БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Очување природе за наредне генерације
У СРБИЈИ се 11. априла обележава Дан заштите природе. Ово је прилика да се укаже не само на значај очуване природе за опстанак живог света и квалитет животне средине и живљења људи, већ и значај управљања заштићеним подручјима.
За Дан заштите природе у Србији одабран је 11. април, јер је на тај дан 1949. године први пут установљен статус једног подручја као заштићеног природног добра, а то су водопади у оквиру Споменика природе „Велика и Мала Рипаљка“ на територији општине Сокобања. Овај датум у нашој земљи се обележава од 2009. године.
Србија представља један од шест центара биодиверзитета Европе, а наши најочуванији и најзначајнији делови природне баштине чувају у оквиру система 471 заштићеног подручја која заузимају површину од 7,66 одсто територије наше земље
Наша земља има 471 заштићено подручје: 5 националних паркова (Шар планина, Тара, Фрушка гора, Копаоник, Ђердап),18 паркова природе (Радан, Грмија, Голија, Златибор, Стара планина, Мокра Гора, Сићевачка клисура), 21 предела изузетних одлика, 70 резервата природе, 6 заштићених станишта, 315 споменика природе, 36 подручја од културног и историјског значаја, као и 1783 строго заштићених дивљих врста и 860 заштићених дивљих врста биљака, животиња и гљива.
Сваке године, Национални дан заштите природе нас подсећа на неопходност очувања природних богатстава која нас окружују. Овај дан је прилика да се осврнемо на лепоте и вредности нашег природног окружења, али и на изазове са којима се суочавамо у његовој заштити.
У савременом свету, све већи утицај човека на животну средину захтева од нас да будемо свесни последица наших активности и да предузмемо конкретне кораке ка заштити природе. Природа је извор живота на Земљи и неопходно је да је сачувамо ради опстанка будућих генерација.
Србија је земља која се може похвалити изузетном разноликошћу флоре и фауне, као и бројним заштићеним подручјима која су дом ретким и угроженим врстама. Међутим, суочавамо се са бројним изазовима, укључујући илегалну сечу шума, загађење вода и ваздуха, као и губитак станишта услед индустријског развоја. Национални дан заштите природе је прилика да се подигне свест о овим проблемима и да се подстакне активно учешће грађана у заштити и унапређењу природног окружења.
Обележавање Националног дана заштите природе је више од симболичног акта; то је позив на акцију и подсећање да је здравље наше планете директно повезано са здрављем сваког појединца. Заједно можемо радити на стварању одрживе будућности и заштити природних лепота Србије за будуће генерације.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)