МЕЂУНАРОДНИ ДАН ШУМА: Нова решења за бољи свет

Кристина Шпирковић

21. 03. 2024. у 17:00

МЕЂУНАРОДНИ дан шума се обележава сваке године 21. марта и представља прилику да се подигне свест о значају шума за живот на Земљи.

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ШУМА: Нова решења за бољи свет

Национални парк

Шуме су витални део нашег екосистема, који нам пружа нам бројне економске, еколошке и социјалне бенефите.

Прво и најважније, шуме су кључни фактор у очувању целокупног биодиверзитета. Оне су дом за милионе биљних и животињских врста, од којих многе не могу опстати у другом окружењу осим. Очување шума директно доприноси очувању ове разноликости живота на планети.

Поред тога, шуме су есенцијалне за очување квалитета ваздуха и воде. Кроз процес фотосинтезе, шуме апсорбују угљен-диоксид из ваздуха и производе кисеоник који је неопходан за живот свих бића на планети Земљи.

Такође, шуме играју кључну улогу у филтрирању воде, чиме обезбеђују чисту воду за пиће и чувају водене екосистеме.

Економски гледано, шуме пружају бројне ресурсе и могућности за запошљавање. Дрво као грађевински материјал, биомаса за производњу енергије, лековите биљке, - само су неки од ресурса које пружају шуме и који су од суштинског значаја за људску економију.

Нажалост, шуме су суочене са бројним изазовима, ризицима и претњама, укључујући неконтролисану сечу, крчење ради пољопривредних или грађевинских пројеката, пожаре, климатске промене и неодговорно управљање.

Тема Међународног дана шума 2024. је „Шуме и иновације: нова решења за бољи свет“

Смањење крчења и деградације шума, као и обнављање и одрживо управљање шумама су кључни  за постизање глобалних циљева до 2030. године. Упркос успоравању стопе крчења шума, преко 420 милиона хектара шуме је нестало од 1990. године, уз годишњи губитак од чак 10 милиона хектара.

Да би се ухватили у коштац са овим изазовима, ФАО (Организација за храну и пољопривреду)  и Уједињено Краљевство Велике Британије и Северне Ирске заједнички су покренули АИМ4Форестс, петогодишњи програм који има за циљ да унапреди прац́ење шума кроз савремене технологије, техничке иновације и коришц́ење свемирских података и даљинске детекције.

Међународни дан шума нас подсећа да је одговорност свих нас да чувамо ове драгоцене ресурсе за будуће генерације. Кроз едукацију, заштиту и одрживо коришћење, можемо осигурати да шуме остану витални део нашег света и да наставе да нас обогаћују на многе начине.

Да ли сте знали?

  • Шуме су дом за 80% свих познатих врста водоземаца.
  • Више од 30% нових болести пријављених од 1960. године приписује се промени коришц́ења земљишта, укључујуц́и крчење шума.
  • Шуме садрже преко ½ глобалне залихе угљеника у земљишту и вегетацији.
  • Подручје отприлике еквивалентно 14 милиона фудбалских терена губи се годишње због крчења шума.
  • Штеточине инсеката оштец́ују око 35 милиона хектара шума годишње.

Шуме у Србији

Србија се сматра средње шумовитом земљом. Према Националној инвентури шума Републике Србије укупна површина шума у Србији износи 2.252.400 ха, што је 29,1% од укупне површине територије Србије. Од тога у државном власништву је 1.194.000 ха или 53%, а у приватном власништву 1.058.400 ха или 47%.

Шумовитост Србије (29,1%) је блиска светској која износи 30%. Увећање шумовитости у односу на референтну 1979. годину износи 5,2%, што је свакако имало позитиван утицај на стање и квалитет животне средине у целини. Површина шума у Србији у односу на број становника износи 0,3 ха по становнику.

Шуме у Србији су богате разноликошћу са готово 50 врсти дрвећа, укључујући 40 листопадних и 9 четинарских врста. Оне представљају драгоцени природни ресурс од изузетног значаја за очување биодиверзитета, стабилизацију климе, пречишћавање ваздуха, заштиту водних ресурса, квалитет земљишта, те спречавање ерозије и клизишта.

У Србији се тренутно ради на повећању површине под шумом са циљем да се тај проценат повећа на око 42% до 2050. године. Ово је у складу са глобалним напорима за смањење губитка шума и промовисање концепта одрживог развоја.

У контексту Србије, обележавање овог дана пружа нам прилику да се нагласи потреба за очувањем шума, које су не само кључне за здравље и добробит људи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ: Саиграч намерно повредио Луку Јовића на тренингу?! (ВИДЕО)