СВИ БИ МОДЕРНО И ИСПЛАТИВО ЗАНИМАЊЕ: У сусрет упису у средње школе - Стручњаци о избору осмака и њихових родитеља
УЧЕНИЦИ завршног разреда основне школе су пред великом одлуком коју ће морати да донесу најкасније до средине јуна, а то је избор будућег занимања. Притом се већина младих, али и родитеља, руководи са два критеријума - да је занимање модерно и исплативо.
Овакав приступ, како каже Драгана Сотировић, психолог и специјалиста развојне, дечје и школске психологије, јесте нормалан, али не може да донесе добре резултате:
- Свет се изузетно брзо мења, па тако и потреба за одређеном врстом занимања. С обзиром на то да радим процене и са кандидатима за пријем у радни однос, упадљиви су ми ти трендови, који у једном тренутку избаце неко занимање (банкарски службеник, комерцијалиста, маркетиншки стручњак, сада ИТ...) имају свој пик. То траје неких четири до пет година, а онда се тржиште рада засити кадровима, јер сви похрле у том правцу, и долази до засићења. Људи на тим радним местима се у великом броју отпуштају, плате им се снижавају и најчешће бивају приморани да мењају занимање.
Психолошкиња Сотировић каже да постоји још један разлог зашто се у одабиру будућег занимања не би требало руководити трендовима, а то је занемаривање личних склоности:
- Најтеже је учити и бавити се стварима које нас не занимају, тешко памтимо такве информације, тешко држимо пажњу, брзо се замарамо и све у нама се "буни" против тога, тако да нам је свака врста завршавања задатака из области коју не волимо много тежа него што је реално.
У избору будућег занимања у многим случајевима кључну улогу имају родитељи, јер, како истиче наша саговорница, деца природно у овом узрасту нису баш озбиљно заинтересована за ову врсту одлуке, па је улога родитеља или старатеља веома битна, али она не сме бити грубо наметање.
Неодлучни уписују гимназију
ЗА добре ученике, али оне који не могу да "преломе" чиме би се у животу бавили, обично је избор гимназија:
- Неодлучност се чешће појављује при завршетку средњег нивоа образовања него што је то случај на крају основног нивоа - каже педагог Јелена Јањић. - Пред упис средње школе, дилеме су "Да ли да упишем школу у коју иде друштво или да променим окружење?", "Са којом школом ћу имати већу проходност ка жељеном факултету?"... Свако дете има своје дилеме.
Педагог и системски породични психотерапеут Јелена Јањић каже да родитељ може да помогне детету тако што ће га оснаживати да истражује и открива интересовања, способности и вредности за које се залаже и да се информише о томе које вредности се цене у одређеним професијама:
- Поред финансијских могућности које нуде одређене позиције, потребно је да се дете води критеријумима који су предочени у нека од следећих питања: "Која су моја интересовања?", "За које вредности се залажем и у којим занимањима су оне присутне?", "У чему се посебно истичем?", "Да ли сам тимски играч или више волим да радим индивидуално?", "Да ли би ми више пријао теренски рад или канцеларијски простор?", "Да ли ме више привлачи рад са компјутерима или са људима?", "... рутина или креативност"? Тако млада особа боље упознаје себе и на индивидуализован начин се приближава одлуци која је "по њеној мери" - истиче Јањићева.
Препоручујемо
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)