МИНИСТАРКА СЛАВИЦА ЂУКИЋ ДЕЈАНОВИЋ: Медициснки факултет више од једног века школује угледне лекаре
Министарка просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић изјавила је данас да Медицински факултет у Београду више од века гради кредибилитет као установа образовања, али и као научно истраживачка установа и да је његов углед препознат, не само у оквиру граница наше државе, већ и у иностранству.
Осврћући се на историјске и друштвене околности у којима се оснивао Медицински факултет, министарка је нагласила да је то била борба неколицине против свих.
- Била је то борба визионара Милана Јовановића – Батута, др Ђорђа Николића, др Милоша Поповића, др Ивана Лазаревића и др Јована Лилића који су знали да је Србији потребна високошколска установа која ће образовати кадар који ће бринути о здрављу нације. На срећу свих нас, ова упорна борба резултирала је победом и коначно се оснива Медицински факултет, захваљујући и енергичном настојању тадашњег министра просвете Љубе Давидовића, који је марта 1019. године донео акт у коме се тражи да Пољопривредни и Медицински факултет отпочну рад. Већ следеће године, 1920., на данашњи дан Медицински факултет почиње са радом - подсетила је Ђукић Дејановић.
Она је додала да се данас слави, не само трајање ове образовне установе, већ борба и визионарство ових људи, због којих Србија данас има, не само Медицински факултет у Београду, већ и остале медицинске факултете на другим универзитетима и средње медицинске школе.
- Медицински факултет у Београду данас младима нуди широк спектар студија на свим нивоима. Реч је о 33 катедре за уже научне области, 51 катедри за специјалистичку наставу, 31 катедри за уже специјалистичке области и 16 института. Реч је о професорима и студентима који су решени да иду стопама ових хуманиста, али и свих других који су за ове 104 године свој рад, труд и знање уградили у реноме ове установе, а изнад свега у знање младих генерација које су за свој животни позив одабрали часну лекарску професију“, рекла је министарка просвете.
Ђукић Дејановић је нагласила да задатак факултета и државе да се квалитет образовања подиже на виши ниво у складу са најновијим научним достигнућима и подсетила на речи Милана Јовановића Батута – „Не мора човек имати крила генија да се попне небу под облаке. И смишљеним и истрајним кораком може се попети на те висине“.
Управо ове речи и борба др Милана Јовановића Батута би требало да нам буду водиља у настојању да младим људима, студентима пренесемо знања и компетенције за будућност, што ће омогућити им да остваре своје амбиције и допринесу друштву, поручила је министарка Ђукић Дејановић.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)