ОСТРВО У ЗАГРЉАЈУ ДВЕ РЕКЕ: Уколико планирате пут у Сегедин, ове ствари морате да знате
БАШ као што се феникс у староегипатским, односно грчким и римским митовима, изнова рађа из пепела, тако се и мађарски град Сегедин поново дигао из воде, тачније велике поплаве, која је у марту 1879. године избрисала 5458 а поштедела само 265 кућа. Збрисала је и цео стари град, чије је име први пут поменуто још 1183. године, у краљевској повељи Беле Трећег. Верује се да је значило "острво". На ушћу двеју река, Муреш и Тисе, град, који је сада трећи по величини у Мађарској, са око 165.000 становника, од тада историју бележи са "пре и после велике поплаве".
Заслужна за поплаву била је река Тиса, која протиче кроз ову питорескну насеобину и које се мештани плаше, описујући је ћудљивом и опасном. Како и не би, када је поменута поплава трајала три месеца, а вода се потпуно повукла тек три месеца касније. О томе сведоче и трагови који се, између осталог, могу видети и у једнобродној српској цркви Светог Николе, барокног стила, чији је иконостас радио чувени српски сликар Јован Поповић - тачно се оцртава линија до које је вода долазила, изнад које се налазе иконе и медаљони.
Није много грађевина преживело поменуту катастрофу, цео доњи део Градске куће је био поплављен, ниво Трга издигнут, па су, по повлачењу воде, челници закључили да је сада сувише ниска за здање те важности. Искористивши постојеће темеље сазидали су још један спрат изнад ког се уздиже централни торањ. Ово прелепо, монументално необарокно здање 1883. свечано је отворио цар Фрањо Јосип, рекавши: "Сегедин ће бити лепши но што је био", што је забележено на табли која се налази у овом велелепном здању. Свечана сала добрано оправдава своје име раскошним лустерима, бордо плишом, високим, китњастим осликаним таваницама, огромним портретима владара, на којима је, између осталих, и једна од највећих светских лепотица тог доба, угарско-хрватска краљица Сиси, односно Елизабета Амалија Еугенија од Баварске. Она је мамила уздахе баш као што их сада, али другим поводом, мами "мост уздаха", високо, у ваздуху уздигнут пролаз, тј. затворени мостић са великим прозорима, којим је Градска кућа повезана са зградом поред. Наш водич тога дана, плавушица Нера, објаснила нам је да га грађани тако зову јер туда пролазе када узму документ на којим им је прописан порез, па уз уздах прелазе да га плате, у канцеларије зграде прекопута.
287 степеника до неба
Од 1913. до 1930. године грађена је сегединска Катедрала Дом, односно Заветна црква, четврта по величини у Мађарској, у којој се налазе оргуље са чак 9040 свирала и приказ Богородице у мађарској народној ношњи и сегединским папучама, баш као да је једна од њих. Испред ње поносно се уздиже најстарији архитектонски споменик Сегедина, Димитријев торањ, чије основе потичу из 11. века, доњи романијски део из 12, а горњи спратови, рађени у готичком стилу из 18. века. Да бисте се попели до ових последњих, односно до врха торња, са ког се Сегедин види као на длану, морате бити у доброј кондицији и равнотежи. Наиме, до горе долазите пењући се уз 287 степеника, од којих су последњи спирално постављени и врло уски, те лако доводе до вртоглавице при погледу на доле, изгледајући баш онако као у чувеном истоименом Хичкоковом остварењу.
Градска кућа налази се на Тргу Сечењи, у срцу парка, великог 50.000 квадратних метара. Туда не можете поћи погнуте главе, јер вас величина стабала, махом платана старих сто година, зове да погледате горе, ка небу, докле крошње досежу, поносно се шепурећи, разгранате и зелене. Цео Сегедин препун је зеленила, паркови су на све стране, а дрвореди уоквирују улице на којима не можете пронаћи папирић или опушак. Све је толико чисто да збуњује. Поготово када имате на уму да је реч о студентском граду. Један од наших домаћина, Ласло, објашњава нам да је овде највећи "послодавац" сегедински Универзитет, који броји 33.000 студената. С обзиром на то да им настава траје до маја, у граду их је мање него иначе, а тек увече измиле до шеталишта поред реке (видесмо групицу која репује неустрашиво стојећи на огради док их другари снимају) или неког од бројних кафића који се најчешће налазе на улицама. Осим када нису у цркви. Да, да, један крајње оригиналан и занимљив, назван "Хумбак Боркаполна" има ентеријер баш попут оног у цркви, са дрвеним клупама, анђелима на осликаним таваницама, витражима, свећама, оргуљама па и правим правцатим исповедаоницама! Нико се овде не љути због ове врсте пародије, већ је свима симпатична, па је кафић пун и радо фотографисан. У супротности са великим бројем младих је податак да је у Сегедину мали прираштај. Ипак, за два дана "сретосмо" две свадбе...
