НЕМА ПРОФЕСОРА СПЕЦИЈАЛИСТА: Проблеми са недостатком кадрова медицинске струке

Б.Б.

20. 10. 2021. у 12:33

ЕПИДЕМИЈА вируса ковид 19 задаје проблеме у организацији наставе у медицинским школама, јер је тешко наћи замену у случају када се професори стручних предмета заразе короном. Ове предмете предају лекари специјалисти, којих готово да и нема на евиденцији Националне службе за запошљавање. Иако период одсуствовања не траје дуго, дешава се да се болест искомпликује, па и лечење траје дуже.

НЕМА ПРОФЕСОРА СПЕЦИЈАЛИСТА: Проблеми са недостатком кадрова медицинске струке

FOTO: Depositphotos

Према речима Предрага Јовановића, директора Медицинске школе "Београд", професори медицинских и клиничких предмета су запослени у школи као предавачи, не раде на клиникама. Због специфичности материје, у случају одсуствовања их не може заменити други колега, као што је случај са општим предметима.

- Јако је тешко на тржишту рада наћи специјалисте гинекологије, педијатрије, инфектологије, биохемије и остале - каже Јовановић. - Иако је велика већина наших професора вакцинисана, дешава се да се заразе. Када су у питању блажи облици, некако се и снађемо. Међутим, понекад је потребно и болничко лечење, што може потрајати и дуже од месец дана. Тада ангажујемо спољне сараднике из КЦС или дипломце са Медицинског факултета.

И пре избијања глобалне пандемије средње стручне школе из области електротехнике, машинства и информационих технологија су кубуриле са недостатком наставног кадра за стручне предмете. У последње време мањак предавача се појављује и када су у питању професори природних наука. Тако се, осим професора математике и информатике, који су већ дуго дефицитарни јер имају по два-три пута веће плате у ИТ фирмама, евидентира и мањак предавача хемије, физике, биологије, енглеског и немачког језика. Сви они имају много боље услове, али и знатно већу зараду у институтима, раду на пројектима или као преводиоци.

Надлежни су пре пар година саопштили да математику, физику, информатику, немачки и енглески језик у неким школама предају нестручни наставници. Иако имају знање да држе наставу, правно и ускостручно гледано, немају формалне компетенције. Према подацима Министарства просвете из 2018. године, а које су доставили директори школа, у Србији је било око 1.000 нестручних наставника, који су учили око 27.000 основаца.

ПРЕКВАЛИФИКАЦИЈА

Иако постоји могућност "преквалификације" за предаваче, мало је оних који се одлучују на тај корак. Да би узели дневник у руке, потребно је да положе предмете који су неопходни за рад у школи - педагогију, психологију, педагошку психологију, методику и одржавање практичне наставе. Разлог за слабо интересовање је, вероватно, и финансијски моменат, јер кандидати сами плаћају дошколовање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ВИДЕЛА ЈЕ ДА ЈОЈ БИЈУ МУЖА, ММА БОРЦА... А онда се десило оно што нико жив није очекивао (ВИДЕО)