НОВА ИСТРАЖИВАЊА УКАЗУЈУ НА ЈОШ ЈЕДНУ КАТАСТРОФУ: Кључне струје у Атлантском океану ће се урушити већ крајем 2030-их

Јована Шведић

04. 08. 2024. у 09:27

КЉУЧНИ систем атлантских океанских струја који утиче на време широм света могао би да се уруши већ крајем 2030-их, сугеришу научници у новом истраживању — планетарна катастрофа која би трансформисала време и климу.

НОВА ИСТРАЖИВАЊА УКАЗУЈУ НА ЈОШ ЈЕДНУ КАТАСТРОФУ: Кључне струје у Атлантском океану ће се урушити већ крајем 2030-их

Фото: Unsplash

Неколико студија објављених претходних година сугерисало је да би овај кључни систем — Атлантска меридионална циркулација, или АМОЦ — могао да буде на путу ка урушавању, ослабљен вишим температурама океана и поремећеним сланошћу услед људски изазваних климатских промена.

Међутим, ново истраживање, које се тренутно рецензира и још није објављено у часопису, користи најсавременији модел за процену када би могао да се уруши, сугеришући да би се гашење могло догодити између 2037. и 2064. године.

Ово истраживање сугерише да је вероватније него не да ће се урушити до 2050. године.

-Ово је заиста забрињавајуће- рекао је Рене ван Вестен, истраживач у области мора и атмосфере са Универзитета у Утректу у Холандији и коаутор студије.

-Сви негативни ефекти антропогених климатских промена, и даље ће се наставити, као што су већи таласи врућине, више суша, више поплава. А ако уз то дође и урушавање АМОЦ-а … клима ће постати још више измењена- изјавио је за Си-Ен-Ен.


Као покретна трака, АМОЦ извлачи топлу површинску воду са јужне хемисфере и тропских крајева и дистрибуира је у хладном северном Атлантику.

Хладнија, сланија вода тада тоне и тече на југ.

Механизам штити делове јужне хемисфере од прегревања, а делове северне хемисфере од неподношљиве хладноће, док дистрибуира хранљиве материје које одржавају живот у морским екосистемима.

Последице колапса АМОЦ-а оставиле би делове света непрепознатљивим.

У деценијама након колапса, арктички лед би почео да пузи према југу и после 100 година проширио би се све до јужне обале Енглеске.

Просечна температура у Европи би опала, као и у Северној Америци - укључујући делове САД.

Амазонска прашума би доживела потпуни преокрет у својим годишњим добима; садашња сушна сезона би постала кишни месеци, и обрнуто.

- Колапс АМОЦ-а је заиста велика опасност коју треба да учинимо све што можемо да избегнемо- рекао је Стефан Рамсторф, физички океанограф са универзитета у Немачкој, који није био укључен у најновије истраживање.

Да би дошли до својих закључака, научници из Утрехта су користили најсавременије моделе и по први пут идентификовали подручје јужног Атлантског океана као оптимално место за праћење промена у циркулацији и коришћење података посматрања.

Тамо су посматрали температуре и сланост океана како би потврдили претходна предвиђања о томе када би АМОЦ могао да достигне своју прекретницу.

- Пре неколико година смо расправљали о томе да ли ће се то уопште догодити, као о врсти ризика са ниском вероватноћом, али високим утицајем. Сада изгледа много вероватније него пре неколико година да ће се то десити. Сада људи почињу да се приближавају када ће се то догодити- рекао је Рамсторф.

Рамсторф је рекао да би пре пет година био сагласан да је урушавање АМОЦ-а у овом веку мало вероватно, иако чак и ризик од 10% остаје неприхватљиво висок „за катастрофални утицај таквих размера.“

- Сада имамо пет радова који сугеришу да би се то могло десити у овом веку, или чак пре средине века. Моја свеукупна процена је да је ризик од преласка тачке преокрета у овом веку вероватно већи од 50%.- додао је он.

Иако су напреци у истраживању АМОЦ-а брзи и модели који покушавају да предвиђају његово урушавање су напредовали муњевитом брзином, они још увек нису без проблема.

На пример, модели не узимају у обзир критични фактор у пропадању АМОЦ-а — отапање леда на Гренланду.

Огромне количине слатке воде се ослобађају са леденог покривача и теку у Северни Атлантик, што ремети једну од главних покретачких снага циркулације: со.

-Већ имате огроман прилив слатке воде у северни Атлантик, што ће потпуно пореметити систем. Ова празнина у истраживању значи да предикције могу потценити колико брзо или у којем тренутку би могло доћи до урушавања- рекао је Рамсторф.

БОНУС ВИДЕО:

ЕРУПЦИЈА ВУЛКАНА СА 4000 МЕТАРА: Погледајте планину Хучи у Јапану

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ТУРНЕЈА ЈК У МИНУСУ Нема ништа од зараде: Уложила сам све што сам стекла за 30 година, зато сам са фановима у плусу