КОЛИКО СМО БЛИЗУ ЕНЕРГЕТСКЕ ТРАНЗИЦИЈЕ: Важно и актуелно питање које се тиче будућности наше планете и нашег друштва
ЕНЕРГЕТСКА транзиција представља важно питање у данашњем свету, али она није ни једноставан ни брз процес. Захтева велике инвестиције, технолошке иновације, политичку вољу, друштвену подршку и регионалну сарадњу. Такође, она има различите утицаје на различите земље, регионе и секторе, па је потребно водити рачуна о праведности и социјалној инклузији свих актера који су укључени или погођени енергетском транзицијом.
Један од кључних фактора који утичу на брзину енергетске транзиције је технолошки напредак. Последњих деценија, сведоци смо значајних иновација у области обновљивих извора енергије, батеријске технологије и енергетске ефикасности. Соларни панели и ветрогенератори постали су све приступачнији и ефикаснији, док су батерије постале способне за складиштење све веће количине електричне енергије.
Поред технолошког напретка, политичке одлуке имају кључну улогу у убрзању енергетске транзиције. Глобални договори, као што је Париски споразум, поставили су амбициозне циљеве за смањење емисија гасова стаклене баште.
Енергетска транзиција је веома важно и актуелно питање које се тиче будућности наше планете и нашег друштва
Међутим, упркос овим позитивним факторима, постоје и изазови који успоравају процес енергетске транзиције. Економски фактори, попут високих почетних трошкова за инсталацију обновљиве енергије, често представљају препреку за многе земље и домаћинства. Такође, потребна је инфраструктура за дистрибуцију и складиштење обновљиве енергије како би се задовољиле потребе становништва.
Још један кључни аспект енергетске транзиције је друштвена свест. Свест о климатским променама и потреби за очувањем животне средине игра важну улогу у подршци преласку на обновљиве изворе енергије. Кроз образовање и информисање, људи постају свеснији својих енергетских навика и како оне утичу на планету.
Србија на путу енергетске транзиције
Енергетика је ресор који тражи дугорочна планирања и потребно је доста времена како би се видео резултат. Србија је део европске енергетске заједнице. Интегрисаним националним планом за енергетику и климу дефинисано је да обновљиви извори енергије (ОИЕ) постану главни домаћи извор електричне енергије са уделом који достиже 45% у производњи електричне енергије у 2030. години. То је могуће уз улагања у енергију сунца и ветра.
Србија има три циља: први је енергетска независност, затим да обезбедимо најнижу цену за грађане и привреду и трећи да имамо сигурност снабдевања и рада нашег енергетског система.
Компаније су све више окренуте зеленој транзицији. Примера ради, у нашој највећој нафтној компанији НИС-у, унапређење заштите животне средине је међу усвојеним приоритетима. НИС пројекте реализује не само са намером да они доприносе пословним резултатима, него и бољој еколошкој слици целе Србије.
У те сврхе, компанија НИС је од 2009. године уложила више од 900 милиона евра у еколошке пројекте и бизнис пројекте који индиректно позитивно утичу на заштиту животне средине. У намери да додатно диверзификује пословање и убрза енергетску транзицију, компанија НИС је у 2022. години формирала Блок „Енергетика”.
Поред тога, компанија велику пажњу посвећује и енергетској ефикасности, тако да је НИС од 2012. до 2022. године остварио укупно повећање енергетске ефикасности за 33 одсто, што такође доприноси рационалнијој употреби ресурса и заштити животне средине.
Шире посматрано, енергетска транзиција мора да буде праведна, да не трпе градови, нити региони. У наредних 10 до 15 година потребно је уложити 15 милијарди евра у енергетску инфраструктуру, најпре у обновљиве изворе енергије, дистрибутивну и преносну мрежу, реверзибилне хидроелектране.
Само кроз сарадњу и преданост можемо се надати бржем преласку на одрживе изворе енергије и смањењу негативног утицаја на животну средину.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)