НЕЗАУСТАВЉИВИ У ХУМАНОСТИ: Волонтери пружају помоћ деци
ВОЛОНТИРАЊЕ представља добровољно ангажовање појединаца без новчане накнаде ради општег интереса, за опште добро или добро других људи. То је ангажовање појединца на најхуманији и најлепши начин.
Схватање друштва у којем се налазимо и важност учествовања у њему ради стварања неког лепшег друштва пуног солидарности, толеранције и емпатије у будућности, једно је од кључних циљева сваког волонтера. Ова хумана и дивна мисија обогаћује живот волонтера, али и њему блиских људи и читаве његове заједнице.
Зашто је волонтирање важно
Постоје физичке, емотивне, друштвене, професионалне и многе друге користи од волонтирања. Људи, углавном, желе да волонтирају не зато што то њима користи, већ зато што на тај начин могу да помогну другима да остваре неку промену.
Волонтирање јача и гради заједницу и социјалне везе унутар ње. Ствара се повезаност са људима којима помажемо и граде пријатељства са другим волонтерима.
Усамљеност и друштвена изолација представљају две најозбиљније епидемије данашњице. Скоро 45% људи у Великој Британији и Америци признају да се осећају усамљено, а једна у десет одраслих особа признаје да нема блиских пријатеља. Волонтирање решава овај проблем.
Емпатија и хуманост је оно што највише недостаје овој планети, а што нам је преко потребно. Управо уз овакве активности појединаца, уз волонтирање, свет ће временом постајати све лепше место за живот.
Волонтирање повећава друштвеност, јача везе између пријатеља, породице и колега. Стална друштвена интеракција унапређује ментално и физичко здравље као и имуни систем, јача мождану функцију, развија емоционалну стабилност и смањује ризик од депресије и анксиозности.
Када тинејџери и младе особе волонтирају, оне развијају самопоуздање, самоувереност и осећање сопствене вредности. С обзиром да у данашње време и дечаци и девојчице често имају проблема са самопоуздањем, волонтирање им може помоћи, променити и знатно унапредити њихов живот.
Волонтирање младим људима пружа могућност да стекну вештине и искуство док доприносе напорима одрживог развоја и постају активни грађани друштва.
Волонтирање је корисно за старије особе јер их мотивише да се крећу и буду активни, да изађу из свог дома, друже се и сарађују са другим људима и да ојачају осећај сопствене сврхе. Тиме унапређују сопствено ментално здравље и бољи поглед на живот. Студије наводе да старији волонтери имају највише физичке користи од волонтирања највероватније јер бити активан и укључен узрокује осећај среће. Старији људи који волонтирају се често осећају млађе, а људи са хроничним болестима могу имати слабије симптоме и бол. Нека истраживања указују да волонтирање смањује ризик од срчаних обољења.
Фото Схуттерстоцк
Волонтирање даје веће шансе за запослење и унапређује каријеру. Многи послодавци позитивно гледају на кандидате са волонтерским искуством. Такође, волонтирање у коме особа користи своје таленте и вештине за добробит других, помаже развијању тих талената и вештина јер представља преко потребну шансу за обуку.
Корпоративна филантропија је један од најзначајнијих трендова у волонтерском свету данас. Све више великих компанија финансијски подржава националне и локалне непрофитне програме.
Волонтирање широм света
У већини америчких заједница волонтери се брину о члановима своје заједнице, читају књиге деци, помажу ђацима да уче, хране сиромашне... Једна нова студија сугерише да, мада добровољци поклањају своје време и искуство из различитих разлога, они такође уживају у свом раду.
- Са задовољством волонтирам последње три године. То ме чини срећном јер сам у могућности да старима и деци помогнем да не постану жртве злостављања и финансијске експлоатације - каже Хелен Кер из Сан Франциска.
Седамнаестогодишња Џа-Детрус Хамилтон је волонтер од једанаесте године. Сада је у средњој школи у руралном Мисисипију и ангажована је у два омладинска волонтерска програма.
- Радила сам на свим типовима волонтерских послова које можете замислити: сакупљамо школски прибор, читамо деци приче. Недавно сам радила у једном кампу за децу оболелу од рака. Заједно смо пецали, возили кануе. Током урагана Катрина сакупљала сам школски прибор, одећу и храну - рекла је она.
Европски корпус солидарности
Европски корпус солидарности помаже младим људима да учествују у пројектима од користи заједници, било у иностранству или у својој земљи.
Ови пројекти нуде инспиративно и оснажујуће искуство, као и прилику младима да развијају своје вештине и компетенције.
Фото: ЕСЦ
Сви програми волонтирања у склопу овог пројекта трају од два месеца до годину дана, а могу учествовати људи од 18 до 30 година старости. За учешће није потребно факултетско образовање, учесници не морају бити студенти већ је једино важно да буду у предвиђеној старосној групи. Програми могу бити различите тематике и покривају велики број области у многобројним земљама, претежно у ЕУ, тако да пружају прилику младима разичитих интересовања и планова да учествују.
И у нашој земљи развија се тренд волонтеризма, многе компаније посвећују пажњу корпоративном волонтирању, а међу њима и компанија НИС.
Компанија НИС је препознала важност волонтеризма и подршке деци
Компанија НИС у свом пословању препознаје 12 од 17 циљева одрживог развоја Уједињених нација, чијем остварењу доприноси свакодневним пословањем. Један од циљева је и онај који се тиче свих нас – Одрживи градови и заједнице, који подстиче да градове и насеља учинимо инклузивним и одрживим, тиме подржимо и развој заједнице.
НИС, заједно са својим запосленима, спроводи волонтерске акције усмерене на подршку различитим иницијативама и осетљивим категоријама нашег друштва.
Са тим племенитим циљем, 2018. основан је Клуб волонтера НИС-а. Овај клуб има више од 1.900 чланова који су до сада реализовали готово 70 акција.
Посебна пажња посвећена је младима, посебно деци и младима који су у систему социјалне заштите.
ФОТО: Промо
Недавно су чланови Клуба волонтера НИС-а обрадовали штићенике Дечјег села „Др Милорад Павловић" у Сремској Каменици поклонима које је НИС обезбедио за децу и младе који бораве у овом Дечјем селу. Штићеницима села уручено је двадесет нових бицикала и играчке за најмлађе, чиме су испуњене дечје жеље исказане приликом претходне посете установи у априлу ове године.
Повод претходне посете била је промоција пројекта који је НИС реализовао заједно са Покрајинском владом, а у оквиру којег су значајно побољшани услови за боравак 101 штићеника ове установе, деце и младих без родитељског старања, јер су после десет година реновиране санитарне просторије у кућама у којима они живе.
Поред уручења поклона, волонтери НИС-а су искористили време и за дружење са децом, како би их подсетили на важност заједништва, али и на важност активног боравка у природи и значају физичке активности у одрастању.
ФОТО: Промо
Компанија НИС је и раније пружала подршку Дечјем селу у Сремској Каменици. НИС је помогао уређење и опремање просторија у кућама за штићенике, уређење стаза између објеката, дворишта и спортских терена и донирао новогодишње пакетиће за децу.
НИС континуирано помаже и друге установе социјалне заштите и удружења која су усмерена на бригу о деци. Од 2009. године НИС је подржао више од 30 пројеката који су за циљ имали унапређење квалитета живота социјално осетљивих категорија друштва и убудуће ће у фокусу својих друштвено одговорних активности имати децу и младе.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (1)