МЕЂУНАРОДНИ ДАН ТОЛЕРАНЦИЈЕ: Сва људска бића имају право да живе и буду то што јесу
МЕЂУНАРОДНИ дан толеранције се обележава сваке године 16. новембра. Установио га је УНЕСЦО, а према Декларацији УН из 1995. године толеранција је дефинисана као прихватање чињенице да људска бића, природно различита по изгледу, положају, говору, понашањима и вредностима, имају право да живе и буду то што јесу.
У Декларацији се истиче да толеранција није ни повлађивање ни равнодушност, већ поштовање широког спектра културе, облика изражавања и хуманости. Она представља признање универзалних људских права и слободу других.
Толеранција подразумева уважавање туђих идеја, ставова и начина живота, а бити толерантан значи бити свестан различитости других у односу на нас саме и прихватање те чињенице у свакодневном животу.
У савременом друштву, суочавамо се са изазовима глобализације који повећавају међузависност међу нацијама. Толеранција постаје неопходна како бисмо превазишли предрасуде и стереотипе који произилазе из незнања или недостатка разумевања.
Толерантно друштво заснива се на дијалогу, отворености и спремности да се чује и разуме друга и другачија перспектива.
Толеранција је поштовање, прихватање и уважавање богате разноликости култура нашег света, наших облика изражавања и начина да будемо људи.Толеранција такође захтева суочавање с изазовима који произилазе из неспоразума и конфликата. Важно је развијати механизме решавања сукоба који подстичу дијалог и помирење, уместо поларизације и нетрпељивости. Охрабривање активног слушања и емпатије помаже у стварању мостова између различитих заједница.
У контексту савремених глобалних проблема попут климатских промена, пандемија и миграција, толеранција постаје кључна за заједничко суочавање с изазовима. Солидарност међу нацијама и сарадња на глобалном нивоу захтевају разумевање и поштовање различитих перспектива и потреба.
Свако друштво се суочава са тренуцима тестирања толеранције, али управо у тим моментима заједнице имају прилику да покажу своју снагу и отпорност. Охрабрују бројни примери како се људи удружују како би подржали једни друге, без обзира на њихове разлике.
Устав Републике Србије гарантује једнакост свих грађана и забрањује сваку дискриминацију, непосредну или посредну, на основу пола, националне припадности, друштвеног порекла, политичког уверења, културе, језика, старости, психичке и физичке инвалидности.
Међународни дан толеранције нас подсећа да је толеранција не само врлина већ и кључни елемент одрживог и праведног друштва. Кроз образовање, дијалог и заједнички напор, можемо градити свет у којем се разноликост слави, а толеранција постаје темељ за мир и просперитет.
СЕДАМ КОРАКА КА ТОЛЕРАНЦИЈИ
Створити атмосферу поверења као подршку дијалогу
Истражити проблем (не)толеранције
Унапредити емпатију и самопоуздања
Развити толеранцију на међусобне разлике
Едуковати се о различитим типовима личности, култура и вероисповести
Разумети, слушати и поставити приоритете у разрешавању проблема
Предузимати акције које промовишу хармонију.
Међународни дан толеранције подсећа нас да је неопходно да радимо заједно како бисмо изградили свет у којем се свака особа осећа прихваћено, без обзира на њене различитости. Само кроз заједнички напор можемо створити хармонично друштво које цени и слави богатство разноликости.
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише
ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.
18. 12. 2024. у 17:42
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)