КРВ ТРЕБА ДА ЧЕКА ПАЦИЈЕНТА, А НЕ ПАЦИЈЕНТ КРВ: Колико су важне акције добровољног давања крви?
КРВ треба да чека пацијента, а не пацијент крв. У идеалним околностима, када, на жалост, потреба да крвљу код неког пацијента постоји, ствари би увек требало да изгледају баш овако. Но, тако није увек и због тога је битно радити на свести о важности добровољног давања крви која постоји у заједници.
Заједница није свесна потреба за крвљу које се у једном дану, једној недељи или месецу јављају и које произилазе из потреба људи који су болесни и који се налазе у здравственим установама.
Црвени крст Србије, у складу са јавним овлашћењима које има, а које му је доделила држава Србија, има право да мотивише грађане, организује и реализује акције добровољног давања крви. Акције се реализију у сарадњи са заводима и институтима за трансфузију крви.
- Подстицај и мотивација грађана на којој ради Црвени крст од пресудног је значаја, јер огроман број акција давања крви, више од 70 посто њих, произилази из иницијативе Црвеног крста. У питању су акције које се организују на различитим местима - трансфузиомобилима, у локалним заједницама, као и просторијама Црвеног крста широм Србије - каже за "Новости" Бојан Чолић, из прес службе Црвеног крста Београд.
Црвени крст Србије и Црвени крст Београда на недељном нивоу организују велики број акција, а неретко се дешава да институти уз подршку трансфузиомобила у једном истом дану буду чак на три локације.
Чолић истиче да је ово једна велика борба како би се обезбедиле резерве крви.
- Црвени крст свакодневно организује акције добровољног давања крви, и грађане путем сајтова и друштвених мрежа информише о свим акцијама. Свака локална организација Црвеног крста има своју базу добровољних давалаца крви, и из те базе позива даваоце како би на три месеца, за мушкарце, односно четири, за жене, обавестили да су се стекли услови и да поново могу дати крв - наводи Чолић.
Лето је најкритичнији период
Најважније је подићи свест код грађана о томе колико су велике потребе за резервама крви, како би се мотивисали да и сами покажу хуманост и узму учешће у некој од акција или постану редовни добровољни даваоци крви.
Најтеже је у летњим месецима.
- Нама је најважније да код заједнице формирамо свест да крв треба да чека пацијента, а не пацијент крв. Заједница је врло солидарна, када се деси нека велика несрећа, деси се реакција грађана и ми у тим данима имамо изузетно посећене акције давања крви. Међутим, наш посао је изузетно тежак у летњим месецима, што је један регуларан и реалан процес. Деца одлазе на распусте, родитељи одлазе на одморе са децом... Популација која даје крв у том периоду није у довољној мери сконцентрисана на акције давања крви. Тако да у овом периоду бележимо мањи одзив и оних који јесу добровољни даваоци крви. Ова ситуација је нарочито осетљива на крају лета, када се приближавају последњи дани августа и када родитељи имају апсолутни фокус на томе да спремају децу за школу. Црвени крст има ту праксу да летњу кампању почиње највећим интезитетом у првим данима јула и последњим данима августа - истиче Чолић.
Компанија НИС помаже грађанима
Многе компаније организују акције добровољног давања крви за своје запослене. Према Закону о раду, запослени има право на плаћено одсуство у трајању од два узастопна дана рачунајући и дан добровољног давања крви. Колико је значајна добра организација и континуирано указивање на ову потребу показала је и компанија НИС, у којој се традиционално организују акције добровољног давања крви, које се системски организују под окриљем Клуба добровољних давалаца крви Јединствене синдикалне организације НИС-а.
Захваљујући овим хуманитарцима великог срца, организоване су акције добровољног давања крви у Београду, Новом Саду, Панчеву и Зрењанину. Током 2022. године прикупљено је готово 300 јединица крви, чиме су запослени компаније пружили значајан допринос раду трансфузиолошких служби. На овај начин се смањује ризик недостатка крви за све хитне интервенције, као и стабилне ресерве крви за новорођенчад и трансплатације, а све у циљу доброг здравља целе нације.
Подсетимо, Уједињене нације уврстиле добро здравље као један од 17 Циљева одрживог развоја. Ови циљеви су уједно и позив на најширу акцију како би свет у коме живимо постао боље место за живот свих људи. Због свега наведеног не чекајте, већ данас будите ти који ће допринети очувању здравља нације, али неко ко може спасити живот свог суграђанина.
Управо из ових разлога Црвени крст Београ је за потребе комплетног Црвеног крста и мотивације добљовољних давалаца крви, ове године одлучио да кампању уради на један посебан начин.
- Имали смо позив музичке школе из Гроцке, која нам је у склопу конкурса "Крв живот значи" послала композицију коју су компоновали и изводили млади ученици те школе. Песма се зове "Буди први давалац крви". Ми се трдимо да на све могуће начине скренемо пажњу родитељима и младим даваоцима крви, и да их ставимо у фокус, те ће они овог пута кроз дечије канале и телевизијске програме чути једну песму коју изводе деца, а која има мотивациони текст који подстиче људе да дају крв. Ове године је Црвени крст Београд одлучио да на тај начин, кроз радијску кампању, као и телевизијску кампању на националним фрекфенцијама, а нарочито на дечијим каналима пласира ову песму и тиме мотивише грађане да се одазову акцијама добљовољног давања крви - закључује Чолић.
Ко у Србији добровољно даје крв?
Давалац крви у Србији има у просеку 38 година, стално је запослен и има породицу. Већину добровољних давалаца крви чине мушкарци (73,5 %), док су жене заступљене у мањем проценту(26,5 %), што је уобичајено и у другим земљама.
Давалац крви може бити свака здрава, одрасла особа, старости од 18-65 година код које се лекарским прегледом и провером крвне слике, односно нивоа хемоглобина, утврди да давање крви неће угрозити ни њу, нити особу којој би се та крв применила. То значи да је потребно да се задовоље следећи критеријуми:
- Да је особа здрава, доброг општег стања
- Тежа од 50 кг
- Телесне температуре мање до 37°Ц
- Пулса између 50 - 100/мин
- Крвног притиска: не вишег од 24/14 кПа и не нижег од 13,3/8,66 кПа
- Лимфне жлезде врата и пазуха, јетра и слезина не смеју бити увећане
- Хемоглобин мора бити изнад 135 г/Л (Хцт = 0.38) за мушкарце
- Хемоглобин мора бити изнад 125 г/Л (Хцт = 0.4) за жене
- Интервал између давања крви је 3 месеца (12 недеља) за мушкарце и 4 месеца (16 недеља) за жене
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)