СВЕТСКИ ДАН ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ: Заштитимо природу јер она чува нас
СВАКЕ године 5. јуна, широм света обележава се ″Светски дан заштите животне средине″. Овај дан је важан подсетник да је очување животне средине одговорност свих нас и да свако може допринети на свој начин, без обзира на своје могућности. Чак и мали кораци које предузимамо имају позитиван утицај и доприносе одрживијој будућности.
Светски дан заштите животне средине основан је од стране Генералне скупштине УН 1973. и одржава се сваке године 5. јуна. У обележавање овог дана укључено је преко 150 држава са десетинама милиона људи који учествују путем непосредних активности, догађаја и акција широм света. Подржавају га многе невладине организације, предузећа, владини субјекти, као и Уједињене нације са њиховим програмом (УНЕП – Унитед Натион Енвиронмент Программе), у заједничкој акцији за заштиту животне средине.
Ове године, домаћин обележавања Светског дана заштите животне средине је Обала Слоноваче, уз свесрдну помоћ Холандије. Замишљено је да овај дан буде подсетник, али и покретач идеје да су акције људи у вези са загађењем пластиком битне, и жељом да се омасове акције које ће владе и организације предузимати у борби против загађења пластиком.
Одрживост и заштита животне средине су без сумње међу најхитнијим питањима са којима се данас суочавамо у свету. Све основне животне потребе потичу од мајке природе а ми то, нажалост, узимамо здраво за готово. Светски дан заштите животне средине подстиче све, од појединаца до великих корпорација, да буду свеснији свог утицаја на животну средину.
Сличне теме су у фокусу сваке године. Снажно се промовишу позиви на промене и упућују се апели појединцима и заједницама да се заустави процес деградације екосистема.
Неопходно је успоставити складан однос екологије и привреде, како би се природно богатство наше планете сачувало за будуће нараштаје.
Сваки појединац игра улогу у заштити животне средине и појединачно је одговоран за њено нарушавање
Одрживи развој, дакле, представља генерално усмерење, балансирајући социјалне, економске и факторе животне средине. Традиционални концепт тзв. екстремне потрошње доводи до загађења природе и нарушавања људског здравља. Ради опстанка наше планете и хармоничног живота човека са природом, неопходно је рационално коришћење ресурса, као и обнова нарушених екосистема.
Фото: КЦ Рибница
Природни ресурси на рубу издржљивости
У овом тренутку, човекова животна средина и природни ресурси наше планете су на самом рубу одрживости.
Подаци Републичког завода за статистику Србије говоре да се у нашој земљи прошле године створило 64,5 милиона тона отпада, од чега је 24,4% опасан отпад. Количина домаћих екстракованих ресурса у прошлој години је износила 122.687 тона, што је за 7,1% више него претходне године. Постоји још много података који говоре о штетном утицају становништа на животну средину.
Заштита животне средине одговорност свих нас
Без обзира на наше географско порекло, социјални статус или економску моћ, сви имамо улогу у очувању природе. Свако појединачно деловање, ма како малено изгледало, може имати позитиван утицај.
У данашњем свету, суочени смо са све већим изазовима у вези са заштитом животне средине. Климатске промене, загађење ваздуха, губитак биодиверзитета и исцрпљивање природних ресурса су само неки од проблема са којима се сусрећемо. Светски дан животне средине нам пружа прилику да се подсетимо колико је важно да предузмемо кораке како бисмо очували нашу планету за будуће генерације.
Фото: Схуттерстоцк
Зашто учествовати?
Време истиче, а природа је у ванредном режиму. Да бисмо одржали глобално загревање испод 1,5°Ц у овом веку, морамо преполовити годишње емисије гасова стаклене баште до 2030. Без акције, изложеност загађењу ваздуха изван безбедних смерница повећаће се за 50 одсто током деценије, а пластични отпад који тече у водене екосистеме ће се скоро утростручити до 2040.
Потребна нам је хитна акција за решавање ових хитних питања.
Србија скупом догађаја обележава ЕУ зелену недељу
Србија и ове године обележава ЕУ зелену недељу, скуп догађаја који окупља стотине грађана свих узраста који деле визију зеленије Србије са бољим квалитетом ваздуха, воде и земљишта, мање загађења и безбедном животном средином. Ове године ће се одржати од 3. до 11. јуна и фокусираће се на вештине за одрживе, отпорне и социјално праведне заједнице.
ЕУ, која има најјаче и најкомплетније законодавство о животној средини на свету, нада се да е Србија наставити да преноси и примењује законе како би постала зеленија од других земаља чланица. Обележавање ЕУ зелене недеље је сведочанство свеукупне подршке ЕУ сектору у Србији и њене сарадње са националним и локалним институцијама у том циљу, у духу тима Европе.
Догађаји ЕУ зелене недеље отворени су за све грађане и одвијаће се широм Србије. Укључују широк спектар активности посвећених свим узрастима: спортске манифестације, радионице, округле столове, еко акције и такмичења.
Пратите нас за још новости о ЕУ зеленој недељи 2023. у Србији! Овогодишњи програм Зелене недеље ЕУ као и инфографик зелених пројеката које финансира ЕУ у Србији налази се у прилогу.
Европска унија је светски лидер у заштити животне средине. ЕУ подржава Србију на њеном путу ка здравијој животној средини. Са преко 580 милиона евра бесповратних средстава уложених у заштиту животне средине и климатске акције у Србији, ЕУ је највећи донатор у овој области у земљи.
Уз финансијску подршку Европске уније, Србија ради на развоју и примени планова за стратешку заштиту животне средине – одрживи систем заштите животне средине који ствара здравије окружење и подиже квалитет живота.
Радни дан за природу
У циљу обележавања Светског дана животне средине, компанија НИС организује заједничку акцију Клуба волонтера и ХСЕ функције на Фрушкој гори.
Циљ акције под називом „Радни дан за природу“ јесте давање доприноса уређењу и чишћењу Националног парка Фрушка гора, како би и будуће генерације могле уживати у њеним природним лепотама.
ФОТО: Промо
Велики број запослених и чланова Клуба волонтера у сарадњи са Покрајинским заводом за заштиту природе, Покрајинским секретаријатом за урбанизам и заштиту животне средине, као и Националним парком Фрушка гора, обележава овај датум и радни дан посвећује очувању природе и даје допринос здравијој и зеленијој будућности.
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнс-а, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)