ОЗОНСКИ ОМОТАЧ: Штит кључан за одржавање живота на нашој планети
ОЗОНСКИ омотач се налази десетинама километара изнад нас, у стратосфери, и штити нас од штетног Сунчевог зрачења. Тај танак штит кључан је за одржавање живота на нашој планети. Захваљујући Монтреалском споразуму који је потписан 16. септембра 1987. године, озонски омотач има свој дан. У свету се дан заштите озонског омотача обележава од 1995. године.
Научници су још седамдесетих година прошлог века открили да је највеће оштећење озонског омотача у области изнад Антарктика, Јужног пола. Ова промена у озонском омотачу означена је као „озонска рупа“.
Озонске рупе узрокују супстанце назване ОДС (озоне деплетинг субстанцес), а које су производ људских делатности.
То су:
1. Фреони – гасови из расхладних уређаја и као потисни гас (код дезодоранса, лакова за косу…);
2. Халони – супстанце које садрже поједини апарати за гашење пожара;
3. Метил-бромид – пестицид који се примењује у пољопривреди;
4. Разни растварачи.
Индустријско загађење је означено као главни кривац стањивања озонског омотача. Осим ових хемијских, постоје и природни узрочници озонских оштећења, мада су њихови утицаји мањи и краткотрајнији. То су велике природне катастрофе као што су ерупције вулкана и пожари.
Као резултат Монтреалског протокола, који је доживео осам ревизија, озонска рупа на Антарктику се полако опоравља. Пројекције показују да ће се озонски слој вратити на онај из 1980. године између 2050. и 2070. године.
Препоруке Светске здравствене организације су сваке године када стиже лето исте – ако боравимо на отвореном треба се адекватно заштитити - носити шешире и наочаре за сунце, мазати креме са заштитним фактором већим од 15. Један врло практичан савет је пратити своју сенку, јер што је она краћа већа је опасност од УВ зрачење.
Осим на људе, УВ зрачење штетно утиче и на остатак природе. На водене екосистеме утиче тако што ограничава производњу фитопланктона и зоопланктона (главне карике у океанском ланцу исхране) и наноси штету у раним фазама развоја риба, ракова, водоземаца и других врста. Код копнених биљака утиче на њихов раст, мада одређени број врста има способност прилагођавања повећаном зрачењу. Али прекомерно штетно УВ зрачење не утиче само на живи свет, већ и на неке материјале употребљене на грађевинама, на боје, гуму, дрво и пластику, односно поспешује њихово распадање.
Република Србија прихвата међународну конвенцију о заштити озонског омотача
Деведесетих година прошлог века наша држава прихватила је међународну конвенцију о заштити озонског омотача. У јулу 2004. године одобрен је Национални план заштите озонског омотача, којим је забрањена производња, увоз и употреба супстанци штетних за озонски омотач.
У Србији је из употребе избачено 650 тона супстанци које оштећују озонски омотач.
Шта можемо да урадимо?
Осим корака које спроводе институције на међународном нивоу, можемо и ми предузети кораке како бисмо дали допринос очувању озонског омотача.
Препоруке
Користите производе који садрже ознаку тоxиц фрее.
Користите производе (дезодоранс, лак за косу и сличне спрејеве) који садрже ознаку озоне фриендлy.
Не држите клима уређаје константно укључене.
Приликом избора расхладних уређаја бирајте оне који не користе фреоне.
Уколико имате старе уређаје који садрже фреон, када дотрају, не треба их бацати или складиштити, већ треба предати овлашћеном рециклажном центру за ту врсту отпада како би их на адекватан начин рециклирао.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)