ВЕЛИКА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА У БЕОГРАДУ: Више од 400 физичара расправља о савременим достигнућима

Љ.Б.

19. 05. 2023. у 12:50

Једна од најважнијих конференција у савременој науци, LHCP (Large Hadron Collider Physics Conference 2023), ове године одржава се у Београду. Више од 400 физичара из целог света долази да разговара о најновијим резултатима у истраживањима елементарних честица од којих је свемир сачињен и будућности акцелераторских постројења на којима се честице истражују.

ВЕЛИКА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА У БЕОГРАДУ: Више од 400 физичара расправља о савременим достигнућима

Институт за физику

Престижна LHCP конференција, посвећена физици Великог сударача хадрона (LHC) у ЦЕРН-у, што је највећи акцелератор честица данашњице, организује се од 22. до 26. маја у хотелу Метропол у Београду. Конференцију организују Институт за физику у Београду и Физички факултет Универзитета у Београду.

Као највећи акцелератор на свету који се налази у 27 километара дугом тунелу 100 метара под земљом, код Женеве, LHC је инструмент који убрзава снопове протона, а физичари помоћу више детектора у различитим експериментима посматрају њихове сударе како би истраживали структуру материје. Физичари из Србије у више истраживачких тимова учествују у овим мерењима заједно са колегама из Европе и света, што је било пресудно да Република Србија 2019. године постане двадесет и трећа пуноправна чланица ЦЕРН-а.

LHC ради од 2011. године и подаци који су на њему прикупљени већ следеће, 2012. године омогућили су да се открије Хигсов бозон. Ова честица, у медијима позната као Божја, била је предвиђена такозваним Стандардним моделом физике честица још од шездесетих година 20. века, али је за потврду њеног постојања било неопходно да се у ЦЕРН-у изгради акцелератор попут LHC. Након првог покретања LHC-а и низа мерења која су трајала две године, физичари су, на све вишим енергијама судара, спровели још две велике кампање мерења које се називају Run-2 (2015-2018) i Run-3 (2022-данас).

Програм конференције LHCP у Београду обухвата детаљан преглед последњих експерименталних и теоријских резултата заснованих на подацима прикупљеним током Run-2, алии прве резултате добијене на основу мерења Run-3 која су у току. Такође, на конференцији ће заједница физичара високих енергија (како се ословљавају научници који проучавају елементарне честице) разговарати о будућим правцима истраживања, како у теорији, тако и у експерименту. Главни циљ конференције је да обезбеди простор за снажну и живу дискусију међу физичарима који изучавају Стандрадни модел, као и алтернативне физичке теорије.

Конференција се у Београду организије након што је претходних година била у Барселони (2013), Њујорку (2014), Санкт Петерсбургу (2015), Лунду (2016), Шангају (2017), Болоњи (2018), Пуебли (2019) и Тајпеју (2022). Поред научног, конференција обухвата и серију додатног програма међу којима су и научно-дипломатски форум, иновациони панел, посета компанијама које сарађују са ЦЕРН-ом и други. Међу најзанимљивијим догађајима свакако је предавање које ће један од најугледнијих физичара данашњице, Џон Елис, у четвртак, 25. маја у 14 часова одржати у Нарадном музеју Србије, а које ће бити отворено за ширу јавност.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ОСТВАРИТЕ СВОЈЕ ЖЕЉЕ САДА, ПЛАЋАЈТЕ КАСНИЈЕ: Покрени празничну чаролију уз Mastercard Flexia картицу