ТРИДЕСЕТ ШКОЛА ИЗ СРБИЈЕ ДЕО РЕГИОНАЛНОГ ПРОЈЕКТА СУПЕРШКОЛЕ: Ђаци у региону заједно стичу вештине

Љ.Б.

28. 08. 2024. у 15:33

У оквиру трећег јавног позива Програма школске размене на Балкану данас је представљено 30 средњих школа из Србије у оквиру програма "Супершколе", за који је министарка просвете Славица Ђукић Дејановић оценила да је програм прилика да се млади у региону повежу, упознају и размене иновативне потенцијале

ТРИДЕСЕТ ШКОЛА ИЗ СРБИЈЕ ДЕО РЕГИОНАЛНОГ ПРОЈЕКТА СУПЕРШКОЛЕ: Ђаци у региону заједно стичу вештине

Фото Н. Живановић

"У оквиру програма Супершколе, 30 средњих школа Србије представило је своје иновативне потенцијале који подразумевају размену комуникације и идеја са школама Западног Балкана, и могућност да искажу све што је њихов потенцијал", рекла је министарка.

Пројекат је, према њеним речима, прилика да ђаци стекну искуства и заједнички промишљају.

"Школе распоређене широм Србије унеће у своје локалне заједнице иновације које ће срећи у комуникацији са другим школама и другим младим људима а што ће тим срединама дати значајан допринос не само креативним промишљањима, него и образовним процесима и дијалогу као форми за поштовање различитости", казала је министарка.

Подсетила је до је до сада 45 најбољих школа Србије учествовало у јавном позиву који се организује завхаљући ЕУ и немачкој влади.

Шеф делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре изразио је задовољство што заједно са немачким федералним министарством учествују у пројекту Супер школе са 5,5 милиона евра.

"Потребно нам је разумевање, изградња критичног мишљења, стицање нових вештина, више повезивања и сарадње међу младима у региону", рекао је Жиофре и нагласио да је управо то оно што пројекат нуди.

Амбасадорка Немачке Анке Конрад подсетила је на важност речи "ако се не знате, онда не можете ни да се разумете" и нагласила да је управо зато програм "Супершколе" још значајнији како би се направила основа да би деца и људи могли да се међусобно упознају, да се упознају са разликама, да науче о другим културама и заједнички раде на реализацији пројеката.

Директорка РYЦО локалне канцеларије у Србији Марија Булат подсетила да програм реализују од 2021. и да су у разменама биле укључене 154 школе из региона и 1.850 младих и 308 професора.

"Евалуација програма показује да је више од 90 одсто учесника изјавило да сада боље разуме перспективе других у региону и да их не осуђује", рекла је Булат и подсетила да је урпаво неразумевање различитости основ нетрпељивост и потенцијалног насиља.

Тај податак говори да управо кроз Супершколе радимо и на превенцији насиља.

Помоћница министра туризма и омладине Ивана Антонијевић нагласила је да су млади ресурс за добре регионалне односе.

"Супершколе" су програм школске размене на Западном Балкану који има за циљ да подржи процесе изградње мира и помирења и интеркултуралног учења и дијалога између школа, ученика и њихових заједница.

Novosti a.d.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ТУРНЕЈА ЈК У МИНУСУ Нема ништа од зараде: Уложила сам све што сам стекла за 30 година, зато сам са фановима у плусу