КОШНИЦА КОЈА САМА "ЛЕЧИ" ПЧЕЛЕ: Тим ЕТШ "Никола Тесла" из Београда добио награду за најбољу технолошку иновацију међу средњошколцима

Бранка Борисављевић

08. 11. 2021. у 13:00

НЕСТАНУ ли пчеле са планета Земље, човеку као врсти остаје још око четири године живота, говорио је славни Алберт Ајнштајн. Вођени упозорењем познатог научника које је, нажалост, последњих година све ближе остварењу, средњошколци из Електротехничке школе "Никола Тесла" у Београду направили су еколошку антиварозну кошницу. Производ који су осмислили Никола Теомировић, Иван Николић и Миодраг Милановић, окупљени у тиму ЕcoHive, под менторском палицом професора Милана Станојчића, недавно је у Ректорату Универзитета у Београду, проглашен најбољом технолошком иновацијом у категорији средњих школа.

КОШНИЦА КОЈА САМА ЛЕЧИ ПЧЕЛЕ: Тим ЕТШ Никола Тесла из Београда добио награду  за најбољу технолошку иновацију међу средњошколцима

Професор Милан Станојчић и ученици Никола Теомировић и Иван Николић / Фото Д. Миловановић

У разговору за "Новости", вођа тима Никола Теомировић каже да вароа, као врста крпеља, представља велику опасност за пчеле у шта се и сам уверио јер је пчелар. Људском немарношћу, она се из Азије, где су пчеле малтене отпорне на њу, проширила на цео свет. За излечење до сада су били познати само нееколошки "лекови". Међутим, контраиндикације су велике - мед се може користити тек по истеку шест месеци од завршетка "терапије", а дешава се да буде нејестив. Као еколошко средство позната је "мравља киселина", али је тешка за дозирање - потребна је температура нижа од 24 степена, али и посета пчелињаку свака два дана ради "куре".

- Ми смо усавршили тај третман и омогућили пчеларима да само једном посетом пчелињаку и постављањем наше кошнице, уређај сам обавља остатак посла - наводи Никола. - Производ се поставља на кошницу, а третман траје 21 дан. Пошто се вароа обично задржава 14 дана у пчелињем леглу, а пчеле излазе на сваких 21 дан, покрили смо цео период. Ефикасност је 95 процената. Мравља киселина је већ позната у борби против варое, али је требало наћи уређај који ће на прави начин искористити њене могућности.

Његов колега из тима Иван открива да им је у плану да у наредном периоду усаврше свој изум. Како се уређај поставља на сваку кошницу, код великих одгајивача пчела би то било неизводљиво. Због тога ће, како истиче, направити централу која ће покривати пет или више кошница. Већ су разговарали са Пчеларским савезом Србије који је заинтерсован за сарадњу.

Професор Станојчић, ментор тима истиче да је код иновација најбитнија ствар да постоји проблем. Тако су и ђаци дошли код њега са идејом за производ који не постоји на тржишту, а решиће велики проблем са којим се сусрећу пчелари. Он каже да годишње чује више од 50 идеја ученика, међу којима има и оних које су немогуће.

- Када су ми изложили идеју, било ми је драго што размишљају у еколошком и смеру нових извора енергије - прича Станојчић. - У данашњем свету то су две битне ставке за успех било чега. Они су све сами смислили и успели, што показује и награда коју су добили. После победе, опет сам се састао са њима и рекао им да је то само један корак. Поручио сам им да, ако заиста хоће да наставе, треба још много да раде. Ту сам да им помогнем, али ако они немају мотивацију и жељу, од тога нема ништа.

Млади иноватори наводе да је њихов производ јединствен. У Хрватској постоји сличан који загрева кошницу на 45 степени, тако да пчела преживи, а вароу убије. Међутим, то омета живот у кошници. Уређај који се користи у Америци ради по принципу да се сваки рам извади из кошнице, стави у стабилизатор и врати натраг, што је компликовано. Наши ђаци су хтели да направе један уређај који ће радити све. И у томе су успели. Следећи корак је регионално такмичење у Словенији.

Фото Д. Миловановић

ПРВИ СМО У СВЕТУ

СА једном кошницом на шест становника, Србија је прва у свету. Пчеларством се у нашој земљи бави око 20.000 људи, који имају више од 1,2 милиона кошница. Опрашивањем, пчеле сваке године подигну приносе у пољопривреди Србије за око 380 милиона евра. Само једно пчелиње друштво побољша годишњи род околних усева за 370 евра.

Претпоставља се да пчеле живе на планети Земљи око 110 милиона година, а данас распознајемо око 20.000 врста.

МЛАДИ ПРЕДУЗЕТНИЦИ

ТАКМИЧЕЊЕ за најбољу технолошку иновацију, које организује Министарство просвете, науке и технолошког развоја, промовише предузетнички начин размишљања и понашања, тако што учесницима даје подршку, едукативну и финансијску.

Ове године из 35 средњих школа у Србији на такмичење се пријавило око 50 тимова из 21 града. У оцењивању тимова учестововао је петочлани жири који су чинили факултетски професори, министарски и стручни саветници.

Друго место освојила је паметна кутија за лекове која је дело руку ђака из Треће и Пете београдске гимназије - тим "Адатело". На трећем месту су се нашли ђаци из младеновачке гимназије са иновацијом "Хемикоап".

 

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (2)

„Вечити дерби“ на великом платну: МаxБет и Евролига представили филм „Ривалства“