ЂАЦИ КУВАЈУ И УЧЕ КАЛИГРАФИЈУ: Од петог до осмог разреда ученици бирају слободне активности
ОСИМ "озбиљних" предмета који обавезно морају да се уче, ђаци од петог до осмог разреда имају и предмете који их "релаксирају", а које бирају у оквиру слободних наставних активности.
Осмислило их је Министарство просвете у сарадњи са надлежним заводом, па тако деца на овим часовима могу да уче о домаћинству, медијској писмености, предузетништву... Такође, постоје и активности које су школе самостално увеле јер се ђацима нарочито свиђају па тако они могу да планинаре, баве се атлетиком, калиграфијом...
Процедура је таква да ученици у сваком разреду, од петог до осмог, бирају један од три програма који школа нуди, програми су обавезни, са фондом од једног часа недељно, а успех се изражава описном оценом и не утиче на општи успех, па их то деци чини посебно привлачним.
У Министарству просвете кажу да ђаци на овим часовима уче да се боље сналазе у свакодневном животу, али и да савладају опште исходе образовања, развију кључне и опште међупредметне компетенције.
Истовремено, родитељи истичу да је листа са предложеним предметима занимљива и да може штошта да се научи, али као замерку наводе што се часови одржавају или као претчас или као седми час, што деци буде напорно.
А шта најчешће бирају?
У надлежном ресору кажу да се у петом и шестом разреду најчешће опредељују за пет активности: чувари природе, цртање, сликање и вајање, вежбањем до здравља, медијска писменост и животне вештине, док у седмом и осмом, најчешће се одлучују за домаћинство, уметност, животну средину, предузетништво и филозофију.
Врлине као животни компас
ПРОШЛЕ школске године листа слободних наставних активности проширена је новим програмима - вредности и врлине као животни компас - чији је циљ оснаживање личног развоја ученика, као и развој социјалних вештина значајних за просперитет, физичко и ментално здравље и живот у атмосфери узајамног уважавања и бриге једних за друге.
Такође, школа има могућност да самостално развија и реализује овај програм из области природних или друштвених наука, уметности, културе, технике, као и из других области у складу са интересовањима ученика, просторним и људским ресурсима. Па су тако неке од слободних наставних активности које су самостално осмислиле школе, а за које је исказана већа заинтересованост ученика следеће: планинарство - боравак у природи, атлетика, калиграфија, кување, вештине комуникације, стрип и карикатура, новинарство, моделарство, саобраћај, здрав, активан, срећан, култура језичког изражавања...
Иначе, Планинарски савез Србије доставио је Министарству просвете образложену иницијативу да се програм Планинарство - боравак у природи, који је овај савез припремио, уврсти у прописани план и програм наставе и учења.
- Министарство просвете и надлежни Завод спроводе неопходну процедуру и разматрају питања значајна за реализацију ове иницијативе, како би ова слободна наставна активност била спремна за примену у школама - кажу у овом ресору.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)