Хладна супа од воћа
Град у коме ћете уживати свим чулима, а посебно укусу, за предјело ће вам "послужити" хладну супу од воћа, која, осим што божанствено изгледа, одлично расхлађује и отвара апетит. С намером да откријемо тајну њеног укуса, питали смо домаћине шта садржи. Кажу, тамо свака кућа то зна, па откривају да се ово гастрономско ремек-дело састоји од неутралне павлаке, сока цеђене поморанџе и воћа - бобичастог, црвеног или, у жутој "варијанти" - кајсија, јабука, крушака и другог воћа ове боје. Шећера, тврде, уоште нема или тек мало, ако баш волите тако.
ТАЛАСАСТЕ ФАСАДЕ, ГЕПАРД И ЧУВЕНА ПАПРИКА
Од знаменитости вреди издвојити Палату Рек, из 1907, један од најлепших примера мађарске сецесије. Таласастих фасада попут воде, са великим воденим љиљанима и полукружним балконима са зеленим оградама, изглед дугује нећаку ктитора зграде, Ивану Рек, хидроинжењеру. Он је рекао да жели зградом да покаже ко је он, и да би требало да "поручује" четири ствари - да је богат, да се бави водом, да је Мађар и да има коње, што је Еде Мађар, архитекта, у потпуности остварио. Најпре је била стамбена зграда, а протеклих 15 година у њој је Регионални уметнички центар. Кад смо код уметности, ако одете у Сегедин немојте пропустити да посетите Музеј Ференц Мора, назван по некадашњем директору овог здања, иначе писцу, новинару и музеологу. Реч је о најимпозантнијој згради из периода велике градње крајем 19. века, елегантном здању неокласицизма, са високим коринтским стубовима и великом фонтаном на плочнику испред ње. Када завирите унутра сусрешћете се са сталном поставком управо Морине изложбе, толико интерактивне, креативне и занимљиве, да ју је тешко речима описати. У другој сали ћете моћи да видите и природњачку поставку са великим бројем препарираних животиња и холограмском "реком" која се таласа под вашим ногама и пипнете крзна црвене лисице, медведа и других животиња које тешко да ћете имати прилике у природи да помазите. Међутим, неке од оних које не срећете свакодневно, попут жирафа, моћи ћете да нахраните у Зоолошком врту који се простире на чак 47, шумом обавијених, хектара. Хранили смо их шаргарепама, које су својим дугим, сивим језицима, узимале из наших руку. Ово необично искуство можете доживети ако се пријавите као група приликом посете. У ЗОО врту животиње делују као да су у свом природном елементу, јер су на великом пространству, што сличнијем њиховом исконском амбијенту. Гепарда готово да нисмо ни приметили док је уживао у дебелој хладовини, а јагуар је, случајно или не, своје шаре ускладио са сенком листова дрвећа. Млади азијски слонови уживали су играјући се песком, а сазнајемо да ове живоитиње могу препознати људе и после 20 година и осветити се, ако им је неко учинио зло. Ту је и Нађа из Београда, женка белог лава са својим мужјаком Французом и још много занимљивих врста које не можете срести у Србији. Разлог више да посетите овај градић у нашем најближем комшилку, на југу Мађарске, чије сунце чини чувену сегединску паприку, култивисану овде још у 16. веку, тако посебном и траженом. Управо из ње је Алберт Сент Ђерђи, професор сегединског универзитета, успео да издвоји Ц витамин и тако га "открио", због чега је добио Нобелову награду 1937. године.
Најдужи водени тобоган у Европи
Током лета можете се купати и сунчати на „плажи“ Тисе, налик новосадском Штранду, а током целе године у акваполису са најдужим тобоганом за воду у Европи, једним од 13 у овом комплексу, укупне дужине од 1000 метара (а спуштате се са висине од 30)! Уз овај високоадреналински део, овде вас чека и мирнији, попут базена са лековитом водом, хидромасажом, отворених велнес купалишта...
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)