АФРИКА ПОСТАЛА НОВИ ЦЕНТАР ОДРЖИВЕ МОДЕ: Ево шта то заправо значи

Јована Шведић

18. 11. 2024. у 10:07

ТРЕНД одрживе моде постаје све популарнији услед повећања свести о негативном утицају "брзе моде" на нашу планету како код корисника, тако и код модних брендова.

АФРИКА ПОСТАЛА НОВИ ЦЕНТАР ОДРЖИВЕ МОДЕ: Ево шта то заправо значи

Фото Shutterstock

Осим предности које одржива мода поседује, она може да доведе и до друштвених промена, а Африка се све више препознаје као ново средиште ове иницијативе.

Шта је одржива мода?

Одрживост у моди ради на смањењу негативног утицаја брзе и масовне производње на животну средину и економију са фокусом на коришћење еко-материјала, добру етику компаније, смањење отпада приликом производње и поштовање права радника.

То обухвата сваку фазу у производњи, од самог дизајна и дистрибуције до употребе од стране корисника како би се створила равнотежа потребе код тржишта и заштите природних ресурса.

Употреба еко-материјала као што је органски памук или бамбус, чак и рециклирани материјали попут полијетара смањује емисију угљен-диоксида у атмосфери, смањује загађење и прекомерну потрошњу ресурса као што су струја и вода.

Одређени модни брендови покренули су "Upcycling" i "Zero Waste" инцијативе, где се стари комади одеће користе приликом производње нових до апсолутног максимума, и тиме смањује количину отпадног материјала на депонијама.

Оно што је битно нагласити је да етичка производња спада такође у кључну компоненту одрживе моде. Ово подразумева поштовање права радника, сигурност и достојанствене услове рада, правичну плату и унапређење социјалних стандарда у индустрији.

Африка као пример добре праксе

Деценијама Африка је постала главно одлагалиште текстилног отпада, посебно кад је у питању половна гардероба. Она је завршавала често на депонијама, услед чека је створена озбиљна еколошка криза.

Последњих година, Африка је почела да развија иновативно тржиште одрживе моде тако што користи рециклажу материјала и производи еко-тканине.

Такође се улаже у одрживе пословне моделе како би се смањила зависност увоза текстилног отпада и повећала употреба ресурса од локалних произвођача.

Гана, Нигерија и Јужноафричка Република постале су прави примери добре праксе тако што су локални дизајнери и брендови препознали предности рециклираног материјала, бамбуса и памука.

Један бренд постао је виралан на друштвеним мрежама тако што је искомбиновао традиционалне афричке текстиле и еко-материјале како би креирао јединствену линију која у исто време промовише и културу ове земље.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by dyelab (@dye_lab)

Као таква, Африка постаје озбиљан играч у глобалној модној индустрији, те све више земаља препознаје њихов потенцијал у овој области тиме што постављају темеље промене у ланцима снабдевања и транспарентношћу и етичким приступом шире свест о одрживости на светском нивоу.

Будућност модне индустрије

Кроз иновације у овој области не смањује се само еколошки отисак већ се стварају нова тржишта и економске могућности. Производња одрживих производа доводи до економске стабилности, отвара нова радна места и развија локалну економију и тиме земље својим решењима која балансирају еколошке друштвене и економске потребе стварају одрживи систем производње и потрошње на глобалном нивоу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

РЕЧИ КОЈЕ ТЕРАЈУ СУЗЕ НА ОЧИ! Тренер Вориорса: Сваког дана мислим на Дејана Милојевића