УРЕЂЕЊЕ ЕНТЕРИЈЕРА: Како да распоредите слике на зидовима

Бојана Јовановић

21. 06. 2024. у 09:00

Волите уметност, имате дивне слике за које вас вежу бројне успомене, а и оне тек купљене, модерне, али нисте сасвим сигурни како би било најбоље да их распоредите у вашем животном простору?

УРЕЂЕЊЕ ЕНТЕРИЈЕРА: Како да распоредите слике на зидовима

Фото Shutterstock

Не брините, добра је вест да у томе не можете погрешити, уколико дозволите сопственом сензибилитету да вас води. Јер, лепо је управо оно што се вама и вашим укућанима допада. Ипак, постоји неколико основних правила за њихово позиционирање, на која можете обратити пажњу.

Уколико је простор у ком бисте да окачите слике мањи, требало би да одаберете само један зид на који ћете их постављати, истичући га на тај начин. Све остало визуелно би учинило ентеријер пренатрпаним. Потрудите се да се рамови слажу са намештајем или неким од доминирајућих детаља у соби, као и да садржај слика има бар нешто заједничко, било да је то техника рада, мотиви, основне боје… На једном зиду можете се поиграти груписањем слика како год пожелите, а ако се ипак одлучите само за једно уметничко дело, нека буде већих димензија, да би било примећено како му и доликује. Пазите само да својом величином не надмаши габарит намештаја изнад ког стоји, јер ће деловати незграпно.

Фото: Shutterstock

Желите да направите сопствену композицију на зиду? Само напред, али најпре одаберите централну слику, око које ћете потом „слагати“ остале. Том приликом можете се водити слагањем боја у односу на целокупан намештај у просторији, или само на онај у непосредној близини слике. Тако можете ваш ботанички кутак, у ком гајите украсне биљке, обогатити сликама са мотивима цвећа. Ако потом простору додате још мало зелене боје, макар и кроз најмањи детаљ у соби, створићете праву малу оазу усред стана.

Минималистички стил који већ дуже време господари уређењем ентеријера није заобишао ни уметничке слике. Наиме, оне често могу бити веома једноставне, са врло мало боја или мотива, апстрактне, те на први поглед више представљају додатак унутрашњем уређењу, него уметност саму по себи. У дневну собу лепо се уклапају слике јарких боја, жуте или циклама, али и све нијансе земљаних тонова, које прате боју троседа и завесе. Такође, упарити можете и две или три готово идентичне, по величини, бојама, мотивима, правећи на тај начин неку врсту сопственог диптиха или триптиха.

Фото Shutterstock

Tekst potpisa

Да нема лошег места за добру слику потврђује и то што се оне сасвим лепо могу уклопити и у кухињу. Наравно, поставите их негде где се што мање могу оштетити и испрљати током припреме кулинарских чаролија, а неку од слика можете сместити и у најмањи, до тада неискоришћени, ћошкић. Уметности је заиста потребно мало простора да се покаже...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ШТА СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Незапамћени хаос у свлачионици Денвера након победе над Лејкерсима