СТАЛНО ВАМ СЕ ЈЕДЕ СЛАНО? Четири разлога који повећавају потребу за уносом натријума
ПРОСЕЧАН човек свакодневно у исхрани прекорачи препоручен унос соли.
Због тога лекари апелују да се овај драгоцени зачин у исхрани смањи јер негативно утиче на здравље кардиоваскуларног система. Међутим, чињеница је и да неки људи жуде за сланом храном. Наиме, натријум који је главни састојак соли помаже да најважније течности циркулишу кроз тело, омогућава развој мишића и потпомаже пренос нервних сигнала кроз тело.
Зато, ако вам тело даје сигнал да му је со потребна више него иначе, то може да буде начин на који вам показује да је дошло до дефицита овог минерала, али говори и о лошим навикама у исхрани и статусу хормона у организму.Осим једноличне и нездраве исхране, узрок жудње за сланим јелом и намирницама могу да буду и ови знаци:
Дехидрација
За нормално функционисање организма, лекари препоручују да се пије најмање два литра течности дневно. Али, како показују студије које су спровели амерички нутриционисти, око 75 одсто људи пати од хроничне дехидрације. С обзиром на то да су натријум и хлорид, као главни састојци соли, неопходни за равнотежу течности у телу, дехидрација може изазвати потребу за више соли. Ово је начин да вас тело натера да једете или пијете више натријума и хлорида који вам могу помоћи да побољшате статус хидратације. Јер, када једете слано, пиће вам се више воде.
ПМС
Уколико вам се дешава да сваке недеље пре него што ћете да добијете менструацију не можете да обуздате жељу за сланим, нисте једини. Гинеколози кажу да предменструални синдром или ПМС може да изазове жељу за одређеном храном, укључујући ту и жељу за сољу. Са друге стране, конзумирање соли може да погорша симптоме ПМС јер доводи до задржавања воде у телу, што се иначе дешава пред менструацију и тако погорша надутост.
Стрес
Још једно стање у којем су укључени хормони може бити разлог зашто се жуди за сољу - стрес. Главни хормон који помаже телу да се носи са стресом зове се кортизол. Овај хормон се ослобађа из надбубрежних жлезда као одговор на стрес и мења телесне функције, крвни притисак, откуцаје срца, па чак и коришћење глукозе. Студија објављена у Јоурнал оф Неуросциенце сугерише да људи са вишим нивоом натријума у крви, такође познатим као хипернатремија, ослобађају мање кортизола када доживе стрес. Ово може појаснити зашто организам тражи со током периода стреса, јер би конзумирање веће количине могло бити један од начина вашег тела да управља стресом.
Неравнотежа електролита
Све што може узроковати да изгубите више течности него обично, као што је вежбање, топло време или висока температура, повраћање, дијареја, може довести до неравнотеже електролита. Уз губитак телесних течности који можете доживети у овим условима, губите и вредне електролите, као што је натријум, што онда, често, доводи до жудње за сољу.
БОНУС ВИДЕО - Вежбе за рамена: Ослободите се напетости након дуготрајног седења
Препоручујемо
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СУСРЕТ МЕРКЕЛОВЕ И ТРАМПА Питао је за Путина, а папа јој рекао: "Савијај, савијај, савијај - али осигурај да не пукне"
ДОБАР део одломака се односи на састанак који је имала са Трампом у Белој кући у марту 2017.
21. 11. 2024. у 17:17
Коментари (0)