У ПОСЛЕДЊИХ 40 ГОДИНА: Нестало 600 милиона птица, од тога 237 милиона врабаца
ЗА 40 година у Европи је нестало 600 милиона јединки дивљих птица, од чега 237 милиона врабаца покућара, наводи се у новој студији о птицама гнездарицама у ЕУ, преноси данас Друштво за заштиту и проучавање птица Србије.
Поред врабаца наводи се да је нестало 97 милиона жуте плиске, и по 75 милиона чворака и пољских шева.
Како се наводи, међу птицама гнездарицама у Европској унији за 40 година нестала је свака шеста птица.
У истраживању научници који чине међународни тим сарадника из Британског краљевског друштва за заштиту птица (РСПБ), БирдЛифе Интернатионал и Чешког орнитолошког друштва анализирали су податке за 378 од 455 врста птица које се гнезде у земљама Европске уније.
Аутори процењују укупни пад популација између 17 и 19 посто, што представља губитак кој износи између 560 и 620 милиона јединки птица.
Наводи се да је у реалности изгубљено чак 900 милиона јединки, што је умањено за повећање популација одређених врста од око 340 милиона јединки.
Студија је састављена на основу података из Европског пописа обичних птица, као и података редовних извештаја држава чланица у складу са Директивом о птицама ЕУ.
Од 1980. године изгубљена је половина укупне популације некада свеприсутни врабац покућар, а пољски врабац изгубио је око 30 милиона јединки.
Како се наводи обе врсте погођене су променама у политикама које се тичу пољопривреде, а број врабаца покућара је опао и у урбаним срединама.
Највише птица нестало је у пољопривредним пределима односно на травнатим стаништима.
Истиче се да је велики део овог пада броја птица био у Европи 1980-их и 1990-их година, док је стопа опадања повољнија у претходној деценији, и примећује да је то резултат више донетих закона ЕУ о птицама.
Научна сарадница РСПБ и главна ауторка студије Фиона Бурнс рекла је да је студија позив на буђење за веома реалну претњу од изумирања и „Тихог пролећа“.
- Ми у потпуности подржавамо креирање снажног договора који би очување стављао испред и у средиште свих глобалних планова - истакла је она.
Бурнс је оценила да је потребна акција читавог друштва да се заједно ухватили у коштац са кризом природе и климе.
- То значи повећање обима и амбиције пољопривредних реформи, заштите врста, одрживог шумарства и рибарства и брзо ширење мреже заштићених подручја - рекла је она.
Привремена шефица сектора заштите из БирдЛифе Еуропе Ана Станева оценила је да је извештај гласно и јасно показао да природа пали аларм за узбуну.
- Иако је заштита птица које су већ ретке или угрожене резултирала неким успешним опоравцима, чини се да то није довољно за одржавање популација врста које сматрамо бројним - рекла је она.
БОНУС ВИДЕО: КАКО ПРОВЕРИТИ РАДНИ СТАЖ: Јелица Тимотијевић из ПИО фонда у новој епизоди Фт1П
Препоручујемо
ШКОРПИЈЕ УБОЛЕ ВИШЕ ОД 500 ЉУДИ: Поплаве их истерале из јазбина, хаос на југу Египта
14. 11. 2021. у 07:30
У КОЈОЈ ЗЕМЉИ СЕ НАЈВИШЕ ПИЈЕ КАФА? Није Турска - а одговор ће вас изненадити
13. 11. 2021. у 16:09
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (1)