ПРИЈЕМНИ НА ДВА, 150 ЕВРА: И родитељи чија се деца упишу на буџет, кад се саберу цене свих "папира", ипак имају значајне трошкове
Иако родитељи чија деца "упадну" на буџет и студирају о трошку државе не плаћају школарину, ипак имају не тако мале трошкове приликом уписа својих наследника.
Јер, на свим факултетима плаћа се пријава за пријемни испит, цене формирају саме високошколске установе, а оне се крећу од 1.000 динара, колико кошта пријемни на Математичком факултету, до 14.000 динара, колико се плаћа на Факултету за спорт и физичку културу.
Међутим, родитељи са којима смо разговарали кажу нам да деца, како би била сигурна да ће негде "упасти", конкуришу на два смера на неком факултету - а пријава за пријемни плаћа се на оба. Неки конкуришу на два различита факултета и, такође, плаћају две пријаве за пријмени, па си у трошкови дупли.
- Моје дете жели да упише Факултет политичких наука, али хоће да конкурише на два смера, пријава за један износи 6.000 динара, па морам да издвојим 12.000 динара. Међутим, пошто спрема српски језик за смер новинарство, размишља да конкурише и на Правном факултету, где је цена пријеменог 10.000. Рачуница показује да морам да издвојим скоро 200 евра само за пријаву полагања пријемног за основне академске студије - каже нам један отац.
Додатни трошкови за "папире"
Током студирања, такође се издваја знатна количина новца, јер студнти плаћају административне трошкове и то: пријаву испита, захтев о положеним испитима, обраду документације за израду и упис на студије, издавање уверења, одобрење за израду дипломског рада, промену теме или ментора, пријаву дипломског или издавање дипломе, уверење о испуњености услова за одбрану завршног рада, оверу плана и програма, промену смера...
Међутим, осим за пријаву, кандидат ће можда морати да издвоји новац и за жалбу, јер уколико сматра да је пријемни испит урадио много боље него што показују резултат, може да се жали на ранг-листу, а цена те "услуге" варира од факултета до факултета, али је у просеку око 5.000 динара.
Трошкове уписа чини и ШВ образац, који је на неким факултетима за студенте који су примљени на буџет бесплатан, (за самофинансирајуће студенте је од 1.200 до 1.500 динара). Одмах се подноси и захтев за издавање ИД картице, која је иста за студенте свих факултета и која кошта 900 динара.
Када је реч о цени пријава за пријемни испит, на ФОН, који је један од најпопуларнијих факултета међу средњошколцима, трошкови које кандидат за полагање пријемног испита мора да плати прилично су високи. Уколико се полаже пријемни за један смер, дакле само математика, цена је 8.000 динара, а уколико се полаже и математика и општа информисаност - 10.500 динара.
А будући учитељи пријемни ће морати да плате 10.000 динара, јер на Учитељском факултету сама пријава на конкурс кошта 6.000 динара, док се још 4.000 динара наплаћује накнада за полагање провере говорних, музичких и физичких способности.
И за Факултет спорта и физичког васпитања будући бруцоши треба да припреме чак 14.000 динара, сама пријава је 10.000 динара, а тест моторичких и функционалних способности 4.000.
На техничким факултетима цене пријаве изгледају овако: на ЕТФ - 10.000 динара, Машински 4.000, Архитектонски 5.000 и Грађевински 4.000 динара.
На медицинској групацији кандидати ће пријемни на стоматологији плаћати 7.000 динара, на медицини 6.000, на ветерини 6.000 и на фарамцији 3.000 динара.
Када је реч о хуманистичким наукама, пријемни на Филолошком факултету износи 7.600 динара међутим, дугогодишња пракса показује да се кандидати пријављују на два језика "за сваки случај", па тако искеширају скоро 15.000 у дану. На филозофском цена је 9.600 динара.
Иначе, пријављивање за први уписни рок на факултете Универзитета у Београду почиње 19. јуна и траје до 22. јуна, а пред излазак на тест потребно је уплатити пријаву пријемног испита. Пријемни испити су од 24. до 28. јуна, а сваки факултет засебно објављује сатницу.
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (0)