ОБРАЗОВАЊЕ СВИМА МОРА БИТИ ДОСТУНО: Конференција поводом Међународног дана толеранције

Љ.Б.

15. 11. 2024. у 13:30

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић изјавила је данас да то министарство примењује афирмативне мере у циљу повећања доступности образовања на свим нивоима, као и да активно промовише родну и сваку другу равноправност.

ОБРАЗОВАЊЕ СВИМА МОРА БИТИ ДОСТУНО: Конференција поводом Међународног дана толеранције

Фото Н. Скендерија

На редовној годишњој конферанцији Повереника за заштиту равноправности поводом Међународног дана толеранције Сви треба да знају шта равноправност значи, Ђукић Дејановић је истакла да је немогуће говорити о равноправности, а да се не помену девојчице и девојке које не остварују сав свој потенцијал зато што живе у неподстицајним срединама, оптерећеним сиромаштвом и предрасудама.

"Желим да истакнем допринос Министарства просвете промовисању родне и сваке друге равноправности. Реч је о различитим и радионицама и предавањима за ученице средње школе и студенткиње са намером да се подстакну да истраже различите могућности у такозваним мушким занимањима које област информационо-комуникацијоних технологија пружа и да стекну нове дигиталне вештине како би наставиле да се образују и граде сопствену каријеру", рекла је министарка.

Она је истакла да је развијање толеранције не само законска обавеза поступања без дискриминације, већ и наша морална дужност да обезбедимо праведност и равноправност за све.

"Тамо где нема толеранције јавља се неправда, насиље, говор мржње и зато позивам све да уложимо сву своју енергију и изградимо културу дијалога. Бити толерантан значи бити спреман да поштујеш и уважаваш разлике које постоје међу људима, да поштујеш различите културе, али и облике изражавања. Бити толерантан уједно је и признање универзалних људских права и слобода других", навела је Ђукић Дејановић.

Нагласила је са образовање мора да има и демократску и грађанску мисију и да је због тога важно да сви који на било који начин учествују у васпитању и образовању деце и младих створе окружење засновано на поверењу и омогуће младима да остваре свој пун потенцијал једнаких права и слободе.

"Ти напори стварају безбедан и занимљив школски амбијент, а истовремено се оснажују компетенције запослених у образовању за отклањање нетолерантних, дискриминаторних, антидемократских структура, нажалост и у школама и школском окружењу. Резултати досадашњег рада Министарства просвете су укључивања садржаја толеранције, родне и сваке друге равноправности у програме наставе", рекла је министарка.

Амбасадор Европске уније у Србији Емануеле Жиофре истакао је да је поштовање различитости основни принцип и филозофија у вредностима Европске уније.

"То је у нашем ДНК и Србија је, као земља кандидат која је на путу ка чланству у ЕУ, прихватила те концепте и вредности. Зато наглашавамо да то мора бити аспект свакодневног живота, да то треба да буде у законима, у политикама, у стратегијама и у нашем свакодневном искуству", рекао је Жиофре.

Истакао је да је толеранција веома моцан принцип и камен темељац инклузивног друштва.

"То је уверење да човек има право да ради, живи и напредује у свету без предрасуда, без дискриминације. То је начин развоја снажног друштва. Слабо друштво није у стању да прихвати различитости. Снажно и моцно друштво је оно које прихвата различитости и толерише друге и зато је ЕУ посвецена поштовању људских права и толеранцији", нагласио је Жиофре.

Додао је да је толеранција укључена у све политике и документе ЕУ.

"Наше иницијативе у ЕУ су да заштитимо мањинске заједнице, да обезбедимо да се грађани, без обзира на расу, пол, сексуалну оријентацију, вероисповест, поштују на исти начин", нагласио је Жиофре.

Он је рекао да је образовање кључни аспект обезбеђивања толеранције и равноправности у друштву.

"Деца од малих ногу треба да уче и одрастају кроз образовни систем који је вођен принципима толеранције", рекао је Жиофре и додао да се за неколико дана затвара 15-годишњи пројекат који се тиче инклузивног образовања у Србији.

Жиофре је додао да су медији од кључног значаја и да имају велику одговорност, али и моц да обликују и мењају ствари.

"Знамо да живимо у свету који је препун различитих нових медија, друштвених медија, перманентних информација и дезинформација. Медији су мостови између заједница, суочавају се са стереотипима, али их истовремено подржавају. Начин на који медији приступају свом раду је кључни аспект толеранције и подршке равноправности у друштву", указао је Жиофре.

Додао је да има још много да се уради када је у питању усклађивање српског законодавства са Европском унијом, посебно када је реч о толеранцији и недискриминацији у медијима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

НАДАЛ ОТКРИО ШОКАНТНУ ВЕСТ: Шпанац болује од неизлечиве болести, а његове речи расплакаће вас