ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА И ГРАДЊА: Важно је преузети одговорност за утицај који вршимо на животну средину
АРХИТЕКТУРА је област која нема будућности без одрживости јер је велики утицај који она врши кроз разна поља њене примене. Све већа производња грађевинског материјала, интензивнија изградња стамбених, пословних, индустријских објеката негативно утичу на глобални екосистем. Зато је изузетно важно преузети одговорност за утицај који архитектура и градња врше на животну средину.
Зелена или одржива градња се односи на примену структуре и процеса који су еколошки одрживи и ефикасни током целог животног циклуса једне зграде или куће: од пројекта, изградње, одржавања, реновирања и на крају рушења. Да би се пронашла равнотежа између градње и одрживог развоја, неопходна је блиска сарадњу дизајнерског тима, архитекте, инжењера и клијента у свим фазама пројекта.
Врло је важно напоменути да објекат када изгуби своју функцију има изузетно висок негативан утицај на животну средину. Уколико овакав објекат не рециклирамо (извршимо реконструкцију/промену намене, или комплетно срушимо и рециклирамо отпад) све што је уложено у производњу, транспорт, уградњу и одржавање оваквог објекта може се сматрати губитком и константним негативним утицајем по животну средину.
Али зато одрживим приступом/дизајном смањујемо потрошњу не обновљивих ресурса, промовишемо употребу обновљивих извора енергије, трудимо се да сведемо отпад на минимум и стварамо здравији и рационалнији животни и радни простор.
Избором материјала за градњу можемо утицати на то да се делимично смањи коришћење природних ресурса и количина грађевинског који се генерише. Важно је поред физичких и механичких карактеристика материјала познавати и еколошке: колико је енергије потребно да се добије одређени материјал или сировина спремна за примену у грађевинарству (цемент, челична арматура, опека, термоизолација…), колике се количине гасова стаклене баште емитују приликом производње тих материјала и њиховог транспорта до градилишта, да ли се тај материјал може поново употребити након рушења објекта, да ли се може рециклирати или ће завршити на депонији.
Одржива градња од "зеленог" материјала
Грађевински материјали који се сматрају „зеленим“ укључују грађу од сертификованих шума, попут бамбуса, сламе, затим рециклираног камена, рециклираних материјала и других производа који су нетоксични, који су за вишекратну употребу, одрживи и могу да се рециклирају. Коришћење рециклираних материјала (бетон, асфалт) нарочито је значајно ако се има у виду процена да ће се у грађевинској индустрији употреба материјала удвостручити до 2060. године.
Које су предности грађења према еколошки прихватљивим стандардима?
Одржива градња има бољи ефекат на здравље избором квалитетне расвете паро пропусних зидова, бољег система грејања и хлађења, више природног светла уз веће прозоре и пажљив одабир еколошки прихватљивих материјала од којих се зграда зида.
Уштеда воде – критично је питање потрошње воде у многим областима у свету. Битно је омогућити пречишћавање воде и њено поновно коришћење инсталирањем система за пречишћиваче воде, рециклажу и поново коришћење техничке воде.
Висока енергетска ефикасност уз коришћење ОИЕ кроз соларну енергију, енергију ветра, хидроенергију или биомасу, може значајно да смањи негативан утицај објекта на животну средину
Мање загађење- у Америци је спроведено истраживање које каже да зелене зграде емитују око 30% мање загађења него традиционално грађени објекти.
Јефтиније одржавање - материјали који се користе за одржавање одрживе градње су повољнији, а објекти ређе сервисирају па је и одржавање јефтиније, а то власницима доноси велике уштеде.
Одавно је функција архитектуре и градње (да пружи човеку заштиту и заклон од спољашњих утицаја) еволуирала у различите слојевите доживљаје (дом, припадност, место успомена, сигурност, статусни симбол…) док је релација и повезаност са природом и непосредним окружењем у последњим деценијама све мање присутна.
Како живимо у времену у коме је равнотежа између природе и градње озбиљно угрожена и достигла је свој негативни максимум и не чуди што је све више у фокусу поновна потреба и тежња човека за хармонизацијом са природним окружење. Све већи је тренд градње куће у природи, што даље од загађеног ваздуха и гужве, од природних материјала који су еколошки и енергетски одрживи. Људи желе да своје куће стопе са околином, и да до изражаја дође природа и њена лепота.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (0)