ШТА ЈЕ РАДИКУЛОПАТИЈА: Бол праћен смањеним осећајем за додир
Сигурно није прва болест која би вам пала на памет ако бисте код себе приметили смањен осећај за додир, утрнулост прстију, бол, па и парестезију. И, док пијете суплементе на своју руку уз неизбежно бодрење себе реченицом „проћи ће, није ми ништа“, па потом, кад ипак не нестане као руком однешено, лутате од доктора до доктора у потрази за дијагнозом, радикулопатија може да напредује у вашем организму, све више вас онеспособљавајући за обављање свакодневних активности.
Шта је радикулопатија, због чега настаје, како се лечи и још много тога везано за ову тему објашњава нам пуковник проф. др сц. мед. Ранко Раичевић, начелник Клинике за неурологију ВМА:
- Радикулопатија је клинички ентитет који подразумева феноменологију коју прати оштећење једног или више живаца као последица трпљења механичким притиском, а због дегенеративних промена структура пршљенова и/или интервертебралних дискуса. Овај клинички синдром обухвата знаке и симптоме оштећења коренова и живаца и зависи од сегмента кичменог стуба који је захваћен, као и од тога који део живца је оштећен: моторни, сензитивни, оба, аутономни.
Који део кичме најчешће захвата?
- Могућа је у сваком сегменту кичменог стуба, али је због повећане мобилности ових регија најчешћа у цервикалном и лумбалном сегменту. Ако се ради о радикулопатији у цервикалном сегменту, болови, утрнулост, парестезије, смањена трофичност се јављају у рукама и шакама, а ако је у лумбалном и сакралном сегменту онда су симптоми и знакови трпљења живаца везани за ноге. Ретко могу бити оштећени и контрола мокрења и столице (синдром коњског репа: syndrom caude equine). Ово последње је хитно неуролошко стање због могуће ретенције (задржавање урина, немогућност пражњења бешике).
Због чега настаје?
- Радикулопатије су најчешће последица дегенеративних промена кичмених пршљенова, тела и наставака као дегенерације и хернијације међупршљенских - интервертебралних дискова између пршљенских тела, које иначе амортизују ефекат компресије на кичмене коренове и периферне нерве.
Како тече тај процес?
- Сам процес хернијације се одвија кроз неколико фаза: прво се јавља ануларно бубрење диска, потом долази до прскања фиброзног омотача и минималног „цурења“ дискалног садржаја, а потом и до пролапса (испадања, протрузије) када значајан део дискалног материјала притиска припадајуће коренове и изазива најчешће болове у одређеним регионима. Ако процес траје или прогредира на ово се надовезује слабост мишића, који су инервисани од притиснутог живца, те се јављају слабост руке, шаке, стопала и слично. Са напредовањем дегенеративних промена кичменог стуба, са потенцирајућим ефектом сколиозе или кифозе, може доћи и до сужења стенозе спиналног канала који такође представља узрок радикулопатија у значајном броју случајева. Такође, у узроке радикулопатије спадају и спондилоза и тумори кичменог стуба, овојница, коренова и саме медуле.
БИТНО ЈЕ КАКО ПОДИЖЕМО ТЕРЕТ
Који симптоми указују на њу?
- Типична клиничка слика радикулопатија обухвата бол који може бити умерен до изузетно јак, потенцира се покретима, затезањем мишића, стајањем и седењем. Бол је најчешће праћен оштећењем осећаја за додир уз присутне знаке снижене, или пак појачане, болне осетљивости појединих регија тела у зони инервације компромитованог живца. Неретко се јављају парестезије, тј. пецкање, мравињање, жарење, иако су ово симптоми више везани за чисти неуропатски бол. Понекад код пацијента може да постоји и несигуран ход.
Како се дијагностикује?
- Дијагноза радикулопатије се поставља на основу исцрпне анамнезе - разговора о тегобама, начину испољавања и настанка, трајању и ширењу сметњи. Уз ово је незаобилазан детаљан неуролошки клинички преглед, где се региструју симптоми и знаци трпљења коренова и њихова феноменологија. Потврда се постиже РТ прегледима, а дефинитивна дијагноза поставља се путем МРИ прегледа, са и без контраста (ређе КТ), уз незаобилазну електромионеурографију. Ове методе показују морфологију погођених структура (МРИ и КТ), а ЕМНГ указује на карактер, квалитет и степен оштећења.
Може ли се лечити и излечити?
- Лечење је у већини случајева конзервативно: користе се нестероидни антиреуматици, кортикостероиди, миорелаксанси, седативи, витамини, физикална терапија.
Долази ли некада и до операције?
- У јасно дефинисаним случајевима код значајног дела пацијената неопходно је хируршко лечење, било класичним методама, било микродисекцијом под микроскопом, а укључује дискотомију, ламиноктомију, са или без спиналне фузије и стабилизације. У новије време се примењују и методе ендоскопске операције дискус хернија са повољним исходом. Уз ово, у строго дефинисаним случајевима, има места за киропрактичне методе, али само од стране лекара сертификованих за ову методу, а у мере физикалне терапије одавно је укључена и акупунктура.
Шта би могло превентивно да се уради да би се избегла болест?
- Превенција радикулопатије се своди на редовну физичку активност, вођење рачуна о телесној тежини, правилан став током физичких активности и подизања терета, као и избегавање дуготрајног седења.
Ако се не дијагностикује на време и не лечи, да ли се може искомпликовати и како?
- Радикулопатија, ако се занемари, а особито ако се настави са неадекватном физичком активношћу, може напредовати и изазвати трајну слабост мишића руку или ногу, са трајним инвалидитетом. Или може имати за последицу неконтролисање мокрења и столице и сексуалну дисфункцију.
Да ли и бављење одређеним врстама професија утиче на оболевање од радикулопатије?
- Нема посебне професије која је дисклузивно опаснија за овај проблем, али генерално рад са тешким теретом у неповољном положају је начин најлакшег настанка и прогресије поремећаја. Осим набројаних мера лечења потребно је обезбедити услове за рад са разумевањем тешкоћа кроз које ови пацијенти пролазе: чешће паузе, промена радног места, солидарност, а потребна је и емпатија - и породице и радног окружења.
Развијају ли се и неке пратеће, придружене болести уз њу?
- Најчешћи пратилац хроничне радикулопатије је поремећај расположења који се може развити у праву депресију.
Значајно ремети квалитет живота
Код кога се најчешће јавља овај синдром?
- Радикулопатије су пратилац човековог живота и јављају се у свим узрасним категоријама, више и чешће код људи који се баве тешким физичким активностима, али, парадоксално, и код оних који се не баве физичким радом али проводе велики део времена у седећем положају. Иако не представљају животно угрожавајућа стања, осим у ретким случајевима, значајно утичу на квалитет живота и представљају велики део разлога одсуства са посла у свим категоријама становништва. Брзо препознавање, дијагностика и лечење подразумевају персонализовани и мултидисциплинарни приступ, а онда се може у највећем броју случајева очекивати повољан исход. Ови пацијенти поштовањем препорука могу избећи хируршко лечење или дуготрајне сметње – истиче Раичевић.
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)