СВИ БИ МОДЕРНО И ИСПЛАТИВО ЗАНИМАЊЕ: У сусрет упису у средње школе - Стручњаци о избору осмака и њихових родитеља
УЧЕНИЦИ завршног разреда основне школе су пред великом одлуком коју ће морати да донесу најкасније до средине јуна, а то је избор будућег занимања. Притом се већина младих, али и родитеља, руководи са два критеријума - да је занимање модерно и исплативо.
Овакав приступ, како каже Драгана Сотировић, психолог и специјалиста развојне, дечје и школске психологије, јесте нормалан, али не може да донесе добре резултате:
- Свет се изузетно брзо мења, па тако и потреба за одређеном врстом занимања. С обзиром на то да радим процене и са кандидатима за пријем у радни однос, упадљиви су ми ти трендови, који у једном тренутку избаце неко занимање (банкарски службеник, комерцијалиста, маркетиншки стручњак, сада ИТ...) имају свој пик. То траје неких четири до пет година, а онда се тржиште рада засити кадровима, јер сви похрле у том правцу, и долази до засићења. Људи на тим радним местима се у великом броју отпуштају, плате им се снижавају и најчешће бивају приморани да мењају занимање.
Психолошкиња Сотировић каже да постоји још један разлог зашто се у одабиру будућег занимања не би требало руководити трендовима, а то је занемаривање личних склоности:
- Најтеже је учити и бавити се стварима које нас не занимају, тешко памтимо такве информације, тешко држимо пажњу, брзо се замарамо и све у нама се "буни" против тога, тако да нам је свака врста завршавања задатака из области коју не волимо много тежа него што је реално.
У избору будућег занимања у многим случајевима кључну улогу имају родитељи, јер, како истиче наша саговорница, деца природно у овом узрасту нису баш озбиљно заинтересована за ову врсту одлуке, па је улога родитеља или старатеља веома битна, али она не сме бити грубо наметање.
Неодлучни уписују гимназију
ЗА добре ученике, али оне који не могу да "преломе" чиме би се у животу бавили, обично је избор гимназија:
- Неодлучност се чешће појављује при завршетку средњег нивоа образовања него што је то случај на крају основног нивоа - каже педагог Јелена Јањић. - Пред упис средње школе, дилеме су "Да ли да упишем школу у коју иде друштво или да променим окружење?", "Са којом школом ћу имати већу проходност ка жељеном факултету?"... Свако дете има своје дилеме.
Педагог и системски породични психотерапеут Јелена Јањић каже да родитељ може да помогне детету тако што ће га оснаживати да истражује и открива интересовања, способности и вредности за које се залаже и да се информише о томе које вредности се цене у одређеним професијама:
- Поред финансијских могућности које нуде одређене позиције, потребно је да се дете води критеријумима који су предочени у нека од следећих питања: "Која су моја интересовања?", "За које вредности се залажем и у којим занимањима су оне присутне?", "У чему се посебно истичем?", "Да ли сам тимски играч или више волим да радим индивидуално?", "Да ли би ми више пријао теренски рад или канцеларијски простор?", "Да ли ме више привлачи рад са компјутерима или са људима?", "... рутина или креативност"? Тако млада особа боље упознаје себе и на индивидуализован начин се приближава одлуци која је "по њеној мери" - истиче Јањићева.
Препоручујемо
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)
БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље
21. 12. 2024. у 21:27
Коментари (0)