин. - Важно је да држава има базу гена животиња које живе на нашој територији. Нажалост, имамо много проблема са нелегалним извозом биоинформатичког материјала, о чему смо обавестили релевантне институције. Јер, ко има такве податке, има и контролу.Већ неко време Токин са колегама усавршава и тестирање предиспозиција крава да дају здраво или нездраво млеко. А1 је нездрави тип млека, а А2 здрав.
- Какво ће млеко крава дати зависи од њених предиспозиција, узорак се узима из длаке или крви - истиче он. - У научним радовима се наводи да је за појаву аутизма код деце "криво" нездраво млеко, које може да изазове оштећења мозга, кардиолошка обољења и нелагоду у пробавном систему. Током истраживања утврђено је да око 80 одсто крава сименталске расе даје нездрави тип млека, док буше, наша домаћа говеда дају исто толико процената здравог. У ЕУ на декларацијама пише који је тип млека, па купац може да бира, а иде се ка томе да се искључују говеда чије је млеко А1 типа.
На основу гена може да се предвиди да ли крмача даје велики број прасића у леглу.
- Крмача се праси на сваких пет месеци, а за оног ко има велику фарму свиња веома је важно да ли ће давати по прасе више - каже Токин. - За фармера који има 5.000 крмача, то значи још 10.000 прасића годишње.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)