МЕЂУНАРОДНИ ДАН МУЗЕЈА: Бројне културне установе отвориле врата у склопу манифестације "Музеји за 10"

Кристина Шпирковић

23. 05. 2023. у 15:12

МЕЂУНАРОДНИ савет музеја (ИКОМ) је 18. маја 1977. године први пут организовао Међународни дан музеја и од тог датума се ова манифестација обележава једном годишње, у више од 150 држава широм света.

МЕЂУНАРОДНИ ДАН МУЗЕЈА: Бројне културне установе отвориле врата у склопу манифестације Музеји за 10

Фото Промо

Циљ обележавања Међународног дана музеја је да подигне свест о томе да су музеји важно средство културне размене, обогаћивања култура и развоја међусобног разумевања, сарадње и мира међу народима.

Од 1992. године, сваке године бира се и тема која ће обележити овај дан. Тема Међународног дана музеја 2023. (18. мај) је "Музеји, одрживост и благостање".

Музеји су кључни фактори који доприносе добробити и одрживом развоју наших заједница
 

Фото: Министарство

 

Чувари природног и културног наслеђа човечанства

Музеј је непрофитна и стална установа културе која се налази у служби друштва и његовог развоја. Основну делатност сваког музеја чини прикупљање и истраживање, заштита и документовање, као и представљање материјалног и нематеријалног културног наслеђа. Музеј представља сложен систем за чији рад је неопходно ангажовање великог броја разних стручњака, од којих су већина кустоси.

Музеји су чувари природног и културног наслеђа човечанства. Они то наслеђе представљају и тумаче тако да га можемо боље разумети. У музејима сазнајемо како се човек развијао кроз време, која су била његова достигнућа и како се мењао његов однос према природи. Познавање прошлости помаже нам да боље разумемо ко смо ми данас и како да наставимо да живимо и стварамо.

Фото В. Данилов

 

Улога музеја у обликовању и креирању одрживе будућности

Као институције од поверења и важне нити у нашем заједничком друштвеном ткиву, музеји стварају каскадни ефекат за подстицање позитивних промена. Постоји много начина на које музеји могу допринети постизању циљева одрживог развоја: од подршке климатским акцијама и неговања инклузивности, до суочавања са социјалном изолацијом и побољшања менталног здравља.

Као што је истакнуто у Резолуцији ИКОМ-а „О одрживости и имплементацији Агенде 2030, трансформишући наш свет “ (Кјото, 2019), сви музеји имају улогу у обликовању и креирању одрживе будућности, а то могу учинити кроз образовне програме, изложбе, ширење заједнице и истраживање.

Сваке године од 2020. године Међународни дан музеја подржава низ циљева из Циљева одрживог развоја Уједињених нација. У 2023. години фокус је на:

 - Глобалном здрављу и благостању, односно обезбеђивању здравог живота и промовисању добробити за све у свим узрастима, посебно у погледу менталног здравља и социјалне изолације.

 - Климатским акцијама, односно предузимању хитних мера у борби против климатских промена и њихових утицаја, усвајајући нискоугљеничне праксе на глобалном северу и стратегије ублажавања на глобалном југу.

 - Животу на копну, односно заштити, обнови и промовисању одрживог коришћења копнених екосистема, подижући свест о губитку биодиверзитета.

Музеји у Србији

У Србији постоји 147 музеја (71 комплексних и 76 специјалних). У претходних годину дана музеје у Србији посетило је нешто више од милион посетилаца, тачно 1.037.788 особа. 

Фото Википедија


У Србији се Међународни дан музеја, Европска ноћ музеја и Национална недеља музеја обележавају манифестацијом „Музеји за 10“.

Фото Промо

Ова до сада највећа музејска иницијатива на територији Србије јединствена је у европском културном простору и осмишљена је с идејом ближе сарадње и заједничког наступа музеја у Србији са циљем ефикаснијег рада, веће видљивости, као и чвршће повезаности с локалном заједницом.

Резултат је интензивнија интеракција са публиком и већа посета, као и богати и разноврсни програми који обогаћују културно-туристичку понуду Србије.

За дуг живот музеја потребно је улагање и подршка заједнице.

Добар пример је компанија НИС која је кроз свој друштвено одговорни програм „Заједници заједно“ подржала Народни музеј у Зрењанину.

Поставке Народног музеја Зрењанин добиле нови сјај

Желећи да подржи рад једне од најзначајнијих установа културе у Зрењанину, компанија НИС уложила је два милиона динара којим је расвета замењена енергетски ефикасним ЛЕД осветљењем у простору сталне поставке, административном делу и депоима ове установе културе. Увођењем нове расвете експонати се могу видети у новој димензији јер је омогућен бољи приказ детаља, смањења температуре у просторијама у великој мери је заштитила музејску грађу, што је све довело и до уштеде у потрошњи електричне енергије.

Фото: Промо


 


 


 


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

Коментари (0)

АЛБАНЦИ ХИСТЕРИШУ: Због песме уз коју је Србин ушао у ринг у Тирани - у лажној држави не могу да дођу себи! (ВИДЕО)