ОБЕЛЕЖИЛИ 20. РОЂЕНДАН: Одсек за софтверско инжењерство ЕТФ обележио 20 година рада осавремењеним програмима
ЕЛЕКТРОТЕХНИЧКИ факултет Универзитета у Београду свечано је у Ректорату Универзитета у Београду прославио 20 година постојања Одсека за софтверско инжењерство, као једног од најперспективнијих смерова у Србији.
На овај студијски програм досад је уписано 2.300 студената, а ове године је за пријем нове генерације предвиђено 180 места. Програм је ове године реакредитован, наставни план је осавремењен, па ће нови бруцоши више учити о напредним техникама вештачке интелигенције, заштити и сигурности софтвера, као и о технолошком предузетништву.
Према речима проф. др Дејана Гвоздића, декана Електротехничког факултета Одсек за софтверско инжењерство у великој мери заслужан за просперитет ЕТФ-а, као и за успех и процват ИТ индустрије у Србији.
- Катедра за рачунарску технику и информатику је стуб одсека и 20 година је радила на његовом усавршавању. Данас је програм савремен и конзистентан, способан да се ухвати у коштац са многим техничко-технолошким изазовима - нагласио је проф. др Гвоздић.
На свечаности је говорио и ректор Универзитета у Београду проф. др Владан Ђокић који је истакао да је овај одсек у самом врху високог образовања на Универзитету у Београду.
- Бивши, садашњи и будући студенти смера софтверско инжењерство су заиста најбољи на нашем Универзитету, а о томе говоре многи статистички подаци - рекао је ректор Ђокић. - Статистика је показала да студенти који заврше овај одсек чекају највише месец, месец и по дана до запослења
Шеф Одсека за софтверско инжењерство проф. др Бошко Николић на догађају је истакао да је уз велики рад и труд направљен одсек који данас може да парира студијским програмима на најзначајнијим универзитетима у целом свету.
- Одсек за софтверско инжењерство спаја традицију ЕТФ-а са савременим захтевима и потребама тржишта. Више од 100 дипломираних студената са нашег одсека тренутно ради у великим међународним компанијама као што су Гоогле, Амазон, Мета, Нвидиа, Волво, али и у највећим домаћим компанијама - навео је професор Николић. - Поред тога, наши студенти оснивају своје фирме и стартапове. Посебно смо поносни на чињеницу да су неки од бивших студената докторирали на престижним универзитетима у свету: МИТ и Temple University у Сједињеним Америчким Државама, ЕТХ Цирих, EPFL Лозана, Imperial College Лондон и Универзитет у Гетебургу.
На свечаности се обратила и проф. др Јелица Протић, шеф Катедре за рачунарску технику и информатику, која је изнела податке о четири акредитације овог студијског програма, од којих је последња добијена у марту 2024. године. Проф. др Протић је истакла да међу наставним особљем Електротехничког факултета има 14 дипломаца овог Одсека, док је још шест запослено у Рачунарском центру.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)