Дигитални свет као културно, безбедно и одговорно окружење
СВЕДОЦИ смо тога да наша деца веома рано почињу да користе мобилне телефоне и таблет рачунаре.
У почетку за гледање цртаних филмова и играње видео игара, а потом и за комуникацију са вршњацима и одраслима. Због недовољне упућености о томе шта све може да се догоди и чему све могу бити изложени комуницирајући путем интернета, дешава се да доживе разне непријатности или сами буду кривци што се неко са ким комуницирају осећа лоше. Због тога је важно да са децом разговарамо о правилима понашања на интернету и неопходности њиховог поштовања.
О правилима и обавезама у дигиталном окружењу, као и о интернет бонтону, разговарали смо са Марином Ињац, ауторком уџбеника Дигитални свет, Издавачке куће „Нови Логос“.
Интернет није само мрежа свих рачунара на свету, већ и заједница корисника тих рачунара. Као и свака заједница, интернет има своја правила понашања. Добро ћемо се уклопити у интернет заједницу ако научимо правила лепог понашања. Као и све друго, деца ће успешно усвојити знања о културном и безбедном понашању на интернету уколико их поступно, стрпљиво и континуирано будемо упознавали са њиховим правима и обавезама у дигиталном свету – објашњава Ињац.
За почетак биће довољно да деца запамте и примене следеће:
Права
• Имаш право да користиш информације са интернета уз помоћ одраслих.
• Нико не сме да те вређа, прети и узнемирава слањем порука и садржаја.
• Нико не сме да те узнемирава телефонским позивима. Ако те неко узнемирава, имаш право на заштиту.
• Имаш право да користиш дигиталне уређаје.
• Имаш право да играш рачунарске игре.
• Имаш право да поделиш нешто на интернету.
Обавезе
• Знај да нису све информације за твој узраст и да неке нису истините.
• Поруке шаљи само у договору са одраслима који брину о теби.
• Не узнемиравај друге позивима.
• Договори се са одраслима који брину о теби како и колико да користиш дигиталне уређаје.
• У договору са одраслима играј рачунарске игре прилагођене твом узрасту.
• Пре него што поделиш нешто на интернету, добро размисли, јер то што делиш остаје трајно забележено.
• Ако неко крши твоја прва обрати се родитељима или наставницима. Позови Центар за безбедност деце на интернету на броја 19833.
И да све буде по бонтону, никада, док размењујеш поруке са другима, не треба да: лажеш, псујеш, вређаш, претиш, понижаваш, омаловажаваш, уцењујеш... Увек треба да користиш четири чаробне лепе речи: хвала, молим, опрости и изволи.
Свако од нас својим понашањем и односом према другима ствара пријатно и непријатно окружење како у непосредној комуникацији тако и у комуникацији путем интернета – закључује ауторка уџбеника Дигитални свет, Издавачке куће „Нови Логос“.
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)