"ХИДРА" ГАСИ ВАТРУ ПРЕ ВАТРОГАСАЦА: Велики успех студентског тима "Беоавиа" са Машинског факултета у Београду

Бранка Борисављевић

22. 12. 2024. у 08:00

СТУДЕНТСКИ тим Беоавиа са пројектом Fire Fly победник je такмичења Student Innovative Mobility Challenge - SIM Chelenge 2024, које има за циљ развој иновативних идеја у области урбане мобилности.

ХИДРА ГАСИ ВАТРУ ПРЕ ВАТРОГАСАЦА: Велики успех студентског тима Беоавиа са Машинског факултета у Београду

Фото: Машински факултет

 Будући ваздухопловни инжењери Машинског факултета у Београду осмисли су решење за брзо и ефикасно гашење пожара, посебно у урбаним срединама где су приступ и брзина кључни. Реч је о беспилотној летелици "Хидра" ВТОЛ конфигурације, која јој омогућава вертикално узлетање и слетање, а самим тим и приступ ограниченим просторима.

Авион је направљен од композитних материјала и опремљен аутопилотом и специјално дизајнираним системом за гашење пожара који користи термалне камере и алгоритме вештачке интелигенције за лоцирање најтоплијих тачака.

Фото: Машински факултет

Tekst potpisa

- На доњој страни летелице налази се Cargo Bay са механизмом који се окреће за 360 степени и у којем су смештене патроне са средством за гашење пожара - објашњавају чланови тима. - Када дође до угрожене локације прелази у вертикални лет и испаљује патроне у центре пожара које алгоритам вештачке интелигенције одреди коришћењем термалних камера. Ово решење омогућава брзо и ефикано реаговање на пожаре и пре него што стигну класичне ватрогасне јединице, чиме се потенцијално смањује штета.

ЗЕЛЕНИ КРОВОВИ НА СТАЈАЛИШТИМА

Трећи су били академци ФОН и Грађевинског факултета Универзитета у Београду, који су представили пројекат Need for Green, осмишљен као постављање такозваних зелених кровова на аутобуска стајалишта, што може да допринесе смањењу ефекта урбаних топлотних острва и побољшању квалитета ваздуха. У ту сврху користе се специјалне биљке које су отпорне на екстремне временске услове и не захтевају честу негу, што их чини одрживим решењем.

Друго место освојили су студенти Саобраћајног факултета у Београду за пројекат Infrasyng, који се фокусира на развој симулационог софтвера за паметно инфраструктурно планирање саобраћаја, чиме се омогућава интеграција најпоузданијих доступних података како би се оптимизовало планирање инфраструктуре у реалном времену.

Такмичење је ове године одржано по други пут, а право учешћа имали су академци техничких факултета универзитета у Београду, Крагујевцу, Новом Саду и Нишу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УКРАЈИНА БЕСНИ: Санкције Русији се укидају великом брзином, ово су најновије које више нису на снази