ТРАЖЕ НОВУ РЕФОРМУ ГИМНАЗИЈА: Са 18 предмета по години, без скраћивања градива, ђаци преоптерећни

Б.Борисављевић

20. 02. 2023. у 20:13

РЕФОРМА гимназија је, судећи по резултатима из учионица, донела више штете него користи. Са 18 предмета по години, ученици су преоптерећени, а смањење фонда часова за поједине предмете, није праћено скраћивањем наставног плана и програма за исте.

ТРАЖЕ НОВУ РЕФОРМУ ГИМНАЗИЈА: Са 18 предмета по години, без скраћивања градива, ђаци преоптерећни

Фото: Н.Скендерија

Иако су гиманзијалци познати као најбољи ђаци, високе оцене нису поткрепљене одговарјућим знањем, пошто се ради о чистој репродукцији градива. Због тога ће Друштво директора школа Србије, упутити предлог Министарству просвете да се ураде измене постојећих наставних палнова и програма.

Према речима Ивана Ружичића, председника Управног одбора Друштва директора школе Србије, број часова из ликовног, музичког, страног језика, физике, хемије, филозофије је смањен за четвртину, а наставни програм је остао исти. Код фонда од два часа седмично, то јест 74 часа годишње, сваки ученик има 18,5 часова мање. Он наводи да, уместо 74 он има 55,5 часова годишње да савлада исти програм.

- Са оваквим "реформама" можемо само очекивати веома лоше резултате на државној матури - наводи Ружичић. - Ученици у просеку имају 6,6 часова дневно и у оваквим условима немогуће је организовати час одељењског старешине, додатну или допунску наставу, секције, припреме за општу матуру. Услед великог оптерећења ђаци све више уче само за оцену, а не за знање, што има за последицу да им је успех висок, али да то није праћено правим знањем. Треба поставити питање да ли већа оптерећеност ученика доприноси њиховом већем и бољем знању. Најбољи образовни системи на PISA тестирању (Финска) има принцип "мање је више". наш принцип "више је мање", што ће довести до демотивације ученика и наставника и уништити две најбоље карике нашег просветног система.

БРОЈКЕ

У гимназијама "на гласу" места има само за вуковце, па је последњи уписни на листи имао више од 90 поена. Тако је последњи рангирани кандидат у Гимназији "Јован Јовановић Змај" у Новом Саду имао 96,38 поена. Доња бодовна граница, у београдској Десетој гимназији "Михајло Пупин" била је 95,08, Трећој - 93,87, Петој - 91,30, Четрнаестој - 90,73, Првој - 90 поена.
Конкурсом за упис ученика у први разред средње школе, прошле године, било је слободно 74.982 места, од чега је 56.750 места у средњем стручном образовању, док је 18.232 места обезбеђено за ученике који желе да упишу гимназију.

Наш саговорник наводи да је предлог ДДШС да се поступно најпре смањи број изборних предмета са два на један, а фонд тих часова у трећем и четртом разреду, такође, са два на један.

- Паралелно с тим, треба урадити измене постојећих наставних програма физике, хемије, биологије, географије, филозофије, социологије, тако да ученици у оквиру ових предмета имају блок од, на пример 10 часова, који ће обрадити на начин како то предвиђа пројектна настава и та оцена би била једна од из тог предмета - каже Ружичић. - Овакав вид пројектне наставе би био права мала реформа и испунио би своју сврху, без свих негативних последица које су створене оваквом исхитреном и накарадном "реформом", која мења ствари тако што их разара, а не да их фино поправља и доприноси истинском квалитету гимназијског образовања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

КАКВЕ РЕЧИ АЛКРАЗА О ЂОКОВИЋУ: Шпанца упитали за Новака, а он све изненадио одговором (ВИДЕО)